Polskie Radio Dzieciom

Przemoc domowa. Gdzie najlepiej szukać pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:21
Od kilkunastu miesięcy można zaobserwować znaczne nasilenie przemocy domowej. Dowodem tego jest 3-krotny wzrost liczby zgłoszeń na Niebieską Linię, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Organizacja ta od 25 lat pomaga osobom, które zostały dotknięte przemocą ze strony najbliższych. Oferuje ona m.in. pomoc telefoniczną oraz poradnię specjalistyczną. 
Niebieska linia funkcjonuje już od 20 lat
Niebieska linia funkcjonuje już od 20 latFoto: Glow Images/East News

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza podejście społeczeństwa do tematu przemocy zostało zmienione. Wiemy już, że może ona przybrać formę nie tylko fizyczną, ale też psychiczną i nie zawsze towarzyszy jej bieda lub uzależnienia. Co więcej, zaczęliśmy dostrzegać przemoc w różnych środowiskach, np. w pracy oraz głośno o niej mówić i edukować innych na ten temat. Niestety w wyniku ograniczenia możliwości wychodzenia z domu, problem ten nasilił się szczególnie wśród rodzin, gdzie napięcia były obecne już od dłuższego czasu. 

W "Strefie Rodzica" gościły Maja Kuźmicz, mgr psychologii i certyfikowana specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, Joanna Kondrat, wokalistka i autorka tekstów oraz pedagog Magdalena Wiatrowska, które razem postanowiły zorganizować cykl webinarów, z których dochód zostanie przeznaczony na wsparcie Niebieskiej Linii.

Posłuchaj
116:25 26.04. Strefa rodzica - Niebieska linia.mp3 Jak możemy przeciwdziałać przemocy w rodzinie? (Strefa rodzica/PRD)_26.04.2021.
 

Pomoc ze strony odpowiednich organizacji jest niezmiennie ważna. - To nie chodzi o to żeby nazwać przemoc przemocą. Chodzi o to, żeby coś z tym zrobić – skomentowała Joanna Kondrat, gość Polskiego Radia Dzieciom. W związku z tym, dużą rolę odgrywają także świadkowie. Ofiarami agresji mogą być osoby z naszego najbliższego otoczenia. Dodatkowo, w wyniku cyklicznego występowania przemocy i tzw. "okresów miodowych" mogą one mieć błędne wrażenie, że problem przestał istnieć.  Tak więc jeśli krzywdzone osoby nie będą w stanie sobie pomóc, to właśnie my, jako obserwatorzy możemy zainterweniować i np. porozmawiać z ofiarą lub skontaktować się z odpowiednimi organizacjami, takimi jak Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – dodała Joanna Kondrat. 

cyberprzemoc przemoc natolatka 1200 shutter.jpg
JAK CHRONIĆ DZIECI PRZED CYBERPRZEMOCĄ

Niebieska Linia nie udziela pomocy jedynie przez telefon, ale oferuje także spotkania z prawnikiem, psychologiem i psychiatrą. Przeprowadza również edukacje społeczną oraz co dwa miesiące wydaje własne pismo dotyczące przemocy interpersonalnej. - Aby wesprzeć tę organizację i umożliwić jej dalszą pomoc osobom potrzebującym, możemy odpłatnie wziąć udział w webinarach o tematyce rodzicielskiej. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza oraz otrzymawszy wiadomość z dalszymi instrukcjami, chętne osoby będą miały dostęp do seminarium internetowego, które poruszy takie tematy jak np. złość i frustracja, komunikacja, wzorce i przekonania czy dziecięcy upór – powiedziała Magdalena Wiatrowska, pedagod. 

chustonoszenie 1200.jpg
NA CZYM POLEGA POWRÓT DO KORZENI W BYCIU RODZICEM?

Wciąż pozostaje wiele do zrobienia w kwestii naszych potrzeb emocjonalnych oraz pomocy ofiarom w pokonaniu wstydu i szukaniu wsparcia. Nacisk na pomoc położyła także Maja Kuźmicz – Lepiej się przekonać, że to nie jest przemoc i usłyszeć to od specjalisty, niż tkwić w przemocy, nie nazywając jej i nie szukając drogi wyjścia.  Wobec tego wszystkie osoby w potrzebie oraz świadkowie przemocy mogą skorzystać z poradni telefonicznej Niebieskiej Linii, dzwoniąc pod numer 226687000.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Marcin Perfuński
Data emisji: 26.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak przeciwdziałać wykluczeniom w edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 23:55
Równość szans edukacyjnych - zdefiniowana nie tylko jako dostęp do zasobów, ale przede wszystkim jako wsparcie adekwatne do indywidualnych potrzeb  to cecha dojrzałych społeczeństw, bo może ją zagwarantować jedynie wysokiej jakości, publiczny, bezpłatny system oświaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Internetowe społeczności dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 15:23
Ludzie z natury potrzebują towarzystwa oraz wsparcia innych osób. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, kiedy z powodu pandemii możliwości te są ograniczone. Obecne czasy to także powód przeniesienia naszej znacznej aktywności do sieci.  W strefie internetowej odbywają się także konferencje dla rodziców, o których opowiedzieli Sylwia Włodarska, organizatorka spotkań online, Agnieszka Stein, psycholog oraz Adrian Borowik, prezes fundacji dla rodzin i osób ze spektrum autyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak chronić dzieci przed cyberprzemocą?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 14:02
Dzieci i młodzież już od dawna spędzali dużą część swojego wolnego czasu w sieci. Teraz, w okresie pandemii ta aktywność stała się jeszcze większa. Oznacza to, że coraz częściej użytkownicy internetu mają do czynienia z cyberprzemocą w formie hejtu. Zalicza się do tego m.in. wyzywanie czy publikowanie ośmieszających materiałów na temat danej osoby. Niestety problem ten nierzadko wciąż traktowany jest jako mniej ważny. Zapraszamy do wysłuchania audycji "Strefa rodzica" w której poruszymy temat cyberprzemocy i poszukamy sposobów przeciwdziałałania jej. Jak chronić dzieci przed hejtem? Co rodzic powinien wiedzieć, żeby pomóc swojemu dziecku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sprawność fizyczna kobiet w ciąży". Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 07:55
W bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy, autorski program poświęconego ciąży i macierzyństwu. To trzeci odcinek cyklu, a ich autorką jest Ida Nowakowska - tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna. Premierowe odcinki, przygotowane we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom, można usłyszeć w każdą środę. Tematem najnowszego programu jest "Sprawność fizyczna kobiet w ciąży". Czwarty odcinek już w najbliższą środę 5 maja.
rozwiń zwiń