Polskie Radio Dzieciom

Jak dogadywać się w rodzicielstwie mimo różnych koncepcji wychowania?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 12:57
Rodzice mają różne sposoby, żeby się dogadać, jednak nie wszystkie działają. Małgorzata Musiał dzieli je na dwie grupy: argument siły i siłę argumentu. – Nie działają dlatego że zazwyczaj nie ma w nich miejsca na drugą osobę – wyjaśniła mediatorka – Muszę najpierw wrócić do równowagi, uspokoić się, wyregulować, żeby zobaczyć drugiego człowieka bez przesłony ocen i rozedrgania emocjonalnego, które mam w sobie. Dopiero wtedy jestem w stanie rzeczywiście zinterpretować zachowanie przez pryzmat potrzeb i dążeń.
Jak dogadywać się w rodzicielstwie tematem audycji PRD.
Jak dogadywać się w rodzicielstwie tematem audycji PRD.Foto: Yuganov Konstantin/Shutterstock

Już od dziecka uczy się nas, że jeżeli coś się od nas różni, to jest dla nas zagrożeniem, że ludzie muszą myśleć tak samo, muszą się zgodzić, że należy dążyć do konsensusu rozumianego w sposób, że albo przyjmiemy czyjąś optykę, albo ktoś przyjmie naszą –  Jest bardzo dużo czynników, które składają się na to, że jest nam trudno wrócić ze spokojem do jakiejś sytuacji i przeanalizować ją z takim zaufaniem, że druga osoba, nawet jeżeli się od nas różni, w poglądach, dążeniach, wartościach czy priorytetach, to nie stanowi dla nas zagrożenia – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Małgorzata Musiał.  

Posłuchaj
60:06 2023_03_17 21_00_46_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dogadywać się w rodzicielstwie mimo różnych koncepcji wychowania?_Strefa Rodzica 17 marca 2023

Choć mamy już sporą wiedzę na temat tego, w jakich warunkach najlepiej funkcjonuje ludzki mózg, nie jest ona jedynym podłożem, na którym wyrastają nasze działania. Są tam także nasze zasoby, przekonania, wcześniejsze doświadczenia czy to, na jaki aspekt życia zwracamy większą uwagę. Gdy dwie osoby decydują się dzielić ze sobą życie, zawsze znajdzie się coś, w czym się nie zgadzają. Podobnie w sytuacji wspólnego wychowywania dziecka, w którym ważne jest jednak, by nie serwować pociesze ciągłych skrajnych komunikatów.  

W sytuacjach, kiedy nie zgadzamy się z podejściem drugiej osoby, nie patrzmy wyłącznie na zachowania, które nam się nie podobają, ale też na intencje, które się za nimi kryją. Jest duże prawdopodobieństwo, że intencje naszych domowników są dobre. Celem jest to, żeby zatrzymać się i spojrzeć z zaciekawieniem, do czego ta osoba dąży i o co chce się zatroszczyć, a następnie – jak możemy się o to zatroszczyć wspólnie. Dopiero później przychodzi czas na budowanie dialogu i czerpanie bogactwa z różnic. Pisała m.in. w swojej książce "Bo ty im na wszystko pozwalasz!!" Małgorzata Musiał. O tym, jak dogadywać się w rodzicielstwie autorka opowiedziała w Strefie Rodzica. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Małgorzata Musiał – autorka, mediatorka wspierająca dorosłych w rozumieniu dzieci
Data emisji: 17.03.2023
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać o rywalizacji?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 06:10
Niektóre dzieci unikają rywalizacji, dla niektórych zwycięstwo jest wszystkim. Trudno znaleźć w tym aspekcie złoty środek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:14
Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
rozwiń zwiń