Polskie Radio Dzieciom

Podcasty z nauką języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Polskie Radio Dzieciom zaprasza!

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 09:00
Przypominamy, że na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl dostępnych jest dwanaście odcinków lekcji języka polskiego "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​". To specjalna oferta całodobowego Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci z Ukrainy. W każdej części prezentowane są polskie słówka pomocne w codziennym życiu, m.in. jak się przywitać, jak rozmawiać o zabawie, posiłkach i rodzinie i wiele więcej. Każda z nich rozpoczyna się przypomnieniem wcześniej poznanych zwrotów. Lekcje mają pomoc w budowaniu wzajemnego porozumienia i dobrego kontaktu. Zapraszamy!
Cześć -    - w ofercie podcastowej Polskiego Radia
Cześć - вивчаймо польську разом - w ofercie podcastowej Polskiego RadiaFoto: PR

Polskie Radio Dzieciom, chcąc pomóc dzieciom z Ukrainy nauczyć się mówić po polsku, przygotowało specjalną ofertę podcastową. - Prezentowane lekcje polskiego pomagają w budowaniu wspólnego języka, zrozumienia, dając dzieciom podstawę do poczucia bezpieczeństwa, odnalezienia się w nowej sytuacji, zawiązania przyjaźni i poczucia na nowo dziecięcej radości - mówi Agnieszka Malinowska, psycholożka współpracująca z anteną. 

W każdej części prezentowane są polskie słówka pomocne w codziennym życiu, m.in. jak powiedzieć, że to, co ktoś mówi, jest niezrozumiałe lub, że potrzebujemy pomocy. Jest również lekcja zawierająca słownictwo dotyczące członków rodziny, ale także zagadnień związanych ze sportem.

Każdy odcinek podcastu Polskiego Radia Dzieciom "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​", rozpoczyna rozmowa przypominająca wcześniej poznane zwroty. 

Lekcje opracowała pochodząca z Ukrainy, a mieszkająca od lat w Polsce Anastazja Borkoniuk, która uczy swoich rodaków mówić po polsku bez wschodniego akcentu. Wszystkie odcinki nagrano z udziałem Wiktorii - dziewczynki z Ukrainy.
Prezentowane w podcastach treści mają ułatwić dzieciom z Ukrainy przebywającym w Polsce, porozumiewanie się w życiu przedszkolnym i szkolnym. 

Poniżej prezentujmy opis każdego odcinka lekcji "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​":

W odcinku 1 podcastu nauczymy się, jak się przywitać i przedstawić. To pierwsza rzecz, którą przyda się w rozmowie z nowym przyjacielem. В першій серії подкасту я навчу вас правильно вітатись. Це перше річ яка знадобиться в розмові з новим другом.

W odcinku 2 podcastu nauczymy się, jak powiedzieć, że to, co ktoś mówi, jest niezrozumiałe, oraz że potrzebujemy pomocy. Na koniec odcinka dowiemy się, jak po polsku podziękować. Te zwroty przydadzą się w rozmowie z nowym przyjacielem. У цьому епізоді ми дізнаємося, як просити про допомогу та дякувати.

W odcinku 3  porozmawiamy o odpoczywaniu. Dowiemy się, jak poprawnie mówić "sobota", "niedziela" i "weekend". В найближчому епізоді поговоримо про відпочинок. Ми з Вами взнаємо як правильно говорити такі слова як «субота», «неділя» і «вихідні».

W odcinku 4 dowiemy się, jak mówić: "poniedziałek", "wtorek", "środa", "czwartek" i "piątek". У цьому епізоді ми дізнаємось, як говорити такі дні тижня, як: понеділок, вівторок, середа, четвер і п'ятниця.

W odcinku 5 rozmawiamy o tym, co można jeść na śniadanie. Jeśli lubicie płatki, jajecznicę lub kanapki, to nie możecie przegapić tego odcinka. Ми поговоримо про те, що можна їсти на сніданок. Якщо любите їсти пластівці, яєчню або бутерброди, то не можете пропустити цієї серії. 

W odcinku 6 dowiemy się, jak po polsku mówić "chrupki", "cukierek", "lody" i "baton". В цьому епізоді ми дізнаємось як по польськи говорити цукерка, моровизо, кукурудзяні палички i батончик.

W odcinku 7 poznamy nazwy różnych gier, które są popularne na placu zabaw. В цьому епізоді ми дізнаємось назви різних ігор, які популярні на дитячому майданч.ику. 

W odcinku 8 poznamy takie słowa, jak "piłka", "siatkówka", "drużyna", "gracz". Якщо любиш спорт, то в цій серії взнаєш такі слова як футбол, волейбол, команда і член команди по польськи.

W odcinku 9 nauczysz się słów przydatnych w szkole lub przedszkolu. В цій серії навчишся слів, які стануть тобі в нагоді в школі або садку.

W odcinku 10 nauczysz się takich słów, jak "urodziny", "tort", "prezent" i "święto". В цій серії навчишся таких слів, як день народження, торт, подарунок і свято. 

W odcinku 11 dowiemy się, jak powiedzieć "mama", "tata", "brat" i "siostra" po polsku. В цій серії ми повчимося важливих слів. Взнаємо, як буде мама, тато, брат i сестра по польськи.

W odcinku 12 będziemy kontynuować temat rodziny i poznamy takie słowa, jak "babcia", "dziadek", "kuzynka", "kuzyn", "ciocia" i "wujek". В цій серії ми продовжимо тему родини і повчимось таких слів, як бабуся, дідусь, двоюрідна або троюрідна сестричка і братик, тітка і дядько.


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci", "Opowieści ludów świata", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci", a także podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców, w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską. Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Ukraina. Jak skutecznie pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 13:21
Ostatnie dni są jak zły sen, który dzieje się na jawie. Trudna, tragiczna wręcz sytuacja pokazała, jak bardzo potrzebna jest pomoc. Wielu Polaków zaangażowało się w akcje mające na celu pomoc uciekającym z pogrążonej wojną Ukrainy – przede wszystkim kobietom i dzieciom. Wielu ludzi dobrej woli dało uchodźcom dach nad  głową. Organizowane są ponadto liczne zbiórki i transporty. Jak powinny wyglądać akcje pomocowe? W jaki sposób zracjonalizować pomoc, by była skuteczna? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siódme urodziny Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 15:02
1 kwietnia Polskie Radio Dzieciom skończyło siedem lat! Z tej okazji już od 30 marca dziennikarze stacji zaprosili na wyjątkowe audycje urodzinowe: "TOP Listę Przebojów Polskiego Radia Dzieciom", "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom", pełne wspomnień "Dawno, dawno temu" oraz plenerowe wydanie m. in. "Popołudnika w Polskim Radiu Dzieciom". Na słuchaczy czekała moc niespodzianek i atrakcyjnych upominków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki dla najmłodszych Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:00
Instytut Książki zakupił 7000 egzemplarzy książek dla dzieci i młodzieży od pięciu ukraińskich oficyn. Jest to jeden z elementów działań w ramach projektu "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom", którą IK prowadzi razem z Fundacją Metropolia Dzieci. Dziś do Krakowa dotarł pierwszy transport z ponad dwoma tysiącami książek. Trafią one do wojewódzkich bibliotek publicznych, skąd będą przekazywane także do mniejszych ośrodków, by umożliwić korzystanie z nich – i oderwanie się od koszmaru wojny – młodym Ukraińcom przebywającym na terenie Polski. Patronem projektu jest m.in. Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta z Ukrainy w Polsce. Rozmowa z wolontariuszką

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:51
Wojna to sytuacja bez wątpienia tragiczna – nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W jednej chwili wali się cały świat, a mieszkańcy zmuszeni są do ucieczki ze swojego kraju. Niektórzy zostawiają wszystko, inni uciekają z jedną torbą, jeszcze inni – trzymają w rękach swoje zwierzę, które jest członkiem rodziny i przyjacielem. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach jest wiele osób, organizacji i schronisk, które chcą pomagać zwierzętom z Ukrainy. O tej pomocy opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Roberta Łącka z Przytuliska w Głownie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać otyłość u malucha, jak jej zapobiegać? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 10:00
Ruch i dieta jest czymś niezwykle ważnym dla każdego z nas, a szczególnie dla dzieci. Kiedy nasz maluszek staje się otyły? Jak mądrze rozszerzać jego dietę, aby nie dopuścić do otyłości oraz wdrożyć u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe? Opowiada doktor Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk - nasza radiowa Doktor Witaminka. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń