Nauka

Pierwsze skarby z linii C

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 13:55
W Rzymie od kilku lat trwają prace nad kolejną, trzecią linią metra.

W Rzymie od kilku lat trwają prace nad kolejną, trzecią linią metra. Linia C, bo tak się będzie nazywać, przebiega w pobliżu najważniejszych rzymskich zabytków. Było pewne, że podczas budowy światło dzienne ujrzy wiele nieznanych obiektów. Właśnie ogłoszono odkrycie starożytnego audytorium, gdzie antyczni politycy, poeci i filozofowie toczyli dysputy.

Kompleks architektoniczny został odsłonięty tylko częściowo. Znajduje się pod dzisiejszym Pizza Venezia, zaledwie o rzut kamieniem od forów cesarskich, u stóp Kapitolu. Pochodzi z II wieku n.e. i najprawdopodobniej został założony przez cesarza Hadriana w ramach akcji promowania kultury. „Ateneum”, bo tak się nazywało audytorium, swoja nazwę zawdzięczało Atenom, które uchodziły wówczas za światową stolicę kultury. Obiekt mógł pomieścić nawet 200 osób.

- Hadrian był bardzo wykształconym cesarzem i chciał odnowić żywą w klasycznej Grecji tradycję publicznej recytacji, wymiany opinii i agonów poetyckich – wyjaśnia archeolog Roberto Egidi.
Badacze zidentyfikowali Ateneum ze względu na jego niespotykany kształt i lokalizację, którą podają starożytne źródła. Wykopaliska odsłoniły charakterystyczne „tarasy”, na których siadano, korytarz oraz marmurowe posadzki. Budynek musiał być naprawdę imponujący. Jego wyższe partie najprawdopodobniej zawaliły się podczas trzęsienia ziemi.

Konstrukcja linii metra w mieście takim jak Rzym nastręcza wiele kłopotów. Wiadomo przecież, że gdziekolwiek zacznie się kopać, pojawią się zabytki – nie tylko etruskie czy rzymskie, ale także średniowieczne i renesansowe. Chociaż sam pociąg będzie poruszał się na głębokości ok. 30 m, a zatem poniżej poziomu jakichkolwiek zabytków, to jednak  problemem pozostają stacje, które muszą przejść przez poziom dawnej zabudowy. Tuż obok Ateneum odkryto jak na razie fundamenty pałacu z XVI-wieku i rzymską tawernę. Jak zapowiada Francesco Giro z włoskiego Ministerstwa Kultury, wejście do przyszłej stacji metra na Pizza Venezia będzie tuż obok wejścia do antycznego audytorium.

Tymczasem na badaczy czeka jeszcze 29 innych lokalizacji, gdzie mają wkrótce pojawić się stacje nowej linii metra. Linia C jest rzymianom bardzo potrzebna. Istniejące dotąd linie A i B omijając centrum tej niemal 3 milionowej aglomeracji, co utrudnia życie jej mieszkańców – nie mówiąc o milionach turystów i pielgrzymów, którzy co roku przyjeżdżają do Wiecznego Miasta.

(ew)

Czytaj także

Google odbudował Rzym

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2008 15:18
Na razie, oczywiście, tylko w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brama cesarza Nerona w Kolonii

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2008 19:30
Podczas prac nad budową metra w Kolonii archeolodzy odkryli kompletną rzymską bramę miejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilczyca kapitolińska jest młodsza

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 07:55
Jak sugerują najnowsze badania, symbol Rzymu może pochodzic ze średniowiecza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brama do Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 12:48
Najnowsze odkrycia archeologiczne w Portus ukazują znaczenie rzymskich portów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót gladiatorów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2009 11:05
W 2009 roku będziemy mogli zobaczyć w Koloseum walczących gladiatorów.
rozwiń zwiń