!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Beztroski urlop rodzinny. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:59
Wizja relaksu oraz odpoczynku od pracy i codziennych zmagań sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wakacje. Niemniej jednak oczekiwania wobec tego okresu mogą być różne dla dzieci i dorosłych, co wynika z ich odmiennych potrzeb. Nie przekreśla to jednak szansy na beztroski urlop. Co więcej, czas ten jest szansą dla członków rodziny na lepsze poznanie siebie i innych, o czym w audycji "Strefa Rodzica" mówiła Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy.
(Zdjęcie ilustracyjne)
(Zdjęcie ilustracyjne)Foto: wavebreakmedia/shutterstock.com

Często pomimo przebywania na urlopie wciąż myślimy o pracy lub jesteśmy sfrustrowani, co tylko potęguje odczuwane napięcie. Warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak jest? Jedną z przyczyn tego są nasze duże oczekiwania wobec wakacji. Może być to spowodowane tym, że w ciągu roku zaniedbujemy swój odpoczynek i nie dajemy sobie czasu na zrelaksowanie się. Szansę na odetchnięcie widzimy dopiero na urlopie. Jak jednak zaznaczyła Katarzyna Kalinowska - Nie można odpocząć za jednym razem i załadować się na cały rok. Potrzebujemy wypoczynku każdego, jednego dnia w takich małych, drobnych czynnościach. 

Posłuchaj
58:53 2021_06_30 21_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 30 czerwca godz. 21:00

Podczas rodzinnych wakacji rodzice dodają czasami nowe zasady, np. odnośnie ilości zjedzonych lodów. Jednak umawianie się z dzieckiem w danej kwestii nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Dobrze jest zatem pamiętać, że do wcześniejszych ustaleń można zawsze wrócić, a trzymanie się ich na siłę spowoduje jedynie utratę energii oraz możliwą kłótnię z dzieckiem. Jeśli natomiast czujemy, że dana sytuacja z maluchem wywołuje w nas rozdrażnieniem warto jest wtedy porozmawiać z dorosłym i w ten sposób dać upust swojemu napięciu. Niekorzystne jest natomiast przelewanie swoich złych emocji na dziecko. 

Posłuchaj
59:19 2021_06_30 22_00_14_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 30 czerwca godz. 22:00

Kiedy urlop spędzamy na wyjeździe w nowym miejscu, czujemy większą swobodę i beztroskę. To sprawia, że dzieci zaczynają rozkwitać i poprzez swoje zachowanie komunikują nowe potrzeby, które na co dzień są niewidoczne. Z kolei brak znanej rutyny i kontroli może wywoływać u niektórych rodziców stres. Z racji tego, że osobom młodszym łatwiej jest zaakceptować otaczającą ich rzeczywistość, dorośli mogą nauczyć się od nich spontaniczności i elastyczności. Co więcej, ponieważ dzieci są w większym kontakcie ze swoimi potrzebami i emocjami, może to pokazać rodzicom, że warto czasem odpuścić, jeśli widzimy, że coś nie przynosi zamierzonych efektów oraz odmówić zrobienia danej rzeczy.

Dzięki temu, że na wakacjach mamy więcej wolnego czasu, możemy poświęcić większą uwagę dziecku. Skutkiem tego będzie to, że damy mu szansę na spojrzenie na rodziców z innej perspektywy, szczególnie podczas wspólnej zabawy. Z drugiej strony dorośli będą mieli wówczas okazję na zauważenie rzeczy, których nie da się wychwycić podczas rozmowy z dzieckiem. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Katarzyna Kalinowska
Data emisji: 30.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Jak mądrze planować czas?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:06
Pandemia sprawiła, że nasze życie zostało przeorganizowane. Niektórzy z nas zmienili także swoje cele i wartości. Uwagę, którą w znacznym stopniu poświęcaliśmy pracy zaczęliśmy skupiać na sobie i swojej rodzinie. Uświadomiliśmy sobie również, że aby móc doświadczać radosnych chwil, trzeba mieć czas, by w nich uczestniczyć. Jak zatem dobrze ustalać priorytety? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Bożeną Kowalkowską, autorką książki "Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń