Polskie Radio

Sportowe, muzyczne i historyczne emocje. Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 19:00
Transmisja meczu Polska-Holandia w Jedynce i koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Arte Dei Suonatori w Dwójce. W Trójce rozmowy o tym, jak opowiadać historię, a w Czwórce rozmowy o wizerunku współczesnego mężczyzny. Polskie Radio Dzieciom przybliży idealne place zabaw oraz kroki do samodzielności młodych. W Polskim Radiu 24 podsumowanie Festiwalu Filmowego w Gdyni, a w Polskim Radiu Chopin dokonania czeskiego chopinisty Ivana Moravca. Ponadto we wszystkich antenach - rozmowy o transporcie w Europejskim Dniu bez Samochodu. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio Sygnałów dnia w radiowej Jedynce.
Studio "Sygnałów dnia" w radiowej Jedynce. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek

W audycji m.in. rozmowy polityczne. O godz. 7.15 spotkanie z Michałem Dworczykiem, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a o godz. 8.15 - z Olgą Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.

W audycji także: o zgromadzeniu ogólnym ONZ z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, przygotowania do meczu z Holandią w Lidze Narodów oraz o obowiązkowych (od 1 listopada) oponach zimowych w niektórych regionach Europy. A jak na bezpieczeństwo przekłada się obowiązek jazdy na oponach zimowych?

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

* Przybysz z Wenecji. Bernardo Belotto zwany Canaletto i jego dzieło. W trzechsetną rocznicę urodzin malarza poznajemy drogę twórczą i dorobek artysty na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. Wybór dzieł ukazuje charakterystyczne okresy twórczości i najcenniejsze serie obrazów i rysunków słynnego weducisty, o którym opowie dr Artur Badach, historyk sztuki z Zamku Królewskiego w Warszawie.

* Mecenat Sasów. Polskie akcenty w kolekcjach królewskiej. Herby na ramach obrazów to jedne z licznych śladów unii polsko-saskiej z XVIII wieku. Królowie z dynastii Wettynów  August II Mocny i August III poprzez mecenat sztuki przyczynili się do jej rozwoju na terenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ślady unii polsko-saskiej widoczne są do dziś, w zbiorach porcelany miśnieńskiej, w architekturze Warszawy czy Muzeum Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. Gość: dr Paweł Ignaczak z ASP.

20.40-23.00 - "Sport w radiowej Jedynce" - zaprasza Rafał Bała

Piłkarska Liga Narodów; mecz Polska-Holandia / PGE Narodowy

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška, słuchowisko z 1968 roku.

21.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w 1909 roku.

23.50 - Rok Polskiego Romantyzmu / "Listy" Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Ryszarda Nawrockiego.


logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (Kraków)

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Stanisław Grochowiak, opr.. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Ignacy Jan Paderewski Album Tatrzańskie op. 12 na fortepian na cztery ręce, wyk. Tamara Granat i Malicki Waldemar (Duo Granat); Władysław Żeleński Uwertura "W Tatrach" op. 27, wyk. Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak; Wojciech Kilar Krzesany na orkiestrę, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Witold Rowicki; Sławomir Czarnecki Concerto liliowe na dwoje skrzypiec i smyczki op. 41, wyk. Krzysztof Jakowicz - skrzypce, Jakub Jakowicz - skrzypce, Concerto Avenna, dyr. Andrzej Mysiński. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Gustav Mahler, Wilhelm Friedemann Bach, Carl Philipp Emanuel Bach, Karol Szymanowski, Giuseppe Verdi, John B. Escosa, Denes Agay, Bedřich Antonín Wiedermann, Dario Castello, Percy Grainger, Georg Philipp Telemann.

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Andrzej Panufnik Suita "Polonia", wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Tomasz Bugaj; Wojciech Kilar Orawa na orkiestrę smyczkową, wyk. AUKSO - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr. Marek Moś; Sławomir Czarnecki Hombark-Concerto op. 32 na skrzypce i orkiestrę smyczkową, wyk. Krzysztof  Jakowicz - skrzypce, Concerto Avenna, dyr. Andrzej Mysiński.

06.50-06.55 - "Słowo na dzień"

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

3 dni, 35 koncertów, setki artystów z Polski i zagranicy - w ostatni weekend września muzyczne szaleństwo po raz dwunasty wraca do Warszawy. Tegoroczne Szalone Dni Muzyki wypełni repertuar XIX wieku - klasyka romantyzmu: wielka symfonika, wirtuozowskie recitale, arcydzieła europejskiej kameralistyki, a także muzyka improwizowana. Edycji patronują Franciszek Schubert i Adam Mickiewicz, którego Ballady i romanse wyznaczają symboliczny początek romantyzmu w Polsce. Punktem wyjścia dla stworzenia romantycznego programu festiwalu były dwie ważne rocznice: 225-lecie urodzin Franciszka Schuberta, wielkiego prekursora muzycznego romantyzmu, i 200-lecie wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. O szczegółowym repertuarze - Janusz Marynowski - dyrektor Sinfonii Varsovii. Początek rozmowy o godz. 9.30.

W audycji także dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki PAN. Tematem rozmowy spektakl "Sonata Belzebuba" Witkacego w reżyserii Radka Stępnia w Teatrze Jaracza w Łodzi. Ponadto w audycji - Koszalin, gdzie startuje 10. odsłona Good Vibe Festival. Celem Festiwalu jest prezentacja młodych, ciekawych i oryginalnych projektów muzycznych reprezentujących takie style jak jazz, funk, soul, elektronika i hip-hop. Jesteśmy też we Wrocławiu, w którym w najbliższych dniach 70 artystów z całego świata weźmie udział w unikatowym wydarzeniu łączącym kino i sztukę z tkanką miejską - czwartej odsłonie Kinomuralu.​

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Józef Haydn Scena di Berenice Hob. XXIVa/10; Ludwig van Beethoven Ah! Perfido… Per pietà op. 65, wyk. Christina Landshamer - sopran, Akademie für Alte Musik Berlin, dyr. Bernhard Forck. 

11.10-12.00 - Johannes Brahms Trio klarnetowe a-moll op. 114, wyk. Andreas Ottensammer - klarnet, Gautier Capuçon - wiolonczela, Yuja Wang - fortepian.

12.05-12.45 - Jan Pieeterszoon Sweelinck Variations on Poolsche Dans, Dietrich Buxtehude Magnificat Primi Toni Bux WV 203, wyk. Andrzej Mikołaj Szadejko - organy.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Krzysztof Pastor, aud. Beaty Stylińskiej

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncerty Chóru Polskiego Radia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego: Bartłomiej Pękiel Missa Lombardesca; Jerzy Fryderyk Haendel Anthem "Let God arise" wyk. Chór Polskiego Radia,{oh!} Orkiestra Historyczna, Marcin Świątkiewicz - klawesyn, dyr. John Butt (13.12.2019, Studio Koncertowe PR im W Lutosławskiego).

Mikołaj Gomółka Psalmy (wybór); Stanisław Moniuszko I Litania Ostrobramska Des-dur, II Litania Ostrobramska F-dur, wyk. Ewa Biegas - sopran, Ewa Marciniec - alt, Tomasz Piluchowski - tenor, Łukasz Konieczny - bas, Wrocławska orkiestra Barokowa, Chór Polskiego Radia, dyr. Agnieszka Budzińska - Bennett, Jacek Kaspszyk (Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, 21.10.2018).

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Po raz 41. chóry z całego świata zaprezentują̨ się̨ na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku. Festiwal odbywa się od 1982 roku i jest pierwszą na świecie imprezą prezentującą̨ muzykę̨ cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów. Podczas festiwalu muzykę̨ cerkiewną wykonują̨ chóry różnej narodowości i wyznania –  O programie tegorocznego Festiwalu w rozmowie z dyrektorem imprezy – Mikołajem Buszką (16.30).

Ponadto w audycji: V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Halina Czerny-Stefańska in memoriam" w Poznaniu, Jacek Sotomski na Festiwalu Warszawska Jesień oraz Festiwal Kultura bez barier. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego

Czy kryzys zmusi nas do myślenia o świecie jako o czymś co trzeba oszczędzać? Dość marnowania jedzenia, dość obfitości, czas uczyć się rozsądnie gospodarować dobrami przyrody, dość nieustannego wyrzucania dobrze działających urządzeń, bo wszedł nowy model. O tym w rozmowie z Jakubem Wiechem -dziennikarzem gospodarczym, eseistą, redaktorem portalu Defence24.pl.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert z Festiwalu "Muzyka Dawna - Persona Grata" (Poznań, Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 29.11.2009)Georg Friedrich Haendel Fragmenty z opery "Alcina", Koncert F-dur op. 4 nr 4 HWV 292 na organy, orkiestrę smyczkową i b.c., Koncert g-moll op.4 nr 3 HWV 291 na organy, orkiestrę smyczkową i b.c., Arcangelo Corelli Concerto grosso c-moll op. 6 nr 3, Geminiani Francesco Concerto grosso D-dur op. 3 nr 1, Sammartini Giuseppe Koncert A-dur na organy, orkiestrę smyczkową i b.c., wyk. Arte Dei Suonatori, organy i kier. art. Martin Gester. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Leon - aud. Doroty Gacek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

Andrzej Krzanowski "Relief II" na akordeon, "Relief IV" na sopran i dzwony rurowe, "Relief VIII" na taśmę i dzwony rurowe, wyk. Maciej Frąckiewicz - akordeon, Joanna Freszel - sopran, Leszek Lorent - perkusja, Marek Chołoniewski - rekonstrukcja taśmy.

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo", czyta Jarosław Gajewski, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

21.10-21.25 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Michalina Szymborska 

Jaki wpływ ma niemiecka klasa polityczna na opozycję w Polsce? O czym może świadczyć ostatnia wypowiedź kanclerza Olafa Scholza? Jaką prawdę o relacjach polsko-niemieckich obnażyła wojna na Ukrainie? Czy jesteśmy dzisiaj w sytuacji, w której będziemy musieli wybierać między sojuszem z USA a Niemcami i jakie konsekwencje wynikną z tego dla Polski? O tym w rozmowie z doktorem Krzysztofem Karnkowskim, publicystą i socjologiem.  

02.00-04.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

W związku z dzisiejszymi rocznicami emisji pierwszych odcinków kultowych seriali takich jak "Klan" czy "Alf", zastanawiamy się, czy jakieś zabawne czy absurdalne sceny zapadły nam w pamięć tak bardzo, że cytujemy konkretne sceny z filmów czy serialu na co dzień? 

Seriale interaktywne. Nowa formuła, od niedawna testowana na niektórych platformach streamingowych, może zrewolucjonizować śledzenie seriali. Okazuje się, że widz może wybierać alternatywne rozwoje fabuły, a nawet decydować o zakończeniu danego odcinka. 

Niektórzy mają skłonność do oglądania seriali długimi ciągami po kilka, a nawet kilkanaście odcinków, spędzając przy tym długie godziny przed komputerem czy telewizorem. Czy śledzenie z taką częstotliwością losów bohaterów ulubionych seriale może być szkodliwe? Rozmowa z dr Beatą Rajbą, psychologiem z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. 

Coraz większą popularnością cieszą się seriale o sporcie, a nawet szerzej o sportowcach. Biją rekordy popularności seriale dokumentalne. Zwrócimy uwagę na niektóre z nich, jak np. "Ostatni taniec" o złotej erze drużyny koszykarskiej Chicago Bulls, pod wodzą legendarnego Michaela Jordana. Rozmowa z Krzysztofem Łoniewskim z redakcji sportowej Trójki. 

Seriale potrafią też być bardzo istotnym komentarzem społecznym. Co więcej, animacje wiodą prym w ukazaniu absurdów dzisiejszego świata. O animowanych bajkach dla dorosłych, takich jak "South Park", "Simsonowie" czy "Family Guy", które portretują współczesną i portretują współczesną Amerykę.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Piotr Ćwik, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Piotr Firan 

W cyklu "Informator ekonomiczny" o Europejskim Dniu bez Samochodu. Czy Polacy są gotowi na zmianę nawyków transportowych? Z kolei w cyklu "Trójka po królewsku" z Markiem Gaworskim opowiadamy o pewnej wieży. To unikatowy, choć mało znany zabytek. I mający swoje nieodkryte do dziś tajemnice, jak chociażby tę związaną z Lancelotem z Jeziora, najznamienitszym Rycerzem Okrągłego Stołu. 

Z kolei w Europejski Dzień bez Samochodu Politechnika Krakowska zaprasza na wirtualną przejażdżkę symulatorem tramwaju. Pierwszy polski symulator tramwaju NGT6, projekt politechniki, składa się z wiernie odzwierciedlonej kabiny tramwaju, układu projekcji scenerii jazdy, stanowiska instruktażowego oraz specjalnego programu symulacji jazdy. Podczas wirtualnej przejażdżki można zasymulować różne sytuacje, na które gotowi muszą być motorniczy, np. śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na drogę, awarię tramwaju. O tym w rozmowie z Małgorzatą Syrdą-Śliwą, rzecznik Politechniki Krakowskiej. 

W audycji też o lęku przed odłączeniem od sieci. Występuje on coraz powszechniej i określa się go jako FOMO (ang. Fear of Missing Out). To jeden z częstszych skutków nadużywania technologii cyfrowych. W związku z tym Państwowy Instytut Badawczy NASK rozpoczął kampanię edukacyjną. O tym Marta Witkowska z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego. 

12.00-15.00 - 'Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

W audycji rozmowy o kulturze, z: Michałem Baryckim z Fundacji Beksińskiego, Zuzą Woźniak - kuratorką łódzkiej wystawy pamiątek związanych z Jerzym Kawalerowiczem oraz z Michałem Błaszczyńskim - kuratorem poznańskiej wystawy pamiątek FON - Funduszu Obrony Narodowej z 1936 roku. Poza tym o trudach pisania scenariuszy - w rozmowie ze słynnym scenarzystą, Cezarym Harasimowiczem.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W cyklu "Ekonomiczne podsumowanie dnia" m.in. o tym, że Główny Urząd Statystyczny publikuje kolejne dane ze spisu powszechnego. Wynika z nich między innymi, że liczba ludności w ciągu dekady skurczyła się o pół miliona. Czy grozi nam zawalenie się systemu emerytalnego? Jak opanować kryzys demograficzny? Jak liczba Polaków przekłada się na siłę gospodarki? O tym w rozmowie z doktorem Dominikiem Rozkrutem, prezesem GUS.

Z kolei w "Trójkowym komentarzu dnia" gościem będzie Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej z PO. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" – Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - 'Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk 

Dlaczego polityka historyczna jest tak istotna dla społeczeństwa? Jak przedstawiać historię? Jakie są kłopoty i jakie perspektywy otwarcia Muzeum Historii Polski w najbliższym czasie? Jakimi ciekawymi artefaktami z ponad tysiącletniej historii Polski dysponuje już Muzeum? O tym w rozmowie z Robertem Kostrą, dyrektorem Muzeum Historii Polski.

22.00-23.00 - 'Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik 

22.15 - Reportaż w Trójce / "Pomagamy" Jakuba Tarki 

Stowarzyszenie Wspólny Świat z Białej Podlaskiej buduje pierwsze w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Początki były skromne i trudne. Dziś, po 14 latach działalności, Stowarzyszenie obejmuje wsparciem prawie 200 osób z terenu Białej Podlaskiej oraz północnej części województwa lubelskiego i zatrudnia przeszło setkę wykwalifikowanych specjalistów. Diagnozuje również dzieci z Białorusi. Jak na działalność organizacji wpłynęła pandemia? Czy wojna na Ukrainie coś zmieniła? Okazuje się, że przez ostatnie dwa lata oddano do użytku mieszkania treningowe. Jednak nie mieszkają w nich na razie autyści, lecz potrzebujące rodziny z Ukrainy. 

23.00-00.00 - 'Białe szumy" - Radosław Okrasko 

logo


22.05 - "Nakręceni" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski 

Za nami 47. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W sobotę, 17 września w Teatrze Muzycznym w Gdyni po raz kolejny wręczono najważniejsze filmowe nagrody w Polsce - Złote Lwy. Nie zabrakło kilku zaskoczeń i wspaniałych kreacji aktorskich. Kto został nagrodzony? Jury miało trudne zadanie.


..

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W cyklu ciekawostek językowych, który powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury - w ramach kampanii "Ojczysty, dodaj do ulubionych" - sprawdzimy co wspólnego z gośćmi ma gościniec? Dowiemy się, co na jego temat miał do powiedzenia Juliusz Słowacki? 

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Kultowa okładka pisma "Vogue" z 1990 roku. Wizerunek Petera Lindbergha pojawił się na okładce magazynu na początku nowej dekady. Wizerunek Naomi Campbell, Lindy Evangelisty, Tatjany Patitz, Christy Turlington i Cindy Crawford wkrótce stał się uosobieniem i zdefiniowaniem epoki supermodelek

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

22 września - w Światowy Dzień bez Samochodu - o tym, jak namówić Polaków do porzucenia samochodu i korzystania z komunikacji miejskiej, nie tylko tego jednego dnia w roku, gdy zazwyczaj komunikacja w miastach jest bezpłatna? Wybierzemy się m.in. do Poznania. Po pandemii mieszkańcy stolicy Wielkopolski przesiedli się na rowery. W wakacje "wyjeździli" rekordową frekwencję na ścieżkach rowerowych, a moda na zostawienie samochodu w domu trwa. 

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek

"Blisko połowa panów nie utożsamia się z wizerunkiem mężczyzny prezentowanym w mediach. Zdaniem psychologów to sprawia, że coraz więcej z nich ma problemy z akceptacją siebie i własnego wyglądu. Prawie co czwarty badany mężczyzna uważa, że w jego rodzinie wykonywanie przez mężczyzn zawodów stereotypowo uznawanych za mało męskie, np. manikiurzysta, kosmetyk, tancerz, model, przedszkolanek, kucharz czy gimnastyk, nie byłoby akceptowane" - czytamy na stronie kampanii "My Manly Way". Jaki jest zatem współczesny mężczyzna? 

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - Miętha 

Nowa, świeża muzyka i beaty na styku hip-hopu, soulu, elektroniki oraz brzmień r&b. Usłyszymy dokonania takich wykonawców, jak m.in. Duńczyk Deedaran Beats, Chasinbens czy amerykański raper Freddie Gibbs.

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w audycji o bajkowych pojazdach, które nie są samochodami (dynia, miotła, latający dywan itp.).

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - w audycji relacje z trwającego festiwalu "Mała Warszawska Jesień".

11.00-12.00 - "Leszek i Mis Michaś" - z okazji Dnia bez Samochodu, przyjrzymy się różnym środkom transportu miejskiego, które mogą ten samochód zastąpić.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - wszystkie są wielkimi roślinożercami o wyjątkowo grubej i pofałdowanej skórze, bez trudu rozpoznawalnymi po wydatnym rogu. Wszystkie taplają się w błocie, a w tym czasie wdrapują się na nie żółwie. Pomimo swojej wagi potrafią się wspinać po zboczach z wielką zręcznością i szybko biegać... Dziś dzień Nosorożca. O tych zwierzętach w rozmowie z Anną Węgrzynowicz z Działu Edukacji warszawskiego ZOO. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

* Jednym z największych rodzicielskich marzeń jest doświadczenie chwili, w której dziecko staje się samodzielne. Od tego momentu dorosły nie musi się już dwoić i troić, by je jednocześnie sprawnie przewinąć, nakarmić czy ubrać. To okres, w którym dotychczas zaangażowany w każdą najdrobniejszą nawet czynność rodzic może na chwilę odetchnąć i spokojnie wypić zaparzoną wcześniej kawę. Kolejnym krokiem jest zerówka oraz pójście do szkoły. Jak stwarzać dziecku warunki do wzmacniania samodzielności, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo. O tym Przemysław Jakóbczyk, pomysłodawca i Prezes Fundacji Akademia Samodzielności.

* Idealny plac zabaw dla dziecka. Wychodzenie na plac zabaw to dziecięca przyjemność, która nigdy nie wyjdzie z mody. Stawianie bab z piasku, szaleństwa na mini zjeżdżalni czy kręcenie się na karuzeli to dla dziecka czysta radość. Jednak zanim wypuścimy malca w wir zabawy, upewnijmy się, czy miejsce spełnia kilka zasad, które zapewniają najmłodszym maksimum bezpieczeństwa. Jak powinien być stworzony taki plac pod kątem bezpieczeństwa, ale też rozwoju dziecka. O tym Joanna Nawrocka-Rohnka, doktor nauk o zdrowiu, fizjoterapeutka, edukatorka. 

..

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterem audycji Mieczysław Horszowski, któremu poświęcona jest druga z zainicjowanej przez PR Chopin serii płyt From The Polish Radio Archives. Usłyszymy Koncert e-moll i wybór Impromptus Fryderyka Chopina.

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska 

W audycji Grand Trio na klarnet, róg i fortepian op. 4 Franciszka Lessla (wyk. Roma Widaszek, Tadeusz Tomaszewski, Joanna Domańska) oraz Msza Łacińska Es-dur Stanisława Moniuszki (wyk. Marta Boberska, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Jarosław Bręk, Andrzej Białko z towarzyszeniem Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego).

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji czeski pianista - przy tym wybitny, aż do swej śmierci praktycznie niezauważany w Polsce chopinista(!) - Ivan Moravec. Wysłuchamy m.in. Barkaroli oraz Preludiów op. 28 Chopina, Sonaty D-dur Hob XVI: 37 Haydna, Ondine Debussy'ego, a także Sonatiny Ravela. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Nowy album zespołu Cheap Tobacco już 23 września!

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 12:15
Cheap Tobacco to zespół obecny na polskiej i zagranicznej scenie muzyki rockowej od ponad dziesięciu lat. Już 23 września ukaże się ich nowy album, zatytułowany "Zobaczmy siebie". Płytę zapowiedziały już single: "Zobaczmy siebie" i "Tańcz, tańcz" oraz wydana w czerwcu przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia piosenka "Miasto".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na żywo i na żądanie. Już jest nowa aplikacja mobilna Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 17:40
Aplikacja jest dostępna na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android. Użytkownicy znajdą tam najnowszą muzykę, Dj-sety, playlisty, bogatą ofertę podcastów, wywiadów i koncertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Droga donikąd" - Józef Mackiewicz o sowieckiej okupacji na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 19:30
Od poniedziałku, 19 września, w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania" wznawiamy lekturę "Droga donikąd" Józefa Mackiewicza w interpretacji Mariusza Benoit. Emisja o godz. 19.15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższe pasmo autorskich audycji dziennikarzy Polskiego Radia dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 15:28
Polskie Radio dla Ukrainy wydłuża do 12 godzin emisję autorskiego pasma przygotowywanego w studiu w Warszawie. Od soboty, 17 września, audycje dziennikarzy sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy nadawane będą od godz. 9.00 do 21.00. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

BohaterON 2022 – nagroda za opowiadanie historii i współczesny patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 12:00
Nagrody BohaterON są przyznawane w siedmiu kategoriach: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz. Kandydata do Nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz online na stronie bohateron.pl. Zgłoszenia można wysyłać do 2 października. 
rozwiń zwiń