Polskie Radio
Section05
cukiernictwo

Dzień Czekolady. Jest magiczna - na zły nastrój, jak lekarstwo!

Gość Polskiego Radia Dzieciom Mirosław Pelczar Mistrz Polski Cukiernictwa, robił z czekolady nie tylko praliny i trufle, ale też figurki w kształcie motoru, pantofelka, samochodu, piłki golfowej czy narzędzi. - Czekolada jest wdzięcznym materiałem do tworzenia różnych figur, rzeźb, a nawet dzieł sztuki. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, ma dużo magnezu, wspomaga pracę serca, układ krwionośny, a także działa na pamięć – powiedział w "Poranku" gość Martyny Chuderskiej. Dlaczego biała czekolada nie jest czekoladą?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie bajki dla dzieci czekolada cukiernictwo cukier

Dobry, tłusty i brzydki. Jak pączek od Bliklego zdobył serca warszawskich łasuchów

– Moje pączki są brzydkie, bo gdyby były okrągłe i foremne, to ciasto byłoby twarde, a pączki suche. Przepraszam moich klientów za to, ale robię tylko taki towar, jaki mnie smakuje – mówił w 1977 roku Jerzy Czesław Blikle, wnuk Antoniego Kazimierza Bliklego, założyciela słynnej cukierni.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Blikle HISTORIA historia Polski cukiernictwo cukiernia Warszawa pączki

Bardzo słodkie zwycięstwo: Polki mistrzyniami świata w dekorowaniu tortów!

Sztuka dekorowania nie jest łatwa, tym bardziej jeśli chodzi o dekorowanie tortów. Ale też potrafi przynieść wiele satysfakcji i radości. Wiedzą coś o tym Polki, Angelika Chwyć i Renata Martyna, które właśnie zostały Mistrzyniami Świata w Dekorowaniu Tortów podczas specjalnej edycji Mistrzostw Świata Cake Designers, które odbyły się w Mediolanie. Przygotowania trwały blisko dwa lata, ale warto było: nasze zawodniczki pokonały m.in. ekipy z Włoch (II miejsce), Belgii (III miejsce), Chin, USA, Meksyku i Japonii.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA cukiernictwo mistrzostwa świata Mediolan tort Piotr Firan Trójka jedzenie słodycze