Nauka

Spór o fryz partenoński

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2009 12:33
Dalszy ciąg sporu o własność połowy marmurowych tablic fryzu, który zdobił obwód świątyni Ateny na Akropolu.

Między Wielką Brytanią a Grecją doszło do kolejnej odsłony sporu o Fryz Partenoński. Jak donosi londyńska gazeta niedzielna "Observer", tym razem spór nabrał wymiaru dyplomatycznego.

Brytyjska królowa Elżbieta II i jej mąż, książę Filip, który pochodzi z greckiej rodziny królewskiej, nie pojadą w następny weekend na otwarcie nowego Muzeum Akropolu w Atenach. Zaproszenia nie przyjął też premier Gordon Brown. A wszystko za sprawą odnowionego sporu o własność połowy marmurowych tablic 160-metrowego fryzu, który pierwotnie zdobił obwód świątyni Ateny na Akropolu. Na początku 19 wieku płaskorzeźby kupił od władz tureckich, zdemontował i wywiózł ówczesny brytyjski ambasador, Lord Elgin, a w 1817 roku odsprzedał je Muzeum Brytyjskiemu.

Spór o fryz toczy się już od ponad 50 lat. Wraz z otwarciem nowego Muzeum Akropolu znika jednak dawny argument, że zabytek jest mniej narażony na zniszczenie w Londynie. Grecy odrzucili propozycję wypożyczenia od British Museum 90 brakujących płaskorzeźb fryzu, bo wymagałoby to uznania brytyjskich praw własności. Nowe muzeum w Atenach będzie więc eksponować 97 oryginalnych tablic z Partenonu i 90 odlewów tych, które pozostaną w Londynie.

iar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z szamanami na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 11:56
Szamanizm może przejawiać się w różnych kontekstach - mówi dr Andrzej Rozwadowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schleswig-Holstein sfilmowany

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2008 11:03
Polscy nurkowie odnaleźli i sfilmowali wrak pancernika Schleswig-Holstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy zęby, które wstrząsnęły prehistorią

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 13:51
Przeczytaj wywiad z drem Mikołajem Urbanowskim, ktorego zespół znalazł pierwsze polskie szczątki neandertalczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prusowie w Malborku

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 10:41
Pochodzące z XII-XV wieku zabawki, broń, naczynia itp. będzie można zobaczyć na wystawie poświęconej Prusom - ludowi zamieszkującemu dzisiejsze Powiśle w momencie zajęcia go przez Krzyżaków. Ekspozycja zostanie otwarta we wtorek w Muzeum Zamkowym w Malborku.
rozwiń zwiń