X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Menopauza - temat o którym się nie rozmawia

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 11:16
Menopauza to nie pauza - to jeden z wniosków ostatniego raportu badawczego. Menopauza to czas, w którym organizm kobiety przechodzi szereg zmian, w wyniku których następuje koniec okresu płodności. Tym razem pod naukową lupę wzięto odczucia, zachowania i stereotypy związane z menopauzą. Czy nadal uważamy, że wraz z menopauzą przychodzi spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny? Z ostatniego badania socjologicznego wynika, że Polki potrafią odnaleźć w menopauzie pozytywy.
Czy nadal uważamy, że z menopauzą wiąże się spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny u pań?
Czy nadal uważamy, że z menopauzą wiąże się spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny u pań? Foto: Shutterstock/VH-studio

Jedna trzecia Polek odczuwa bardzo mocny lek przed menopauza. Powodem jest przede wszystkim to, że żyjemy w kulturze atrakcyjności fizycznej i młodości, co jest bardzo promowane w mediach społecznościowych. Owe przekazy trzymają nas w świecie iluzji, a ta fizyczna atrakcyjność składa się ma tożsamość kobiety. Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy, zaczynają się zmiany i pojawia się lęk spowodowały poczuciem nie tylko utraty atrakcyjności fizycznej, ale tez funkcjonowania społecznego. Kobiety muszą się konfrontować z czymś co nieznane. 

- Jest to taki temat, o którym się naprawdę nie rozmawia i on właściwie nas zaskakuje, a to jest tak, że my się powinnyśmy do tego etapu bardzo mocno przygotowywać - powiedziała socjolożka. Oprócz informacji biologicznych, potrzebna jest także wiedza w zakresie psychologii i społeczeństwa, która pokaże kobietom w szerszym kontekście, co się będzie z nimi działo. Zmiany zachodzą bowiem nie tylko na poziomie ciała, ale też w psychice. - To jest taki moment w życiu kobiety, w którym można naprawdę pomyśleć o tym, że to jest jakiś mowy etap, nowy początek pewnej drogi - zauważyła Julita Czernecka. 

Posłuchaj
58:43 2022_06_14 21_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jedna trzecia Polek odczuwa bardzo mocny lek przed menopauza. Dlaczego?

 

Według badań, aż sześćdziesiąt procent polskich kobiet nadal wstydzi się rozmawiać o menopauzie. O okresie dojrzewania i wchodzenia dziewczynek w dorosłość mówi się znacznie więcej, natomiast temat menopauzy wciąż spychany jest na dalszy plan i traktowany jako mniej ważny, przez co właśnie kobiety w okresie menopauzy mogą czuć, ze coś się w ich życiu kończy, a prawda jest taka, że są to kobiety w mocy.

Obecne pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatki zakładają biznesy, zmieniają drogę zawodową i żyją pełnią życia. Są te kobiety świadome, które odpowiedziały sobie na pytanie, kim są, dokąd dążą i co jest dla nich ważne. Kobiety takie mają nie tylko wiedzę i doświadczenie życiowe, ale też jeszcze całkiem spore pokłady energii. Można więc śmiało powiedzieć, że ten okres to najlepszy czas na rozpoczęcie drugiego życia.  - Ta kobiecość jest piękna, płynna i ona w każdym momencie życia - jak się jest młodą dziewczyną, dorosłą i już dojrzałą kobietą - jest inna i jest fantastyczna - tłumaczy gościni Polskiego Radia Dzieciom.

Trzydzieści siedem procent kobiet czuje ogromną akceptację tego stanu, dwadzieścia pięć mówi o spokoju, dwadzieścia procent o równowadze psychicznej i czuje przy tym ulgę. Więcej na temat wyników najnowszego badania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.

Audycja: Strefa Rodzica

Gość: Julita Czernecka - socjolog

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?
Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom
Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o  dzieciach z Ukrainy. Są to lekcje języka polskiego. "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​". Premierowe odcinki ukazują się w czwartki na platformie podcasty.polskieradio.pl i na stronie polskieradiodzieciom.pl

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także

Czytaj także

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 08:00
Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 10:56
Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia. Stres może być pozytywny. W ekstremalnych sytuacjach uaktywnia adrenalinę, noradrenalinę oraz kortyzol, a hormony te mobilizują do większej aktywności i szybszego działania. Jeśli jednak stres towarzyszy przewlekle, zamienia się w stres negatywny, czyli dystres. Jak on działa na organizm człowieka?
rozwiń zwiń