Polskie Radio Dzieciom

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym jak dbać w swoje zdrowie psychiczne
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym jak dbać w swoje zdrowie psychiczneFoto: madeinitaly4k/Shutterstock

Zajrzenie w głąb siebie rozpoczyna się od chwili zatrzymania i zastanowienia się, gdzie jestem sam ze sobą i dokąd zmierzam oraz jak to się ma do wartości, które wyznaję. Nie zawsze jest to łatwa droga, a efekty nie pojawią się od razu. – Dbanie o swoje zdrowie psychiczne to rozumienie tego, co się składa na to zdrowie psychiczne, jakie aspekty życia wpływają na nasz dobrostan, co sprawia, że czujemy się gorzej czy lepiej, wyciąganie wniosków na ten temat i organizowanie tego – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Zofia Szynal. Istotne w pielęgnowaniu zdrowia psychicznego jest dbanie o odpowiednią ilość odpoczynku oraz snu, zdrowa dieta i aktywność fizyczna, zapewnianie sobie przyjemności i wzmacnianie relacji międzyludzkich.   

Posłuchaj
59:53 2022_10_11 22_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Jako ludzie mamy tendencję do ignorowania sygnałów, jakie daje nam nasza psychika. Emocje staramy się spychać na dalszy plan, jednak przychodzą takie momenty, kiedy dochodzą one do głosu, a my zwyczajnie nie dajemy rady i ze zmęczenia padamy na twarz. To, że nie pokażemy czegoś na zewnątrz czy wręcz tego nie przeżyjemy, bo nie chcemy, by ktoś widział naszą słabość nie oznacza, że tych emocji nie ma w nas. One nie znikają. Emocje często objawiają się poprzez różnego rodzaju dolegliwości psychosomatyczne albo uchodzą z nas w innych momentach, często ze zdwojoną siłą, ponieważ nieprzeżyte emocje zwyczajnie się kumulują. 

Pamiętajmy, że dzieci uczą się poprzez obserwowanie tego, co robią rodzice. W pierwszym etapie życia dzieci przejmują postawy prezentowane przez rodziców. Jeśli rodzic zawsze przedkłada potrzeby dziecka ponad swoje własne, dziecko może w przyszłości również nie zwracać uwagi na siebie samego, stawiając na pierwszym miejscu wszystkich wokół. Warto uczyć dzieci, w jaki sposób regulować emocje, zwracając uwagę na przeżycia emocjonalne dziecka. Więcej o tym w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Zofia Szynal - psycholog, terapeutka, autorka
Data emisji: 11.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz także
Czytaj także

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 09:00
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:43
Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
rozwiń zwiń