Nauka

Rzym upadł przez klimat?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2008 09:38
Upadek Cesarstwa Rzymskiego mógł być spowodowany długotrwałym okresem bardziej suchego klimatu, uważają amerykańscy i izraelscy geolodzy na podstawie analizy stalagmitów z jaskini niedaleko Jerozolimy.

Stalagmity są bezcenne dla zajmujących się historią klimatu naukowców, ponieważ powstają przez tysiące lat. Składają się z warstw, z których każda odpowiada poszczególnemu rokowi. Analiza chemiczna tych warstewek pozwala na zbadanie klimatu w każdym okresie przyrostu stalagmitu.

Amerykańscy i izraelscy naukowcy przeprowadzili na tej podstawie analizę klimatu w rejonie Jerozolimy od około 200 roku p.n.e. do 1100 roku n.e. Wyniki badań, które ukażą się w najnowszym “Quaternary Research”, sugerują, że około 100 roku n.e. rozpoczął się okres dużo słabszych opadów, który trwał do 700 roku n.e. Historycy wskazują, że zbiega się to zarówno z upadkiem rządów Rzymu, jak i Cesarstwa Bizantyjskiego w tym rejonie. Ilość opadów malała najradykalniej w latach 100 – 400 n.e., a zatem wówczas, kiedy stopniowo słabła siła Cesarstwa Zachodniorzymskiego.

Grupie badaczy przewodził młody geolog Ian Roland i prof. John Valley z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. To właśnie oni poddali analizie stalagmity w jaskini Soreq niedaleko Jerozolimy. „Wygląda to jak przekrój poprzeczny słojów drzewnych – wyjaśnia swoją metodę badawczą Orland. – Ale zamiast mierzyć grubość tych słojów, my badamy ich skład chemiczny”.

Co jednak da się wywnioskować z pierwiastków? Otóż w każdej warstewce znajdują się zanieczyszczenia, uwięzione przez mineralne depozyty i sprowadzone do jaskini przez dawne opady deszczu. Poszczególne wastwy nie są, rzecz jasna, specjalnie grube, a zatem do analizy trzeba było użyć zaawansowanych mikroskopów. „Nie wiemy jeszcze, czy to klimat osłabił dawne Cesarstwa, ale to na pewno ciekawa korelacja” – komentuje wyniki analiz prof. Valley.

W tej chwili zespół rozpoczął analizę starszych osadów, datowanych nawet na 19 tys. lat p.n.e. To okres, kiedy lodowiec zaczął się ostatecznie wycofywać z Europy. Badacze chcą zobaczyć, jak klimat zmieniał się w tym rejonie od końca ostatniego zlodowacenia. Jaskinia Soreq ma aż 185 tys. lat i wciąż tworzą się w niej nowe stalagmity, a zatem jeszcze na długo pozostanie punktem zainteresowania dla naukowców.

Warto dodać, że to nie pierwsze badania tego typu. Stalagmity z jaskini Wanxiang w chińskiej prowincji Gansu już wcześniej stworzyły podstawy do podejrzeń, że susze stały za upadkiem kilku chińskich dynastii.

(ew)

Czytaj także

Rzym się rozpada

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2007 12:50
Wszystkie zapierające dech w piersiach zabytki Rzymu są zagrożone. Grozi im zawalenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZOOLOGIA: Kraby zdobywają Rzym

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2007 08:38
Włoscy naukowcy badają słodkowodne kraby, żyjące pod starożytnymi zabytkami
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzym Odrodzony 1.0

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2007 08:49
Dzięki komputerom będziemy mogli pospacerować po starożytnym Rzymie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzym

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2007 15:32
W wywiadzie dla katolickiego tygodnika Famiglia cristiana, premier Romano Prodi wyraził zdziwienie, że w kazaniach tak rzadko przypomina się wiernym o obowiązku płacenia podatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARCHEOLOGIA: Ślad rzymskiego żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2007 08:41
Sympatyczne odkrycie na terenie wykopalisk w Hippos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeszłość lodu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2009 12:30
Międzynarodowi naukowcy dokładnie zbadali przeszłość lodu na Antarktydzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klimatyczny skandal

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2009 10:57
Czy szczyt klimatyczny ONZ zajmie się "Climate Gate"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Satelita klimatyczny gotowy do startu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2009 13:58
Gosat zmierzy ilość dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze.
rozwiń zwiń