Polskie Radio Dzieciom

Co zrobić kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 10:53
Szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata - jeśli postawimy taką diagnozę, nie poprzestajmy na tym. Jest wiele sposobów na to, żeby utrzymać  młodego człowieka w ciekawości poznawczej. Elżbieta Manthey podkreśla, że dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo uważnie obserwują dorosłych i idą za nimi, dokądkolwiek ci by nie zmierzali. Ważne jest, byśmy naszą ciekawość komunikowali dzieciom, zarówno będąc rodzicem, jak i nauczycielem. 
Co zrobić, kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Co zrobić, kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata? O tym w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: BearFotos/ Shutterstock

Jeśli zainteresowania dziecka nie mieszczą się w ramach szkolnego programu, pierwszym, co przychodzi nam do głowy, są zajęcia pozalekcyjne. Takie zajęcia dodatkowe pozwalają spotkać się z osobami o podobnych zainteresowaniach, jednak mają też swoje pułapki. Jedną z nich jest to, że rodzice wychodzą z założenia, że dzieci podczas zajęć dodatkowych czegoś się nauczą. Wówczas stają się one kontynuacją zajęć w szkole. 

Dzieci potrzebują przestrzeni i czasu na to, by mogły rozpoznać, jakie mają zainteresowania. - Jeśli one nie będą wiedziały, co je interesuje, to my tym bardziej nie będziemy wiedzieli - zauważyła dziennikarka związana z tematyką edukacji. Nie chodzi więc o to, by wypełniać grafik młodego człowieka po brzegi, a o ty, by dać dziecku możliwość przetworzenia  bodźców. Jak mówiła w Strerfie Rodzica Elżbieta Manthey - trzeba dać im spokój. 

Posłuchaj
05:25 [DAB]Dzieciom (PCM) 13 styczeń 2023 20_59_48.mp3 Co zrobić, kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata? Strefa rodzica_PRD_13.01.2022
 

 

Ciekawość poznawcza jest bardzo ważna. Jeszcze ważniejsze jest to, by szkoła jej nie zabijała. Co w sytuacji, kiedy szkoła zniechęca do działania i poznawania świata możemy zrobić my, rodziców? Czy potrafimy dać dziecku czas wolny? Na czym on polega? Czy są to książki, filmy, podróże, uczestnictwo w kulturze, hobby, a może komputer? Jaki wpływ na ciekawość poznawczą dzieci ma rodzina? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła w Strefie Rodzica Elżbieta Manthey - dziennikarka związana z tematyką edukacji dzieci. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Elżbieta Manthey dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci, Juniorowo

Data emisji: 13.01.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00. 

Czytaj dalej: 

Czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy?
Jak powstają emocje i jak je czytać?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Wybór szkoły ponadpodstawowej. Jedyne takie liceum

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 15:34
Wybór szkoły średniej to moment w edukacji, od którego wiele zależy i bez wątpienia naprawdę wiele się zmienia. Jedni szukają najlepszej, drudzy położonej w dogodnej lokalizacji, jeszcze inni umawiają się z przyjaciółmi lub wyszukują specjalny profil. Na tym etapie można też znaleźć szkoły bardzo wyjątkowe i zdecydowanie odróżniające się od typowych szkół. Jedna z tych, które odwiedzimy w szkolnej Strefie Rodzica rozpoczęła działalność dopiero we wrześniu, ale z wielkim entuzjazmem i pod przewodnictwem wieloletnich praktyków i pasjonatów edukacji. Kolejną niezwykłą szkołą jest LXI Liceum Ogólnokształcące SOS w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:55
Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachęcić dziecko do prawidłowego mówienia - zabawy logopedyczne w domu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 19:07
Problemy logopedyczne – kiedy rozwiązać je mogą ćwiczenia w domu, a kiedy konieczna jest terapia ze specjalistą albo szybka interwencja?  Interwencja to działanie doraźne i może dotyczyć dzieci zaledwie kilka dni po urodzeniu. Mowa tu o interwencji w sytuacji problemów z karmieniem piersią lub butelką, a później podczas rozszerzania diety, jeśli pojawią się ewentualne trudności ze zmianą konsystencji pokarmu. Pierwszym wyborem podczas kłopotów z karmieniem noworodków i niemowląt powinien być doradca laktacyjny, który ocenia, czy mamy do czynienia z problemem natury logopedycznej czy podłoże jest inne. 
rozwiń zwiń