Polskie Radio Dzieciom

Endometrioza - choroba-zagadka, na którą zapada coraz więcej kobiet

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 16:00
Pierwsze opisy endometriozy wywodzą się z 1860 roku, a mimo to wciąż nie wiemy, jakie są przyczyny tej choroby. W jamie macicy znajduje się błona śluzowa nazywana endometrią. Tak jak w każdej błonie śluzowej są tam komórki, a dokładniej komórki endometrialne, które z jakiegoś powodu mogą się przedostać do wszystkich części ciała kobiety oprócz włosów i paznokci. – W związku z tym ta komórka może migrować wszędzie, w różne obszary ciała, a sadowiąc się w różnych miejscach do tego nieprzeznaczonych powoduje przykre dolegliwości – wyjaśnił dr Jacek Tulimowski. Wśród nich są m.in. dolegliwości bólowe, obfite miesiączki czy zaburzenia płodności. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/shutterstock.com

Problemem endometriozy jest to, że do tej pory nie znamy wiodącej przyczyny jej powstawania, a to oznacza, że nie do końca wiemy, jak ją leczyć. Endometrioza w żargonie medycznym nazywana jest chorobą-zagadką. Średni okres od początku zwiastunowych objawów do rozpoznania choroby i rozpoczęcia terapii wynosi od pięciu do ośmiu lat, a w Polsce może trwać nawet kilkanaście lat. Przez kilka lat pacjentka z endometriozą odwiedza więc różne gabinety i stara się  dowiedzieć, z jakiego powodu cierpi. Bardzo często dopiero po wielu latach postawione jest rozpoznanie, że to może być endometrioza, które później  potwierdzane jest badaniami i pacjentka rozpoczyna terapię. Niestety, w wielu przypadkach za późno, ponieważ endometrioza jest chorobą postępującą.  

Posłuchaj
59:36 2022_12_27 22_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 grudnia godz. 22:00

 

Kolejnym problemem jest to, że liczba pacjentek z endometriozą z roku na rok wzrasta. Choroba ta może dotyczyć kobiet w każdym wieku – od nastolatek po dojrzałe kobiety. Dolegliwości bólowe wynikające z endometriozy pojawiają się najczęściej dwie doby przed miesiączką i ustępują wraz z zakończeniem krwawienia menstruacyjnego. Im dalej ta choroba postępuje, tym mniejszy ma związek z menstruacją. Dolegliwości bólowe mogą się wówczas pojawić w każdej chwili i nie być związane z cyklem miesięcznym.  

Czym jest endometrioza? Czym grozi? Czy odnotowuje się zwiększenie liczby zachorowań? O endometriozie mówił w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Jacek Tulimowski. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: dr Jacek Tulimowski – ginekolog

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Cyfrowy bliźniak - system asystowania kobiecie w ciąży. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 14:34
Już wkrótce kobietom w ciąży będzie mógł towarzyszyć "cyfrowy bliźniak", który będzie monitorował ich stan zdrowia. Bazujący na sztucznej inteligencji innowacyjny system asystowania pacjentce w ciąży opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Umożliwi on przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, jeszcze zanim pojawią się objawy. Zespół badawczy stworzy m.in. cyfrowego bliźniaka, który będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia pacjentki w domu i punkcie opieki. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co mitologia ma wspólnego z cyklem menstruacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 12:51
Cykl menstruacyjny to nasz cały wewnętrzny świat emocjonalny, który w oparciu o wiedzę może nam dać pewne możliwości i opowieści o tym, co tak naprawdę w sobie nosimy. Z Samią Mandragorą na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawiamy o naturze, cykliczności i kobiecym cyklu miesięcznym.
rozwiń zwiń