Polskie Radio Dzieciom

Plan na zdrową rodzinę, czyli recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 08:00
Do wychowania dzieci potrzeba całej wioski - mówi stare afrykańskie powiedzenie. Taka metaforyczna wioska może istnieć także w miejskiej dżungli. Nie trzeba leśnej okolicy, by zapoznać się z lokalną społecznością. Osiedla i place zabaw to doskonale miejsca na integrację. Budowanie sąsiedztwa jest świetnym sposobem na znalezienie swojego miejsca.
Jaka jest recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców?
Jaka jest recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców?Foto: Pixabay

Skakanie po kałużach to dla autorki  książki "Dobry warun na zdrowie" sposób na nawiązanie bliskiego kontaktu nie tylko z dziećmi, ale też z naturą. Obcowanie z przyrodą może korzystnie wpływać na wiele aspektów życia. W Strefie Rodzica Joanna Nawrocka-Rohnka tłumaczy, jak uchronić dzieci przed deficytem natury, pozwalając im przy tym się pobrudzić. Nie ma w tym przecież nic złego!  

Posłuchaj
59:15 2022_01_12 21_00_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jaka jest recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców?

Akcja "Zielona godzina po przedszkolu" może być dobrym sposobem na to, by zapewnić pociechom niezbędne minimum aktywności na świeżym powietrzu. Jednym ze sposobów na spędzenie takiej godziny jest wyprawa na poszukiwanie jedzenia dla dinozaurów. Być może warto spojrzeć wstecz i sięgnąć pamięcią do gier i zabaw, które sami lubiliśmy jako dzieci. Czasem warto też zapytać dzieci, co chciałyby robić po przedszkolu czy szkole.  

Skąd czerpać inspiracje do codziennych aktywności? Jakie korzyści płyną ze spędzania czasu na dworze? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska
Gość: Gość: Joanna Nawrocka-Rohnka, autorka książki "Dobry warun na zdrowie", doktor nauk o zdrowiu, fizjoterapeutka, edukatorka, prezeska Fundacji Leśne Dziki
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Czytaj dalej:
"Strefa rodzica". Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? POSŁUCHAJ]
Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Pochwały mówione z automatu. Jak wpływają na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:25
Sposób w jaki reagujemy na sukcesy i porażki dziecka kształtuje jego tożsamość i osobowość. Pochwały jednak często mogą mieć ukryte znaczenie lub zaraz po nich może nastąpić krytyka. W związku z tym aprobaty czy komplementy nie zawsze spełniają swoją rolę, przez co nie są w pełni korzystne dla malucha. Jak inaczej można zatem wyrazić podziw i zadowolenie wobec dziecka? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Sylwią Włodarską, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz trenerką empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:35
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy lenistwo rodziców ma wpływ na samodzielność dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:00
Stwierdzenie, że bycie leniwym rodzicem czasami jest z korzyścią dla dziecka może wywołać mieszane emocje u niektórych osób. Niemniej jednak podejście to jest szansą dla dzieci na bycie bardziej niezależnym i samodzielnym. Nie oznacza to natomiast, że pozbywamy je poczucia wsparcia i opieki. O zaletach takiego podejścia do rodzicielstwa opowiedział gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Alicja Kost, autorka bloga mataja.pl.
rozwiń zwiń