Polskie Radio Dzieciom

Wady wzroku i zaburzenia widzenia u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 22:54
O tym, że zdrowe oczy i prawidłowe widzenie to bardzo ważne kwestie, wiemy wszyscy, ale czy potrafimy zadbać o to, aby nasze dzieci prawidłowo widziały, a ich narząd wzroku został na długo w dobrym stanie? O kondycję oczu powinniśmy dbać od maleńkości. Okazją do profilaktyki wzroku są regularne wizyty u ortoptysty. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock

Ocena widzenia w gabinecie ortoptycznym jest bezinwazyjna. Na pierwszym badaniu najlepiej pojawić się w drugim półroczu życia dziecka. Jeśli wszystko będzie w porządku, kolejne badanie wykonujemy, gdy dziecko skończy drugi rok życia, a później regularnie raz w roku. Jeśli przy pierwszej wizycie okaże się, że dziecko ma zeza, występuje wada wzroku lub są zaburzenia w pracy oka, pacjent z takim wynikiem najczęściej jest odsyłany do okulisty. – Jeżeli nie było takiego badania wcześniej, zawsze należy pamiętać, żeby wykonać je przed pójściem do szkoły, bo wtedy oceniamy, czy narząd wzroku jest gotowy na to, żeby dziecko uczyło się czytać i pisać – podkreśliła Joanna Zdybel. 

Posłuchaj
59:18 2023_02_21 21_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wady wzroku i zaburzenia widzenia u dzieci_Strefa Rodzica 21 lutego 2023

– Zez najczęściej jest spowodowany wadą wzroku, która rozwija się powoli i w pewnym momencie mózg przestaje sobie radzić z kompensacją tej wady w obydwojgu oczu i wybiera jedno oko jako dominujące, a drugie oko ustawia się w zezie. Wtedy jak najszybciej trzeba udać się do specjalisty – wytłumaczyła ortometrystka – Pamiętajmy, że jeżeli pojawia się zez, czyli oko zaczyna uciekać na zewnątrz lub do środka, u dzieci następuje mechanizm wytłumienia tego oka, czyli ono tym okiem nie widzi. Im dłużej oko zezuje, tym powstaje niedowidzenie i dłużej trwają kolejne etapy leczenia. Im wcześniej zostanie wykryta wada wzroku, tym większe prawdopodobieństwo, że do niedowidzenia nie dojdzie.  

Układ wzrokowy rozwija się bardzo długo. Cały proces zaczyna się w okresie prenatalnym i trwa do końca okresu dojrzewania. Czy można samemu w domu sprawdzić wzrok dziecka i jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę obserwując oczy i widzenie malucha? Jak ćwiczyć wzrok? Co jest dobre dla oczu, a co im szkodzi? jakie wady wzroku występują u dzieci? 

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Joanna Zdybel - ortoptystka, ortometrystka

Data emisji: 21.02.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

REKLAMA

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


 

Zobacz także
Czytaj także

Jak zdrowo rozszerzyć dietę dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:03
Okres letni to dobry moment na wykorzystanie sezonowych warzyw i owoców, wprowadzenie ich do diety dziecka, a także zastąpienie cukru owocową słodyczą. W procesie rozszerzania diety malucha można kierować się metodą Baby Led Weaning, która zakłada m.in. samodzielne jedzenie posiłków oraz spożywanie pokarmów o niezmienionej konsystencji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wzbogacania doświadczeń żywieniowych osób najmłodszych? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z Joanną Anger, blogerką i współautorką książki o sezonowym BLW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachęcić dziecko do prawidłowego mówienia - zabawy logopedyczne w domu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 19:07
Problemy logopedyczne – kiedy rozwiązać je mogą ćwiczenia w domu, a kiedy konieczna jest terapia ze specjalistą albo szybka interwencja?  Interwencja to działanie doraźne i może dotyczyć dzieci zaledwie kilka dni po urodzeniu. Mowa tu o interwencji w sytuacji problemów z karmieniem piersią lub butelką, a później podczas rozszerzania diety, jeśli pojawią się ewentualne trudności ze zmianą konsystencji pokarmu. Pierwszym wyborem podczas kłopotów z karmieniem noworodków i niemowląt powinien być doradca laktacyjny, który ocenia, czy mamy do czynienia z problemem natury logopedycznej czy podłoże jest inne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon alergiczny. Kiedy się zacznie?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 11:08
Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej rośliny wiatropylne, w tym przypadku drzewa, które zaczynają pylenie najwcześniej, wypuszczą swoje pyłki, co może być problematyczne dla dużej części społeczeństwa. Około 40 proc. Polaków to alergicy, którzy mają dodatnie testy. Jedna trzecia mieszkańców Polski to alergicy objawowi. To właśnie oni, zamiast cieszyć się wiosną, będą zmagać się z przykrymi objawami alergii. Więcej w treści artykułu i w załączonej audycji. Zapraszamy!
rozwiń zwiń