Polskie Radio Dzieciom

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:58
Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
Zajęcia integracji sensorycznej
Zajęcia integracji sensorycznejFoto: shutterstock.com

Jakie są przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej? Jak wygląda terapia SI? Czy z kilkutygodniowymi maluchami można prowadzić ćwiczenia, które będą pobudzać odczuwanie przez nich bodźców zewnętrznych? W jaki sposób włączać integrację sensoryczną do wspólnych zabaw z bardzo małymi dziećmi? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom specjalistka SI, Aleksandra Charezińska. 

Posłuchaj
58:44 2022_09_27 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Integracja sensoryczna. Jak ćwiczyć z maluchem w domu? Czym są zaburzenia SI?

- Już z niemowlaczkami możemy bawić się, żeby stymulować zmysły takiego maluszka. Ponieważ maluch, który przychodzi na świat ma jeszcze bardzo niedojrzały układ nerwowy i potrzebuje właśnie różnych bodźców zmysłowych, żeby móc się prawidłowo rozwijać, poznawać swoje ciało i zdobywać wiedzę o świecie, który go otacza. Wiemy, że niecko nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać, jeśli nie będą stymulowane jego zmysły i nie będziemy wspierać procesów integracji sensorycznej – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom specjalistka SI.

Do wspierania integracji sensorycznej nie potrzeba wymyślnych ćwiczeń i kosztownych akcesoriów. - Tak naprawdę wspieranie integracji sensorycznej jest bardzo intuicyjne – zapewnia specjalistka SI. Wspieranie integracji sensorycznej to proste aktywności, które znamy z życia codziennego. - To, co wspiera integrację sensoryczną i rozwój małego dziecka to jest relacja, bliskość i dotyk – wyjaśniła Aleksandra Charezińska. Przez pierwsze miesiące życia jest to śpiewanie dziecku, mówienie do niego, kołysanie, przytulanie, kontakt skóra do skóry, masaż, całowanie każdego paluszka, mizianie włosami po brzuszku dziecka czy intuicyjne zabawy. Wraz upływem czasu dzieci stają się aktywniejsze, ciekawsze świata i sprawniejsze – same dadzą nam znać, że są gotowe na poznawanie nowych faktur. 

Jeśli u malucha zostaną stwierdzone trudności o podłożu sensorycznym, początkowo zaleca się terapię poprzez zabawę w domu, uporządkowanie schematu dnia i wprowadzenie nowych rytuałów. Regularną terapię gabinetową najlepiej rozpocząć około 2,5-3 roku życia. Gabinety terapeutyczne wyposażone są w odpowiedni sprzęt, różnego rodzaju hamaki, huśtawki, materace, piłki, deskorolki. Jest to najbardziej lubiany rodzaj terapii dziecięcej, ponieważ dziecko bawi się ćwicząc jednocześnie pod okiem specjalisty.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Aleksandra Charezińska - specjalistka SI
Data emisji: 27.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

 

Zobacz także
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie są przyczyny zaburzeń SI?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 17:00
Zaburzenia SI pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
rozwiń zwiń