Polskie Radio Dzieciom

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 14:57
Wraz z rozwojem medycyny zwiększyła się liczba wykonywanych zabiegów cesarskiego cięcia. Obecnie nie jest już ono wyłącznie zaleceniem medycznym, a kobiety coraz częściej decydują się na tę metodę. Niemal 44 procent porodów w polskich ośrodkach państwowych odbywa się metodą cesarskiego cięcia. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by wykonywano ich od 15 do 20 procent.
Poród naturalny czy cesarskie cięcie. Rozmowa w Strefie rodzica w PRD
Poród naturalny czy cesarskie cięcie. Rozmowa w "Strefie rodzica" w PRDFoto: Shutterstock

Jednym ze wskazań do wykonania cesarskiego cięcia jest tokofobia, czyli lęk przed porodem. Pamiętajmy jednak, że rodzenie siłami natury niesie za sobą mniejsze powikłania. Ryzyko krwotoku porodowego i poporodowego, zakrzepicy i powikłań zakrzepowo-zatorowych jest dziesięciokrotnie wyższe w przypadku operacji położniczej. 

Posłuchaj
57:51 2022_03_15 22_00_35_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Cesarskie cięcie czy poród naturalny? Posłuchaj audycji Polskiego Radia Dzieciom

Dziecko przechodzące przez kanał rodny nabywa po drodze fizjologiczną odporność na bakterie. Kolonizuje się także jego układ pokarmowy. W czasie porodu naturalnego wyrównywane jest jednocześnie ciśnienie. Z tego powodu dzieci urodzone za pomocą zabiegu częściej mają problemy z nadciśnieniem płucnym w przyszłości.  

Zanim podejmiemy decyzję, w jaki sposób chcemy urodzić, porozmawiajmy z lekarzem. Nie opierajmy się na informacjach i opiniach znalezionych na forach internetowych. Odpowiedzmy sobie na pytanie, co sprawiło, że skłaniamy się ku cesarskiemu cięciu. Pamiętajmy też, że czasem mimo decyzji o naturalnym porodzie może okazać się, że nie ma innej możliwości niż cesarskie cięcie.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Jacek Tulimowski – ginekolog
Data emisji: 15.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Czy poród w wodzie gwarantuje bezpieczeństwo kobiecie i dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 20:25
Dla wielu kobiet poród w wodzie to najlepszy sposób na urodzenie dziecka. Potwierdzają to również obserwacje i badania prowadzone przez lekarzy położników. - Jest to zjawisko całkowicie bezpieczne. Dziecko nie może się utopić. Obawy przed tym można rozwiać natychmiast, ponieważ płuca dziecka nie są upowietrznione, dalej jest tam płyn owodniowy - przekonuje Jerzy Zwoliński, Oddziału Położnictwa Szpitala Św. Rodziny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Poród i ciąża mnoga

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:12
Ciąża mnoga oznacza, że wewnątrz macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. W skutek tego na świat przychodzą np. trojaczki, lub bliźniaki, których liczba wzrosła o 65% w ciągu 40 lat. Z uwagi na fakt, że przy ciąży wielopłodowej zakładane jest wyższe ryzyko prowadzi ją lekarz, a nie położna. Co więcej, ciąża ta wymaga innego podejścia, przygotowania oraz nadzorowania jej przebiegu, o czym w Strefie Rodzica opowiedział prof. Przemysław Oszukowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót młodej mamy do formy. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 21:59
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek dotyczący macierzyństwa. Autorka podcastu Ida Nowakowska rozmawia w nim o tym, jak wygląda powrót kobiety do formy po przebytej ciąży. Jej gościem jest Ewa Kowalik, osteopatka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas połogu. Jak sobie pomóc? Nowy podcast Idy Nowakowskiej dla PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 14:49
Co dzieje się w organizmie kobiety po porodzie, i jak nie zaniedbać samej siebie i swojego zdrowia, kiedy mały człowiek absorbuje całą naszą uwagę. O tym w najnowszych podcaście Polskiego Radia Dzieciom. Gościem Idy Nowakowskiej jest Joanna Piórek - Wojciechowska – fizjoterapeutka. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Zapraszamy!
rozwiń zwiń