Polskie Radio Dzieciom

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 09:00
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o prostych sposobach radzenia sobie ze stresem.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o prostych sposobach radzenia sobie ze stresem.Foto: Shutterstock/ fizkes

Obecnie stres towarzyszy nam nie tylko w niektórych sytuacjach w pracy, ale i na co dzień. Przyczyniła się do tego zarówno pandemia, jak i to, co dzieje się tuż za naszą granicą. Zrozumienie tego, jak nasze ciało reaguje na stres i co dzieje się z naszymi emocjami, gdy jesteśmy poddani stresowi ma ogromne znaczenie. Stresu nie należy ignorować, a zaopiekować się sobą. – Musimy zwrócić uwagę na pewną umiejętność, która kiedyś mogła być dodatkiem, a dzisiaj jest fundamentem. Mówię tutaj o rezyliencji, czyli takiej umiejętności radzenia sobie z tymi zmianami, którymi jesteśmy zaskakiwani – zauważył Dawid Wawrzyniak. Rezyliencja pozwala dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości. 

Posłuchaj
59:17 2022_10_05 22_00_28_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Praktyczne wskazówki, jak zarządzać stresem i emocjami

Choć nie mamy wpływu na to, co dzieje się wokół nas, możemy zdziałać wiele w kwestii odbioru tego, co do nas dociera. Kluczem jest tutaj odnalezienie balansu. Zadajmy sobie pytanie, czy to, co myślimy nam służy. Czy musimy myśleć o tym, o czym teraz myślimy? Okazuje się, że mamy kontrolę nad tym, o czym myślimy oraz w jaki sposób myślimy nie tylko o tym, co nas spotyka, ale też o nas samych. Możemy kontrolować, czy to, co myślimy nam służy. Często wystarczy jedna informacja, która całkowicie zmienia sposób myślenia. 

W swoim codziennym rozkładzie warto znaleźć czas na chwilę relaksu. Dobrze jest porozmawiać ze sobą i przekonać siebie samego, by odłożyć niekorzystną myśl na półkę i zrobić coś, co nakarmi myśli i zadziała pozytywnie. Podejmując decyzje, idźmy w stronę życia. Jeżeli stres odczuwamy w naszym ciele, zadbajmy o ciało. Walkę ze stresem najlepiej zacząć od świadomego oddechu. Gość Strefy Rodzica przekonuje, że jest to jedna z najlepszych metod na radzenie sobie z nadmiarem stresu. Więcej o tym, jak zarządzać stresem i własnymi emocjami, a także o tym, czego nie robić w sytuacjach stresowych w załączonej audycji. Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Magda Macyszyn - coach, mentor, trener biznesu, Dawid Wawrzyniak – coach
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom dba o bezpieczeństwo drogowe swoich słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 10:35
Bezpieczeństwo drogowe jest tematem stale obecnym w audycjach Polskiego Radia Dzieciom. Można tu usłyszeć informacje na temat prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, bezpiecznej jazdy autokarem czy korzystania z telefonu w czasie jazdy rowerem. Dziś, 5 października w audycji "Popołudnik", będzie kolejna okazja by usłyszeć o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze czy chodniku. Rolę Polskiego Radia Dzieciom w edukacji o bezpieczeństwie drogowym, podkreśliła Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odbierając nagrodę Inspekcji Transportu Publicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta antysmogowa. Co jeść a czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 20:08
Dieta antysmogowa zyskuje ostatnio na popularności, ale czy naprawdę możemy chronić się przed wpływem zanieczyszczonego powietrza, stosując odpowiednią dietę? Na to pytanie odpowiedziała w Strefie Rodzica Małgorzata Jackowska, dietetyczka. - Okazuje się, że jest to dieta, która rzeczywiście wspiera mechanizmy obronne organizmu – zauważyła gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uwolnić się od narzuconego sobie przymusu perfekcyjności?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:18
O roli kobiety, żony i matki, a także o poszukiwaniu wewnętrznej siły, piękna i spełnienia rozmawiaiśmy z autorką książki "Druga. Niezwykła podróż ku sobie", Anną Hazuką. – Ja bardzo nie chciałam napisać poradnika, w ogóle się w takiej stylistyce nie odnajduję i wydaje mi się, że mamy przesyt tego poradnictwa wokół nas, szczególnie wokół rodziców. Kiedy pomyślałam sobie, czego ja szukam, jako mama, to ja szukam tak naprawdę obecności innych rodziców, bardziej wsparcia i podzielenia się własną historią niż koniecznie wskazywania jedynych rozwiązań i jedynych słusznych pomysłów - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń