Nauka

Polski "elektryczny młotek" pomoże w podbiciu komety?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 10:33
Po 10 latach od wystrzelenia w ramach misji Rosetta, lądownik Philae będzie pierwszym przyrządem zbudowanym przez człowieka, który ma osiąść na jądrze komety.
Audio
  • Polski "elektryczny młotek" pomoże w podbiciu komety? (Sygnały dnia/Jedynka)
Kometa Czuriumow  Gierasimienko ma zostać podbita przez lądownik Philae
Kometa Czuriumow – Gierasimienko ma zostać podbita przez lądownik PhilaeFoto: Amada44/Wikipedia

Kometa Czuriumow – Gierasimienko ma kontury kaczki o wymiarach 3 na 5 km. Na tej niewielkiej bryle lodu wyląduje lądownik Philae. – Kometa żyje swoim własnym życiem, ona nie wie, że się do niej zbliżamy, dopiero kamery pokażą, jak jest ustawiona, czy będzie można podchodzić do pierwszego czy do drugiego miejsca – mówi prof. Zbigniew Kłos, ekspert z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Lądowanie planowane jest w środę 12 listopada na godz 17.00 polskiego czasu. Warunki na powierzchni jądra są ekstremalne dla części mechanicznych i elektroniki sterowanej z ziemi z odległości ok. 540 mln km.
W misji Rostetta, realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, znajduje się polski przyrząd nazywany "elektrycznym młotkiem". Do czego służy? – o tym posłuchaj w dźwięku.

***

Przygotowała: Dorota Truszczak

Goście: dr Jerzy Grygorczuk (konstruktor "kosmicznego młotka"), prof. Marek Banaszkiewicz (dyrektor Centrum Badań Kosmicznych), prof. Zbigniew Kłos (ekspert z Centrum Badań Kosmicznych PAN)

Data emisji: 12.11.2014
Godzina emisji: 7.52

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia"
pp, pg

Czytaj także

Polowanie na kometę. Jest decyzja o lądowaniu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 15:09
Eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej wybrali miejsce, gdzie na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko usiądzie lądownik Philae. Celem misji jest zbadanie budowy i składu kosmicznej skały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dalej z prywatnymi lotami w kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 15:02
Wygląda na to, że pierwsi klienci jednak nie wystartują wiosną przyszłego roku. Wyrwanie się z ziemskiej studni grawitacyjnej nie jest zadaniem łatwym. Pokazała to katastrofa statku Virgin Galactic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ziemi już nie da się naprawić, czas wyruszyć na Marsa"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 04:05
- Mama od lat miała marzenie, by stworzyć nowe społeczeństwo na Marsie, bo ta planeta jest najbliżej i jest osiągalna - mówi syn bohaterki reportażu "Kobieta z Marsa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót ze stacji kosmicznej, po 165 dniach na orbicie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 08:44
Rosjanin Maksim Surajew, Amerykanin Reid Wiseman i Niemiec Alexander Gerst wylądowali na Ziemi - poinformowało rosyjskie centrum kontroli lotu.
rozwiń zwiń