!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Jak być ojcem obecnym w życiu dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 22:15
Bycie ojcem obecnym nie należy do najłatwiejszych zadań. To  właśnie o ojcach mówi się najczęściej, że są w życiu dziecka nieobecni, niewystarczająco obecni albo, owszem, obecni, ale w sytuacjach, które dobrze się kojarzą, unikając trudnych tematów. Wówczas to na matkę spada ciężar tematów trudnych oraz sytuacji, które nie należą do przyjemnych, a przez to nie tylko nie są doceniane, ale także burzą wizję matczynego ideału. Idealny w oczach dziecka zwykle jest tata, bo zagra w piłkę, zabierze na przejażdżkę rowerową albo na deser lodowy. Czy to wystarczy, by móc nazwać się ojcem obecnym? Na to pytanie odpowiedzieli goście audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Bycie ojcem obecnym nie oznacza oczywiście rezygnacji z kariery zawodowej i przebywania z dzieckiem przez cały dzień. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z nastolatkiem. Skupmy się na czasie, kiedy rzeczywiście jesteśmy w domu oraz na tym, w jaki sposób spędzamy wolny czas. Czy angażujemy dzieci w aktywności domowe? A może unikamy tego, bo czujemy, po pierwsze, że sami zrobimy to lepiej i szybciej, a po drugie nie chcemy niepotrzebnego bałaganu? To błąd! Wspólne gotowanie może i potrwa dłużej, ale będzie czasem spędzonym wspólnie. Bałagan też można posprzątać razem i doskonale się przy tym bawić.  

Posłuchaj
59:00 2022_09_02 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa rodzica_2.09.2022_cz. 1

W rodzinach wielodzietnych ważny jest kontakt jeden na jeden między rodzicem a dzieckiem. "Nie musi to być wyjazd na tydzień, czasem wystarczy, że to jest popołudnie, a nawet trzy, cztery godziny wyjścia gdziekolwiek, ale tylko w parze. Widzimy po naszych córkach, że to im naprawdę dużo daje" – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Tomasz Bułhak. Wspólne wyjście to czas kontaktu, docenienia, zauważenia odrębności i potrzeb. Synowie Kacpra Woźniaka są skrajnie różni, jeden – podejście analityczne, drugi – umysł humanistyczny. - Jeśli jest tak, że ja mam przestrzeń w sobie, żeby spotkać się z nimi w tym, gdzie oni są, to jest to super doświadczenie i bardzo to lubię, nieważne, co robimy – mówił gość audycji Strefa Rodzica. Z kolei Bartek Szymczyk buduje świat swój i swoich dzieci poprzez wspólny kontakt z naturą.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Kacper Woźniak – ojciec, prezes Wolnej Szkoły na Ursynowie, Tomasz Bułhak – ojciec, autor, Barek Szymczyk – ojciec, psycholog i psychoterapeuta
Data emisji: 02.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Jak współcześni ojcowie ćwiczą uważność i hartują męstwo? Forum Tato.Net
Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:35
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie kompetencje i umiejętności będą ważne na rynku pracy, kiedy dorosną dzisiejsze maluchy? 

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 17:57
Z badań wynika, że zawody tej stosunkowo niedalekiej przyszłości nie są jeszcze znane. Ponad połowa zawodów, które będą w przyszłości wykonywać nasze dzieci jeszcze nie istnieje. Coraz częściej odchodzi się od traktowania twardych kompetencji potwierdzonych kursami, certyfikatami i zaświadczeniami jako wyznaczniki. 
rozwiń zwiń