Polskie Radio Dzieciom

Jak zmienia się życie rodzica autystycznego dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 18:27
Diagnoza to dla wielu rodziców moment przełomowy. Zwiastuje zmiany, które dotkną bezpośrednio dziecko, a pośrednio całą rodzinę, jak i grupę bliższych oraz dalszych znajomych. Choć słowo autyzm nie paraliżuje już tak bardzo jak kiedyś, nadal w kontekście własnego dziecka sprawia, że rodzice początkowo się gubią, a gdy nie otrzymują wsparcia od początku, ich zagubienie wzrasta.
Jak zmienia się życie rodzica autystycznego dziecka tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Jak zmienia się życie rodzica autystycznego dziecka tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: shutterstock/Photographee.eu

Gość Strefy Rodzica i ojciec dziecka będącego w spektrum autyzmu swoje rodzicielskie obserwacje zapisywał w różnych miejscach przez dziewięć ostatnich lat. W ten sposób powstał materiał do książki "Autyzm dla początkujących", której premiera już niebawem. Karol Pietrzyk dzieli się w niej swoimi rodzinnymi doświadczeniami, odkryciami, game changerami oraz sposobami na "ogarnięcie" autyzmu. 

"Autyzm dla początkujących" – książka od rodzica dla rodziców

Książka "Autyzm dla początkujących" prowadzi rodziców, którzy dowiedzieli się, że ich dziecko jest w spektrum autyzmu przez kolejne etapy. Jest napisana z perspektywy rodzica, prostym językiem komunikatywnym – Starałem się pisać zwięźle i krótko, bo wiem, że rodzice dzieci w spektrum autyzmu nie mają czasu na to, by czytać opasłe tomy – podkreślił. 

Posłuchaj
59:31 2023_04_10 21_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak zmienia się życie rodzica autystycznego dziecka?_Strefa Rodzica 10 kwietnia godz. 21:00

 

Zaczęło się we mnie krystalizować coś takiego, że to po prostu może komuś pomóc. Taka jest tego wartość – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom – Doszedłem do wniosku, że to jest coś, co ja chciałbym dostać do ręki 10-11 lat temu, kiedy byliśmy przed diagnozą i potem w tym trudnym okresie po diagnozie. Te teksty mogą być alternatywą rozmowy z kimś, kto przebył podobną drogę.

To jest taki moment, gdzie mamy do czynienia z lękiem, czasem nawet przerażeniem, wielką dezorientacją i nawet proste rady mogą niezwykle pomóc – wyjaśnił ojciec dziecka w spektrum autyzmu – W pierwszym momencie człowiek po prostu nie wie, co zrobić. Pamiętamy, jak to wyglądało u nas i to wcale nie było takie oczywiste.

Jak odnaleźć się po diagnozie i zaakceptować nieuniknione? Gdzie szukać pomocy i wsparcia, żeby nie czuć się osamotnionym? Dlaczego tak ważne jest jasne komunikowanie potrzeb? Jak nie dać się systemowi, ale i nie liczyć tylko na siebie?

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Karol Pietrzyk – nauczyciel, publicysta oświatowy, trener i doradca, moderator w grupie Ja, Nauczyciel, ojciec dziecka w spektrum autyzmu.
Data emisji: 10.04.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 10:26
Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła dla osoby w spektrum autyzmu. Jak wybrać przestrzeń, która nie zaburzy rozwoju dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 11:09
Jednym z nurtujących problemów rodziców dziecka autystycznego jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym będzie mogło być akceptowane, rozumiane i rozwijające się na miarę swoich możliwości. Wybór szkoły jest istotny - musi być to szkoła, w której rozumie się istotę problemów wynikających z autyzmu oraz taka, która jest otwarta na poszukiwanie nowych metod pracy. U sporej grupy dzieci z autyzmem pojawia się również niepełnosprawność intelektualna, a wówczas postęp edukacyjny jest wolniejszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być wystarczająco dobrym rodzicem?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 09:15
Wielu z nas wchodząc w rolę rodzica, miało o niej jakieś idealistyczne wyobrażenie - że będziemy zarówno ambitni, jak i potrafiący odpuścić. Uporządkowani, ale i spontaniczni. Szanujący zasady, jak i przełamujący schematy. Pewni swojej koncepcji wychowania, ale i elastyczni. Koniec końców okazywało się, że była to wizja tak bardzo wyśrubowana, że aż nierealna. Trochę jak obrazki generowane przez sztuczną inteligencję, która bazując na naszych fotografiach, potrafi stworzyć ilustracje przepiękne, ale nieprawdziwe. A może jest tak, że ideałem rodzicielstwa jest bycie nie tyle doskonałym, co wystarczającym?  
rozwiń zwiń