Polskie Radio Dzieciom

Współczesne relacje międzypokoleniowe

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 16:00
Jak wyglądają współczesne relacje międzypokoleniowe? Czy otwierają umysły i głowy obu stron, czy jednak przepaść między realiami w jakich żyli dziadkowie jest dla wnucząt nie do przyjęcia, a świat wnucząt jest zupełnie niezrozumiały dla dziadków? Jak w obecnych czasach budować  bliskość i czerpać jak najwięcej wiedzy doświadczenia od siebie nawzajem? Na te i inne pytania odpowiedziały w Strefie Rodzica Barbara Woźnica zajmująca się psychologią rodzinną i rozwojową, a także pedagogiką przedszkolną, Barbara Woźnica – dziennikarka związana z tematyką familijną.
Jak wyglądają współczesne relacje międzypokoleniowe?  O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Jak wyglądają współczesne relacje międzypokoleniowe? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Monkey Business Images/Shutterstock

W obecnym świecie znacznie częściej decydujemy się na działanie w sposób jednostkowy, chcemy żyć osobno, częściej też się przemieszczamy - mieszkamy w innych miastach, a nawet w daleko położonych krajach. W dzisiejszym świecie znacznie większe są jednak możliwości komunikacji, nawet jeśli nie ma nas na miejscu. – Jeśli dziadkowie dzięki nowym technologiom biorą aktywny udział w życiu wnuków, rozmawiają z nimi, często opowiadają o historii rodziny, włączają je w pewien ciąg pokoleniowy, to wtedy, nawet będąc na obczyźnie dzieci budują swoją tożsamość – zauważyła dr Sabina Zalewska. 

Posłuchaj
59:05 2022_12_28 21_00_35_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 28 grudnia godz. 21:00

 

Rodzina wielopokoleniowa zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pewnej ciągłości. Przekazywanie tradycji i wzajemne wspieranie odbywa się teraz w znacznie mniejszej skali. Mimo wszystko dziadkowie są wciąż istotni dla swoich wnucząt i odwrotnie. - Młodzi poszukują tego zakorzenienia i wartości. Potrzeba czegoś stałego i czegoś, co jest pewnym punktem odniesienia wobec tego, co się zmienia jest bardzo silna u małych dzieci, u dzieci starszych i u młodzieży – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Woźnica. 

O tym, jak budować nowoczesne relacje międzypokoleniowe w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: dr Sabina Zalewska - psycholog, pedagog przedszkolny, Barbara Woźnica - dziennikarka

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:38
Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Racjonalne gospodarowanie czasem wolnym [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:28
W dzisiejszym świecie trudno jest nie mieć grafiku wypełnionego po brzegi. Pęd i presja środowiska towarzyszą nam na co dzień. W wolnych chwilach oczekujemy przede wszystkim wytchnienia i odpoczynku. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać czas wolny?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:43
Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
rozwiń zwiń