Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica".Problem jąkania u dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 23:35
Problem jąkania odnieść można do ok. 5% populacji. Jąkają się dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Każda z tych grup wiekowych boryka się innymi problemami. O ile na początku jego istotę stanowią niepłynne artykulacje zaburzające wypowiedzi werbalne, to prędzej czy później jąkanie staje się dla osoby jąkającej ogromnym problemem.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay/CC0

Przerywanie toku mowy, powtarzanie wyrazów, zatrzymywanie się przed pojedynczymi słowami. Jąkanie może pojawić się w każdym wieku, a powodować je może stres czy niespodziewane wydarzenia. Jąkanie może mieć także podłoże genetyczne. Zaburzenie dotyczy zarówno dzieci, jak i osób pełnoletnich.

Logopedzi zazwyczaj diagnozują je najwcześniej koło dziewiątego-dziesiątego roku życia. Niektórzy mówią, że mamy takie pierwsze objawy zaburzeń płynności mowy już w przedszkolu. 

Na świecie aż ponad 60 milionów osób zmaga się z tą przypadłością i wiele z nich ma przez to problemy z brakiem akceptacji ze strony swojego otoczenia, co wzmaga ich poczucie wyobcowania.

Goście Polskiego Radia Dzieciom: Ewa Galewska - neurologopeda i psychoterapeuta, Dominika Ochnik - terapeuta, psycholog, Robert Cukrowski - terapeuta, pedagog z Klinika Leczenia Jąkania w Warszawie.

Posłuchaj
58:54 Radio Dzieciom 2022_10_19-21-00-22_SR 1.mp3 19.10.2022 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

* * * 

Audycję przygotowała i prowadziła Agata Puścikowska

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:44
Niepełnosprawność dziecięca wciąż pozostaje tematem tabu. Joanna Piróg pisze książeczki, które oswajają z tym tematem zarówno dzieci, jak i rodziców. Jak rozmawiać z naszymi dziećmi o niepełnosprawności i inności w sposób dostosowany do wieku? Książki autorstwa gościni Polskiego Radia Dzieciom traktują o wyjątkowym smoku, Płomyczku, który nie posiada skrzydeł i to wyróżnia go spośród innych smoków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uwolnić się od narzuconego sobie przymusu perfekcyjności?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:18
O roli kobiety, żony i matki, a także o poszukiwaniu wewnętrznej siły, piękna i spełnienia rozmawiaiśmy z autorką książki "Druga. Niezwykła podróż ku sobie", Anną Hazuką. – Ja bardzo nie chciałam napisać poradnika, w ogóle się w takiej stylistyce nie odnajduję i wydaje mi się, że mamy przesyt tego poradnictwa wokół nas, szczególnie wokół rodziców. Kiedy pomyślałam sobie, czego ja szukam, jako mama, to ja szukam tak naprawdę obecności innych rodziców, bardziej wsparcia i podzielenia się własną historią niż koniecznie wskazywania jedynych rozwiązań i jedynych słusznych pomysłów - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń