Polskie Radio Dzieciom

"Zbudujmy sobie wioskę". Rozmowa z autorkami książki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:20
Dzięki procesowi rozwoju osobistego możemy lepiej poznać siebie oraz wzmocnić poczucie własnej wartości. Co więcej, odkrywanie siebie oraz zdobywanie umiejętności odróżniania emocji od myśli pomaga w radzeniu sobie z trudnościami w życiu codziennym. Na temat budowania relacji z innymi oraz rodzicielstwie opowiedziały w "Strefie Rodzica" Małgorzata Stańczyk oraz Agnieszka Stein, autorki książki "Zbudujmy sobie wioskę".
Św. Augustyn był mistrzem krótkich i celnych myśli. Jednymi z najbardziej nośnych są: Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą oraz interpretowane na wiele sposobów Kochaj i rób, co chcesz
Św. Augustyn był mistrzem krótkich i celnych myśli. Jednymi z najbardziej nośnych są: "Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą" oraz interpretowane na wiele sposobów "Kochaj i rób, co chcesz"Foto: Pixabay/Andi_Graf

W nowej książce treści, które skupiają się wokół potrzeb dorosłych, przedstawione są w formie rozmów, z których czytelnik może dowiedzieć się m.in. na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy skupić się na samorozwoju oraz jak odzyskać zaufanie do samego siebie. W książce mowa jest także o wiosce, która odnosi się do ludzi wokół nas. – To są wszyscy ludzie wokół z którymi łączą nas relacje, ale takie bliższe relacje, czyli relacje, które można nazwać relacjami wsparcia, wymiany. – powiedziała Małgorzata Stańczyk. Są to także relacje z ludźmi, którzy nas akceptują i przy których możemy czuć się bezpiecznie.  Z drugiej strony, wioska może odnosić się także do szerszej grupy ludzi, z którymi nie zawsze mamy kontakt, ale kojarzą nam się pozytywnie. 

Posłuchaj
59:37 2021_12_03 20_59_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 3 grudnia godz. 21:00

Zdarza się, że ludzie mają trudności z budowaniem wioski, ponieważ czują, że nie mają wokół siebie nikogo bliskiego. Niemniej jednak, może okazać się, że aby zbudować wioskę wystarczy zauważyć i pielęgnować mniejsze relacje, także z osobami, których nie widzi się na co dzień. Czasami wioska może także powiększyć się z uwagi na to, że wchodzimy do nowego środowiska, np. gdy nasze dziecko idzie do przedszkola. 

Posłuchaj
59:36 2021_12_03 21_59_24_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 3 grudnia godz. 22:00

W budowaniu własnej wioski istotna jest komunikacja z ludźmi. Niemniej jednak, relacje z innymi zaczynają się od relacji ze sobą. – Myślę, że wszystko się od tego zaczyna, że my zaczynamy się jakoś przyglądać temu, jak się mamy sami ze sobą, ale z drugiej strony podejrzewam, że jednak każdy podrozdział porusza taki kontekst społeczny, czyli to, że my jesteśmy nieustannie zanurzeni w relacjach z innymi ludźmi. – powiedziała Małgorzata Stańczyk. Wielu ludzi potrzebuje od relacji z innymi inspiracji, wsparcia oraz poczucia, że ktoś nas słucha i dostrzega.

Najtrudniejszą rzeczą w budowaniu wioski może okazać się znalezienie osoby, która będzie chciała się z nami nauczyć tworzenia jej oraz dostrzeżenie tego, że możemy zacząć działać. Niemniej jednak, w zakładaniu jej mogą pomóc nam pytania, które chcemy zadać innym, aby ich lepiej poznać, takie jak np. "Co przez to rozumiesz?". Chodzi zatem o to, aby być ciekawym drugiej osoby. Dobrze jest także porzucić przekonanie o tym, że musimy wszystko wiedzieć i umieć. Jeśli zaakceptujemy to, że czasem możemy czuć się bezradni, nabierzemy wówczas świadomości, że w poczuciu tym nie jesteśmy sami. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Małgorzata Stańczyk i Agnieszka Stein
Data emisji: 3.12.2021
Godzina emisji: 21.00. 

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:35
Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspólne prowadzenie firmy i życie rodzinne. Jak to pogodzić?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:17
W pewnym momencie naszej kariery zawodowej możemy zapragnąć założyć własną firmę. Z jednej strony może wydawać się, że takie rozwiązanie wprowadzi do życia większą swobodę, gdyż możemy wtedy sami o sobie decydować. Z drugiej strony pojawia się jednak większe poczucie odpowiedzialności i obowiązków. W sytuacji, gdy biznes prowadzony jest przez małżonków, połączenie kariery z życiem rodzinnym staje się trudniejsze, między innymi ze względu na to, że rozmowy na tematy firmowe zaczynają pojawiać się nie tylko w pracy, ale też i w domu. O tym, jak pogodzić te dwie sfery życia opowiedziała w "Strefie Rodzica" Agnieszka Pieniążek, ekspertka ds. relacji w rodzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak trening umiejętności społecznych umożliwia rozwiązanie konfliktowych sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 22:10
Zdarza się, że doświadczając sytuacji konfliktowych nie wiemy, jak się zachować. Problem ten dotyczy także osób młodszych i dzieci, które mogą być narażone na hejt i wyśmiewanie w przedszkolu, szkole lub w internecie. W rozwiązaniu takich przypadków pomocny jest trening umiejętności społecznych, dzięki któremu uczymy się m.in. komunikować z innymi i rozpoznawać swoje emocje. Edukację w tym zakresie można rozpocząć już od wczesnych lat życia poprzez uczestniczenie w warsztatach oraz rozwiązywanie specjalnie przygotowanych zestawów ćwiczeń z książki "Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół", współautorstwa Damiana Berenta, gościa "Strefy Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przejść przez rozwód i nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 10:39
Decyzja o rozstaniu z partnerem nie przychodzi z łatwością. Mamy poczucie, że w naszym życiu zachodzą wówczas nieodwracalne zmiany, których skutki dotykają także dzieci. Ponadto, osoby młodsze mogą obwiniać się za rozwód rodziców, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak im to wytłumaczyć w zrozumiały dla nich sposób. O tym, czym dla kobiety jest rozwód oraz jak sobie z nim poradzić opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" Joanna Szulc, dziennikarka i autorka książki "Sama mama. Rozmowy o rozstaniu i samodzielnym macierzyństwie".
rozwiń zwiń