!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Cyfrowy bliźniak - system asystowania kobiecie w ciąży. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 14:34
Już wkrótce kobietom w ciąży będzie mógł towarzyszyć "cyfrowy bliźniak", który będzie monitorował ich stan zdrowia. Bazujący na sztucznej inteligencji innowacyjny system asystowania pacjentce w ciąży opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Umożliwi on przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, jeszcze zanim pojawią się objawy. Zespół badawczy stworzy m.in. cyfrowego bliźniaka, który będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia pacjentki w domu i punkcie opieki. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta. 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o cyfrowym bliźniaku - asystencie kobiety w ciąży
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o cyfrowym bliźniaku - asystencie kobiety w ciążyFoto: materiały graficzne Politechniki Gdańskiej

- Cyfrowy bliźniak to jest reprezentacja czegoś lub kogoś w świecie cyfrowym po to, żeby można było przeprowadzać eksperymenty właśnie na tym wirtualnym obiekcie, bez angażowania osoby czy obiektu fizycznego – tłumaczył na antenie Polskiego Radia Dzieciom profesor Jacek Rumiński – Naszym celem jest tworzenie za pomocą metod sztucznej inteligencji modeli ryzyka występowania preeklampsji, czyli stanu przedrzucawkowego, który jest bardzo niebezpieczny zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Aby można było wcześnie wykryć taki stan, tworzony jest model bliźniaka złożony z danych gromadzonych zarówno w klinice, jak i w warunkach domowych. Na podstawie tych danych przewidywane będą zagrożenia.  

Posłuchaj
59:01 2022_10_11 21_00_23_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Cyfrowy bliźniak, czyli system asystowania pacjentce w ciąży

Istotnym parametrem pomiarowym w sytuacji kobiet w ciąży jest ciśnienie krwi, ponieważ stan przedrzucawkowy jest przede wszystkim diagnozowany na podstawie wyższego ciśnienia krwi, które wcześniej nie występowało, a pojawiło się w trakcie ciąży. Sam pomiar codzienny wykonywany w domu może nam wskazać, że coś się dzieje. Oprócz tego przy pomocy cyfrowego bliźniaka zbierane będą dane dotyczące wagi, pulsu, biomarkerów związanych z badaniami okresowymi, które wykonywane są przy okazji wizyty w gabinecie lekarskim. – Na podstawie takiego zbioru danych będziemy też określać w naszym projekcie badawczym, które z tych czynników są bardziej istotne i jaka jest ich wzajemna relacja – mówił prof. Jacek Rumiński.  

Nowoczesne rozwiązania techniczne i postęp technologiczny sprawią, że w warunkach domowych będziemy gromadzić wiele informacji dotyczących nas samych. Jest to dla nas wszystkich duża szansa, by poprawić nie tylko zdrowie, ale także jakość życia, a przede wszystkim czuć się bezpieczniej.

Więcej na temat innowacyjnego systemu asystowania kobietom w ciąży, jakim jest cyfrowy bliźniak w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: prof. Jacek Rumiński/Politechnika Gdańska, Kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej
Data emisji: 11.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz spot PRD.

kor
Zobacz także
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Poród i ciąża mnoga

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:12
Ciąża mnoga oznacza, że wewnątrz macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. W skutek tego na świat przychodzą np. trojaczki, lub bliźniaki, których liczba wzrosła o 65% w ciągu 40 lat. Z uwagi na fakt, że przy ciąży wielopłodowej zakładane jest wyższe ryzyko prowadzi ją lekarz, a nie położna. Co więcej, ciąża ta wymaga innego podejścia, przygotowania oraz nadzorowania jej przebiegu, o czym w Strefie Rodzica opowiedział prof. Przemysław Oszukowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas odkrywania siebie podczas 9 miesięcy ciąży. Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:28
Łatwy dostęp do internetu sprawia, że mamy możliwość szybkiego dotarcia do informacji dotyczących ciąży. Chociaż na temat okresu okołoporodowe wypowiada się wiele osób, nie każda z nich jest specjalistą w tej dziedzinie. Z tego też powodu gościem Strefy Rodzica była położna Izabela Dębińska, autorka książki "Lekko w ciąży". Poradnik ten opisuje wyjątkowy czas odkrywania siebie na nowo podczas 9-miesięcznego oczekiwania na dziecko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rodzić można łatwiej". Jak przygotować się do przyjścia dziecka na świat?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 14:50
Porodu nie da się nauczyć. Edukacja w tym kontekście służy przede wszystkim temu, by mieć świadomość przebiegu poszczególnych etapów i emocji im towarzyszących. Mimo przygotowania poród może przebiegać zupełnie inaczej – trzeba poddać się temu, co się dzieje i nie próbować walczyć z wydarzeniami. Szeroko pojęte kształcenie w tym zakresie może jednak zmniejszyć poziom lęku przed nieznanym.
rozwiń zwiń