Nauka

Spiskowcy są wśród nas

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 14:59
Przedstawiamy ranking najpopularniejszych teorii spiskowych.

Żyjemy w trudnych czasach. Nic dziwnego, że wszędzie szerzą się teorie spiskowe. Portal nauka.polskieradio.pl przedstawia ranking najpopularniejszych z nich.

Epidemia grypy, śmierć prezydenta Kennedy’ego i księżnej Diany, lądowanie kosmitów – czy były ukartowane przez nieznane siły? Każdy z nas chciałby choć przez chwilę być Foxem Mulderem pracującym w Archiwum X i uchylić rąbka wielkiej tajemnicy. Przedstawiamy ranking 10 najpopularniejszych teorii spiskowych:

10. Po kogo przyjedzie „czarna wołga”?

Najsłynniejsza polska legenda miejska, o "czarnej wołdze", straszyła dziatwę szkolną w latach 70. XX wieku. Pasażerowie samochodu (według różnych wersji jeździli nią członkowie różnych organizacji) porywali dzieci i spuszczali im krew jako lekarstwo dla bogatych Niemców umierających na białaczkę. W niektórych wariantach ofiary były także pozbawiane organów do przeszczepu, przede wszystkim nerek – legenda o czarnej wołdze uległa wówczas skrzyżowaniu ze słynną plotką o złodziejach nerek, prawdopodobnie rozpowszechnianą przez KGB. "Czarna wołga" nie umarła z PRL-em, w zmutowanej wersji krąży dziś po Polsce jako czarne BMW lub czarny mercedes, czasem z rogami zamiast bocznych lusterek czy z rejestracją składającą się z trzech szóstek.

9. LHC – co w nim odkryto, że musiano go wyłączyć?

Europejczycy wiele obiecywali sobie po starcie Wielkiego Zderzacza Hadronów. Miał on odsłonić przed ludzkością nowe, nieznane światy. Tymczasem Wielki Zderzacz Hadronów zepsuł się po jednym dniu pracy, ale – jak odnotowują tropiciele spisków -  informację na ten temat potwierdzono dopiero po tygodniu. Co więcej, LHC nadal nie wystartował na dobre. Tymczasem pobór prądu przez urządzenie jest taki sam od roku, co ma oznaczać, że ono ciągle pracuje.

Przeczytaj, po co zbudowano Wielki Zderzacz Hadronów>>>

'' Źr. NASA.

Pewne jest, że po pierwszym uruchomieniu urządzenia doszło do jakiś prób. Chociaż CERN zaprzecza, jakoby coś odkryto, zwolennicy teorii spiskowych uważają, że naukowcy dokonali odkryć, które ich przerosły (np. otworzyli przejścia do innych wymiarów). Zamiast podać je do opinii publicznej zdecydowali się zatem pracować dalej, ale w tajemnicy. Awaria ma być zasłoną dymną, która odciągnie media od tematu.

8. Śmierć Księżnej Diany była zaplanowana przez wywiad

Wypadek samochodowy, w którym 31 sierpnia 1997 roku zginęła ogromnie popularna księżna Diana, był powodem do stworzenia wielu teorii spiskowych. Przyczyniło się do nich na pewno arystokratyczne pochodzenie ofiary i jej koligacje z brytyjską rodzina panującą – podobnie jak u Szekspira, krewni króla mogą ginąć tylko ze starości lub na skutek dworskich intryg. Co więcej, do rozpowszechniania teorii spiskowych przyczyniła się rodzina drugiej ofiary wypadku w Paryżu, Dodiego Al-Fayeda. Mowa tu o ojcu Dodiego, miliarderze Mohamedzie Al-Fayedzie. Uważał on, że katastrofa była w rzeczywistości zabójstwem na zlecenie brytyjskiego wywiadu i rodziny królewskiej. W 2006 roku dochodzenie odrzuciło twierdzenia Al-Fayeda. Biegli i sąd orzekli, że śmierć Diany i Dodiego była wynikiem zaniedbania, pijanego kierowcy i pościgu paparazzich. Ilu zwolenników teorii spiskowej uwierzyło?

7. Kto zabił Kennedy’ego?

John F. Kennedy został zabity w 1963 roku w Dallas. Do dzisiaj nie udało się ustalić, kto właściwie go zabił i na czyje zlecenie. Większość teorii spiskowych uważa, że prezydenta zabił Lee Harvey Oswald, strzelający z pobliskiego składu książek. Nie ma jednak pewności, czy był on jedynym zabójcą, czy też w poblizu czaił się ktoś drugi. Z analizy amatorskiego filmu nakręconego podczas zamachu wynika, że w stronę Kennedy'ego oddano trzy strzały. Późniejsze amatorskie analizy ścieżki dźwiękowej – nagranej osobno od filmu – twierdzą, że strzały były cztery. FBI stwierdziło 3 oddane strzały.

Nie jest także pewne, na czyje zlecenie działali zabójcy. Tzw. Komisja Warrena (powołana przez następcę Kennedy'ego, Lyndona Johnsona) orzekła, iż Oswald działał sam. Od początku raport ten był przez wielu kwestionowany. W latach 1976-1979 działała druga komisja, powołana przez Kongres (United States House Select Committee on Assassinations). Uznała ona, iż Kennedy’ego zabił Oswald, ale najprawdopodobniej zamachowców było dwóch. Jako potencjalnych zleceniodawców wymienia się konkurentów z najwyższych kręgów władzy USA, rodzinę Rockefellerów, Fidela Castro, bossów świata przestępczego, przedstawicieli wojska amerykańskiego, bankierów, wreszcie Ku-Klux-Klan i CIA.

6. Ktoś kontroluje nasze umysły

Czy na pewno panujemy nad własnym życiem? Raz po raz pojawiają się teorie, które sugerują, że tak naprawdę jesteśmy poddawani ciągłemu praniu mózgu. Sposobów na to, według zwolenników teorii spiskowych, może być przerażająco wiele. Najprostszym jest użycie podprogowych przekazów w reklamie.

'' HAARP, źr. Wikipedia.

W USA w latach 90., na skutek kilku publikacji (np. Wilsona Bryana Keya i  Vance Packard),  przeprowadzono nawet dochodzenie w tej sprawie. Śledztwo zostało jednak umorzone.

Oczywiście, możliwość podprogowego przekazywania treści istnieje i można to zjawisko badać. Nie ma jednak dowodów na to, że tradycyjna reklama ma mniejszą skuteczność od „podświadomej”.

Zwolennicy teorii spiskowych odpowiedzą też, oczywiście, że rząd USA nie jest zainteresowany w tropieniu przekazów  podprogowych, bo sam eksperymentuje z manipulacją falami mózgowymi w ramach projektu HAARP (przeczytaj o HAARP>>>)

5. Nie było lądowania na Księżycu

Czy astronauci z USA rzeczywiście wylądowali na Księżycu? Przesłanek, sugerujących, że tak naprawdę było to przedstawienie rozgrywające się na Ziemi, jest sporo. Jedną z nich jest fakt, że zatknięta na Srebrnym Globie flaga powiewała, chociaż na Księżycu nie ma powietrza. Kolejnym dowodem może być fakt, że w NASA nie zachowały się żadne taśmy z nagraniem lądowania – niedopatrzenie czy celowa dezinformacja?  Przeczytaj więcej>>>

4. Światem rządzą Żydzi i/lub masoni

Jednym z dowodów miałyby być Protokoły Mędrców Syjonu (ros. Протоколы Сионских мудрецов) – dokument opisujący rzekome plany osiągnięcia przez Żydów globalnej dominacji. Jak zgodnie twierdzą historycy, Protokoły zostały sfabrykowane przez rosyjską tajną policję, Ochranę, w celu przeniesienia odpowiedzialności za ówczesne problemy polityczne i społeczne Rosji na społeczność żydowską. Znaczna większość historyków w Stanach Zjednoczonych i Europie zgadza się od dawna, że dokument jest fałszywy, a w 1993 roku sąd okręgowy w Moskwie wydał nawet w tej sprawie formalne orzeczenie, stwierdzające, że Protokoły zostały sfabrykowane.

Kolejną teorią są ogólnoświatowe rządy masonów. Do lóż masońskich należało wielu prezydentów USA (np. Benjamin Franklin i George Washington), a także Georges Danton, Stanisław Kostka Potocki i król Stanisław August Poniatowski, wszyscy marszałkowie Napoleona I, wśród nich książę Józef Poniatowski. Stąd właśnie bierze się popularność teorii sugerujących ogólnoświatowy spisek masonów. Bez wątpienia bywają wpływowi.

Polską najbardziej wpływową gałęzią ma być Loża Minus Pięć, założona jeszcze w PRL i grupująca postkomunistycznych baronów finansowych, niektórych polityków i dziennikarzy.

3. Kto zatuszował katastrofę UFO w Roswell?

To chyba najsłynniejsza katastrofa XX wieku, ale nie wiadomo, czy w ogóle miała miejsce. Wszyscy „wierzący” zgadzają się co do tego, że w Roswell w Nowym Meksyku w 1947 roku rozbiło się UFO, a rząd USA zrobił wszystko, żeby to zatuszować. Sugerowano, że był to po prostu balon meteorologiczny.

Przeczytaj o lądowaniach UFO>>>

Wszystko wskazuje jednak na to, że meteorologia nie miała z tym nic wspólnego. Chodziło raczej o nowatorski system szpiegowski w ramach Projektu Mogul, tworzony w tajemnicy w okresie Zimnej Wojny.

2. Na ile prawdziwy jest spisek firm farmaceutycznych?

Mamy pandemię grypy A/H1N1. Z całą pewnością ktoś na niej zarobi. Zwolennicy teorii spiskowych uważają, że firmy farmaceutyczne dla zarobku nie cofną się przed niczym, nawet przed zarażaniem ludzi i sztucznym podsycaniem paniki.  Prawdopodobnie mowa tu jednak o zwykłych zabiegach marketingowych i monopolizatorskich. W interesie firm farmaceutycznych jest produkowanie co roku nowego leku, który znakomicie się sprzeda. Dlatego też nie opłaciłoby im się stworzenie uniwersalnej szczepionki na grypę. Te same prawidła dotyczą, oczywiście, leków na inne choroby przewlekłe i sezonowe.

Przeczytaj o świńskiej grypie>>>

Poznaj tajną historię świńskiej grypy>>>


1. Kto zaplanował atak na WTC?

Nie ma wątpliwości – atak z 11 września 2001 był wynikiem spisku. Wciąż jednak pozostaje pytanie, kto za nim stał. Najczęściej mówi się, że był to Osama bin Laden i jego organizacja terrorystyczna, nie wszyscy są jednak do tego przekonani.

Są tacy, którzy uważają, że pomysł wyszedł z Białego Domu, a bliscy współpracownicy prezydenta Busha są bliskimi współpracownikami bin Ladena. Władzom miał być potrzebny pretekst do ataku na Irak. Gdzie są pasażerowie Lotu 77, który miał uderzyć w Pentagon? – pytają tropiciele spisku. Lot 77 American Airlines rozbił się o zachodnie skrzydło Pentagonu, wzniecając gwałtowny pożar. Samolotu jednak nie odnaleziono, stąd pojawiły się hipotezy, że Pentagon mogła uderzyć rakieta, a zaginiony samolot ma się dzisiaj znajdować w Roswell w Hangarze 18, dokładnie tam gdzie UFO.

Eugeniusz Wiśniewski

Czytaj także

Jetpack – marzenia o lataniu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2009 05:00
Historia wynalazku, który ciągle porusza wyobraźnię twórców science fiction.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dochodzenie po latach

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2008 08:03
O metodach medycyny sądowej opowiada prof. Piotr Girdwoyń, dyrektor Centrum Nauk Sądowych UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40-lecie pewnego spaceru

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 03:11
40 lat temu człowiek pierwszy raz chodził po Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie jest „Orzeł”?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2008 17:19
Czy uda się odnaleźć wrak legendarnego okrętu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajna historia świńskiej grypy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2009 11:19
Nic w naturze nie ginie nagle i nic nie wyskakuje jak przysłowiowy Filip z konopii. Podobnie jest ze świńską grypą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny kalkulatora

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2010 13:46
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń