Polskie Radio Dzieciom

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 10:26
Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
Dzieci autystyczne potrafią znakomicie liczyć, bez problemu zapamiętują rozkład jazdy pociągów, ale nie dotyczy to każdego przypadku
Dzieci autystyczne potrafią znakomicie liczyć, bez problemu zapamiętują rozkład jazdy pociągów, ale nie dotyczy to każdego przypadkuFoto: Glow Images/East News

"Explaining Humans" traktuje o życiu w spektrum autyzmu i z ADHD. Te zaburzenia zostały zdiagnozowane u ośmioletniej Camilli. Książka jest opisem doświadczeń samej autorki. Została napisana z perspektywy osoby, która musiała nauczyć się funkcjonować w zawiłym świecie neurotypowym. Szukając sposobu, Camilla zapytała matkę, czy istnieje instrukcja obsługi ludzi. Nie otrzymawszy odpowiedzi, zaczęła tworzyć własną.

Posłuchaj

60:03 2022_01_13 21_01_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica_21_AUTYZM.mp3 Jak wygląda życie w spektrum autyzmu?

Wychowanie dziecka w spektrum autyzmu wymaga od rodzica przede wszystkim zrozumienia. Potrzeby i emocje trzeba komunikować dziecku w sposób obrazowy, co jest przydatne także dla rodzica - obecnie niewiele myśli się o tym, co wynika z naszych potrzeb. Warto się nad tym pochylić nie tylko dla własnych korzyści, ale też po to, by zachować uczciwość w wychowaniu. Pamiętajmy, że swoją postawą dajemy dzieciom przykład, nawet w najbardziej błahych sytuacjach.  

Po więcej na temat autyzmu oraz wychowania dziecka w spectrum odsyłamy do Strefy Rodzica. Zachęcamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Izabela Hnidziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

"Strefa rodzica". Wychowanie dziecka w pojedynkę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:41
Wychowywanie dzieci w pojedynkę stawia przed rodzicem wiele dodatkowych wyzwań m.in. ze względu na to, że za organizację ich czasu, wakacji i opiekę nad nimi odpowiedzialna jest jedna osoba. Przychodzą jednak takie momenty, jak np. trwająca obecnie pandemia, kiedy zadanie to jest jeszcze trudniejsze. Dlatego też dobrze jest mieć wsparcie osób najbliższych, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedział Błażej Kukla, tata samotnie wychowujący dwie córeczki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieśmiałość u dzieci. Jak pomóc ją przezwyciężyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:05
Bycie nieśmiałym może tworzyć pewne przeszkody na poziomie społecznym, emocjonalnym czy behawioralnym. Ogranicza nas to m.in. w nawiązywaniu relacji partnerskich i przyjacielskich. Stan ten pojawia się zarówno u osób młodszych, jak i u dorosłych, jeśli w dzieciństwie nie próbowali go zwalczyć. Jako że dziecko przez pierwsze lata życia pozbawione jest kompetencji społecznych, które z czasem nabywa pod okiem rodziców i innych osób z otoczenia, np. nauczycieli,  to właśnie wtedy, w okresie przedszkolnym dobrze jest rozpocząć pracę nad nieśmiałością. O tym jak to zrobić opowiedziała w Strefie Rodzica Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bajkoterapia dla małych i dużych. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:01
Bajkoterapia to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje specjalne opowieści w celu osiągnięcia korzyści uspokajających, edukacyjnych i wychowawczych. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku do dziesiątego roku życia, ale nie zaszkodzi także dorosłym. 
rozwiń zwiń