Polskie Radio Dzieciom

Moje wewnętrzne dziecko - czyli kto?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 15:08
Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Coraz częściej mówi się o wewnętrznym dziecku, a w szczególności o wewnętrznym dziecku, które nie jest do końca szczęśliwe i zaopiekowane, jednak co to właściwie oznacza? Przez całe dzieciństwo jesteśmy uczeni tego, jak wyzbyć się dziecięcości i dążyć do ideału, jakim jest dorosłość. Gdy mówimy o kimś, że jest niedojrzały, nie mamy przecież na myśli komplementu.
Wewnętrzne dziecko a bycie rodzicem  - o tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Wewnętrzne dziecko a bycie rodzicem - o tym w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Shutterstock.com

W procesie socjalizacji i dorastania zatracamy naturalne dziecięce cechy, zyskując zdolność samokontroli. Tymczasem warto skłaniać się w swoją dziecięcą stronę, ponieważ jest to równoznaczne ze zwróceniem uwagi na emocje, swoje potrzeby, podążaniem za sobą, gotowością do zabawy, eksperymentu, bycia tu i teraz, szukaniu przyjemności, a nie tylko produktywności czy walorów edukacyjnych. 

Wewnętrzne dziecko a bycie rodzicem

Mogłoby się wydawać, że bycie rodzicem, a więc troska o własne dzieci może sprawić, że trudniej będzie nam dotrzeć dziecko, które jest w nas. Tak naprawdę jednak relacja z pociechą może nam wiele ułatwić i nakierować nas na pewne sprawy. Zdecydowanie łatwiej przecież jest nam się bawić, towarzysząc dziecku. W towarzystwie dzieci jesteśmy też bardziej spontaniczni, a patrząc na świat oczami dziecka, rozbudza się nasza kreatywność.  

Nasza dziecięcość to jedno, a to, w jaki sposób okazujemy ją naszemu dziecku, to inna kwestia. Agnieszka Stein na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła o opartym na wzajemnym szacunku odgrywaniu scenek, które skupiają się na naszych emocjach i choć są przekoloryzowane, pomagają poznać perspektywę drugiej osoby.  

Posłuchaj
58:33 2023_01_20 21_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 20 stycznia godz. 21:00

 

Odkrywanie wewnętrznego, a więc metaforycznego dziecka nie jest równoznaczne z powracaniem do przeszłości. Chodzi raczej o odnoszenie się do tego, co już zdążyliśmy zgromadzić w naszym wewnętrznym bagażu. Więcej o tym, jak obudzić w sobie dziecko, a także o tym, jak się nim zaopiekować w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Agnieszka Stein – psycholog dziecięcy

Data emisji: 20.01.2023

Godzina emisji: 21:00

Czytaj więcej:

*** 

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

REKLAMA

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 23:03
Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 08:00
Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wartości w życiu rodzica i wartości w życiu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 10:10
Wartości to temat ważny i zawsze aktualny. Niektórzy z nas żyją według wartości, które wytyczają życiowy kierunek. Ci, którzy są rodzicami, z pewnością zastanawiają się, jak te wartości przekazać swoim dzieciom. Przecież nie za każdym razem wartości obecne w domu są przekazywane dalej, a dzieci nie zawsze idą w ślady rodziców. Jaką rolę w życiu rodziny odgrywają wartości? W jaki sposób przekazać je naszym dzieciom? Dlaczego niektóre wartości ważne w domu rodzinnym nie zostają przekazane dzieciom lub nie są przez nie kontynuowane.
rozwiń zwiń