Polskie Radio Dzieciom

Trening uważności. Dlaczego warto uczyć dzieci wyciszenia i uważności?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 13:54
Żyjemy w zabieganym i nieco roztrzepanym świecie wielu bodźców, w których mamy ciągle za dużo. Beata Kucharska-Sucharek czekała czternaście lat na zainteresowanie tematem uważności i już wtedy wiedziała, że w kontekście zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tymczasem bardzo wiele czasu poświęca się samym zaburzeniom, kiedy istnieją narzędzia, by wspierać ludzi wcześniej. Jednym z nich jest uważność.
Dlaczego warto uczyć dzieci wyciszenia i uważności tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Dlaczego warto uczyć dzieci wyciszenia i uważności tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Shutterstock.com

Uważność to według najprostszej definicji zauważanie tego, co dzieje się tu i teraz, bez oceniania, jakie to jest. – Nasze mózgi są tak skonstruowane, że wędrują z miejsca na miejsce. Z sekundy na sekundę jest produkowana masa myśli i masa wyładowań w mózgu i nasza uwaga często bezwiednie odpływa w jakieś miejsca – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom psycholog dziecięca – W uważności nie chodzi o to, by cały czas być skupionym w jednym miejscu, ale zauważać zarówno te momenty, kiedy jesteśmy skupieni i nasza uwaga jest tam, gdzie chcemy, ale też te, kiedy ona odpływa. 

Posłuchaj
57:53 2023_03_24 21_00_29_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Trening uważności. Dlaczego warto uczyć dzieci wyciszenia i uważności_Strefa Rodzica 24 marca godz. 21:00

Często myślimy o tym, co było, co mogliśmy powiedzieć lub zrobić inaczej, wspominamy przeszłość, ale też wybiegamy myślami wprzód, planując przyszłość, nawet tę najbliższą i kreujemy scenariusze, z góry się na coś nastawiając, jednak bardzo rzadko jesteśmy tu i teraz. Bycie w chwili pozwala zauważać to, co się dzieje, zarówno rzeczy dobre, jak i złe, a więc być świadomym. W konsekwencji pomaga stać się bardziej odpornym psychicznie i silniejszym, a przede wszystkim daje możliwość wyboru, zapewnia poczucie sprawczości i sprawia, że stajemy się spokojniejsi. 

Trening uważności to instrukcja obsługi samego siebie, która może się zmieniać na przestrzeni czasu. Pomaga skupić się na oddechu, zrozumieć, jak on działa i co może nam dać, pozwala dostrzec sygnały wysyłane przez ciało, uczy, czym są emocje, dlaczego są tak ważne i jak sobie z nimi radzić oraz co zrobić z myślami, które się w nas pojawiają. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Beata Kucharska-Suchanek - psycholog dziecięca, certyfikowana trenerka i superwizorka Metody Eline Snel, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży Trening uważności żabki

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przestać bać się swoich lęków?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 12:03
Każdy z nas ma jakieś lęki – większe lub mniejsze, przytłaczające lub dyscyplinujące, ale zawsze indywidualne, niepowtarzalne, osobiste. Lęki bywają zrośnięte z nami na stałe albo czasami po prostu przychodzą, gdy okoliczności im sprzyjają. Niekiedy je wypieramy lub z nimi walczymy, a one uparcie w nas trwają. Wydają się nie do pokonania i paraliżują naszą aktywność albo wręcz podkopują nadzieję na lepszą przyszłość. Nie są jednak wszechmocne i można nad nimi zapanować, a także nauczyć się z nimi żyć.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na czym polega regulacja emocjonalna i jak nią zarządzać?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 09:10
Samoregulacja to proces, który odbywa się nieustannie w życiu każdego człowieka. Organizm dąży do równowagi i reaguje, gdy jest ona zaburzona. Układ nerwowy analizuje bodźce płynące z otoczenia oraz z wnętrza ciała i stara się doprowadzić całego człowieka do dobrostanu. 
rozwiń zwiń