Polskie Radio Dzieciom

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:55
Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o budowaniu wewnętrznej siły u młodzieży.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o budowaniu wewnętrznej siły u młodzieży.Foto: Glow Images/East News

– Wychodząc z kultu błędu, dzieci są zamykane i wychowywane bardziej w poczuciu winy niż w poczuciu odpowiedzialności – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Michał Zawadka – W tym doszukuję się tego, jaki mamy stan psychiczny naszych młodych pokoleń. Ja mówię, że to nie jest problem, to są konsekwencje i na to musimy spojrzeć właśnie tak przewrotnie, od zupełnie innej strony – dodał gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.

Posłuchaj
58:30 2022_10_14 21_00_37_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie? Cz. 1

Motywacja zewnętrzna obejmuje wszystko to, co w świecie i poza jednostką. Opiera się ona często na systemie kar i nagród, a warunkowe podejście, choć być może przynosi potencjalnie szybkie efekty, zwykle są one krótkotrwałe, a dzieci się z nimi nie identyfikują. Motywacja zewnętrzna wytwarza w młodych osobach skłonność do rywalizacji oraz działania nastawionego typowo na cel, co spowodowane jest dążeniem do uzyskania nagrody bądź uniknięcia kary.

Motywacja wewnętrzna swoje źródło upatruje w człowieku. Kiedy dorośli odnoszą się do tego, na czym zależy dziecku, co jest dla niego ważne itp., sprawiają, że podczas wykonywania określonej czynności rozwija się w nim poczucie satysfakcji, radość i zadowolenie. Motywacja wewnętrzna nie wymaga dyscyplinowania i napominania. Sprawia, że dziecko podejmuje aktywność, ponieważ dostrzega sens swego działania. 

Posłuchaj
59:28 2022_10_14 22_00_23_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie? Cz. 2

Jakimi narzędziami wspierać wewnętrzną siłę młodzieży i jak budować ich pewność co do samych siebie? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Michał Zawadka. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks 
Gość: Michał Zawadka – autor
Data emisji: 14.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Problemy psychiczne nastolatków. Młodzi wychodzą z inicjatywą

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 15:17
Powstaje coraz więcej inicjatyw, w których to właśnie młodzież bierze sprawy w swoje ręce, często za sprawą mediów społecznościowych. Niektóre z nich z powodzeniem działają od kilku lat, a za każdą z nich stoi specjalista z tytułem naukowym służącym radą, wsparciem i odpowiednią pomocą. Do takich inicjatyw należą "Nastoletni azyl, Idź pobiegaj" i "Solve the problems". O tym, na czym polegają działania poszczególnych organizacji, opowiedzieli w Strefie Rodzica ich członkowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 09:00
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
rozwiń zwiń