Polskie Radio Dzieciom

Ala Tracz - laureatka Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom i jej szanse na bycie reprezentantem w Eurowizji Junior

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 17:39
Na kilka dni przed niedzielnymi (27.09) polskimi eliminacjami do XVIII Eurowizji Junior 2020 porozmawialiśmy z Alą Tracz, która w najbliższą niedzielę, jako jedna z trzech finalistek będzie zmagać się o szansę reprezentowania Polski w tym konkursie. Jakie emocje towarzyszą małej artystce? Jak przygotowuje się do swoich występów? I jak wspomina udział w I Konkursie Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom w 2019 roku? O to Marta Powałowska zapytała podczas telefonicznej rozmowy.
Alicja Tracz
Alicja TraczFoto: Adrian Zając

W ubiegłym roku Ala Tracz jako 9-latka, wzięła udział w I Konkursie Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Wybrana przez jury w składzie z Natalią Kukulską spośród blisko 700 zgłoszeń została jego Laureatką. Ta wygrana dała jej możliwość wzięcia udziału w nagraniu płyty "Głosem Dziecka vol.1" oraz zaprezentowania swojego talentu podczas uroczystego koncertu "Głosem Dziecka". Dziś, Ala stoi przed kolejnym, wielkim wyzwaniem, ponieważ weszła do finału przesłuchań i stoi przed szansą reprezentowania Polski w konkursie Eurowizja Junior. Ala na co dzień mieszka w Modliborzycach, chodzi do szkoły podstawowej i właśnie przygotowuje się do niedzielnych przesłuchań. 

Posłuchaj
10:35 [i] 22.09.20 - wywiad z Alą Tracz.mp3 Zapraszamy do wysłuchania całości zapisu rozmowy z Alą Tracz z 21.09.2020/Polskie Radio Dzieciom 

Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty wywiadu. 

Marta Powałowska: Jak emocje? Jak się czujesz? W końcu udało Ci się wygrać coś, o co zmagało się jeszcze 6 innych młodych artystów.
Ala Tracz: Tak, jest mi bardzo miło i nie spodziewałam się, ponieważ wszyscy byli cudowni, wszyscy świetnie śpiewali. Bardzo się cieszę, że to ja zostałam wybrana w tych 6 osób.
Marta Powałowska: Większość słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom doskonale Ciebie zna, bo przecież byłaś jedną z laureatek I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Jaką piosenkę wówczas zaśpiewałaś, pamiętasz?
A.T.: Tak, zaśpiewałam piosenkę "Do słońca" Majki Jeżowskiej.
M.P.: Jak wspominasz udział w konkursie Polskiego Radia Dzieciom?
A.T.: Było cudownie! Była cudowna atmosfera! Wspaniali uczestnicy, wszyscy byli mili...
M.P.: Czy powtórzyłabyś jeszcze raz możliwość udziału w tym konkursie, gdyby była taka opcja?
A.T.: Tak, oczywiście!
M.P.: Tak się zastanawiałam, słuchając Twojego wykonania piosenki "Kolorowy wiatr". Przypomnij mi i naszym słuchaczom, z jakiej bajki pochodzi ta piosenka.
A.T.: Jest to piosenka z filmu "Pocahontas".
M.P.: Kiedy słuchałam tej piosenki, to się rozmarzyłam. To przepiękny utwór. Z czym Tobie się kojarzy. Może z marzeniami?
A.T.: Tak!
M.P.: W Tym roku hasłem Eurowizji jest "Move the word" czyli poruszmy światem, zróbmy cos dla świata. Czy Ty masz pomysł, co my moglibyśmy dać od siebie naszej planecie?
A.T.: Możemy dbać o planetę, sprzątać, segregować śmieci.
M.P.: Alu Tobie towarzyszy obecnie wiele emocji. Początek roku szkolnego, eliminacje do tego, by móc reprezentować Polskę na konkursie Eurowizji. Sporo tego. To duże wyzwanie dla młodego artysty. Czy Ty się stresujesz przed występem i jak sobie z tą tremą radzisz?
A.T.: Ogólnie staram się nie stresować, ale jak już stres się pojawia, to wychodzę na scenę, zaczynam śpiewać i po prostu trema znika i staram się o niej nie myśleć.
M.P.: Kiedy zaczęła się Twoja przygoda ze śpiewaniem? Czy chcesz być w przyszłości wokalistką?
A.T.: Tak, ogólnie śpiewam już od dawna. Myślę, że zaczęłam jak miałam 4 latka, wtedy pierwszy raz wystąpiłam w konkursie.
M.P.: Jakie masz Alu plany na najbliższe dni? Bo przecież już niebawem, bo 27 września, będzie chyba jeden z ważniejszych dni w twoim Życiu, prawda?
A.T.: Tak, na pewno będę ćwiczyć piosenki, troszkę się relaksować np. będę się bawić z moim kotkiem Mimi i będę się uczyć w szkole.
M.P.: Jaką poradę miałabyś dla naszych słuchaczy, którzy marzą o tym, żeby zając się śpiewaniem, ale zupełnie nie mają pojęcia jak zacząć.
A.T.: Na pewno nie stresować się, ciężko pracować, ćwiczyć swój głos.
M.P.: My oczywiście trzymamy za Ciebie mocno kciuki i będziemy też z niecierpliwością oczekiwać na ten finał waszych zmagań o bycie reprezentantem Polski podczas konkursu Eurowizji Junior 2020 i dziękuję za rozmowę.
A.T.: Dziękuję, papa!

Zobacz relację z koncertu "Głosem Dziecka” podczas którego Ala Tracz wystąpiła prezentując utwór "Do słońca" Majki Jeżowskiej. Koncert odbył się 23 listopada 2019 roku w studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W II Konkursie Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom obecnie trwa etap oczekiwania na przesłuchania na żywo. 
Zwycięzcy wystąpią w uroczystym koncercie finałowym oraz wezmą udział w nagraniu płyty "Głosem dziecka vol. 2".
Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. 

Więcej na temat Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom znaleźć można w serwisie specjalnym tego konkursu www.konkurstalentow.polskieradio.pl

Przypomnijmy, że co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.
Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców. PRD to jedyne radio w Polsce, które przez całą dobę nadaje audycje skierowane do dzieci i ich rodziców. Można go słuchać przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz darmową aplikację na smartfony. Wybrane audycje dla dzieci i rodziców słuchać można także na platformie Polskiego Radia podcasty.poskieradio.pl.

Joanna Osmańska


Zobacz więcej na temat: DAB+ edukacja dzieci
Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:10
87 młodych uczestników wyłonionych spośród blisko 700 zgłoszeń wystąpi podczas przesłuchań na żywo. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Zwycięzcy wystąpią w uroczystym koncercie finałowym oraz wezmą udział w nagraniu płyty "Głosem dziecka vol. 2".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom wspiera przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:03
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ta stacja radiowa nie nadaje reklam.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe audycje w jesiennej ramówce Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 09:40
"Jak zostać reporterem", "Jak będę duży/jak będę duża", "zGRAjmy się", powrót cyklu "Opowieści z lasu Joszka Brody", premierowe słuchowiska oraz audycja dla nauczycieli i rodziców z udziałem ek-spertów z MEN - to tylko niektóre nowości jesiennej ramówki Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń