Nauka

Matematyka pszczół

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 07:15
Pszczoły opracowały taktykę w lataniu z na kolejne kwiatki.

Pszczoły potrafią perfekcyjnie oceniać odległość. Robią to tak doskonale, że wybierają zawsze najkrótszą drogę od jednego kwiatka od drugiego - donoszą naukowcy z University of London and Queen Mary.

Aby ułatwić pracę wszelkim akwizytorom stworzono specjalne programy komputerowe porównujące wszelkie możliwe trasy i wybierające te najkrótsze. Jak się okazuje, nie tylko technika jest w stanie dokonać takich szacunków.

- Maleńkie pszczoły o mózgach wielkości ziarnka trawy zmagają się z problemem akwizytora każdego dnia. Latają od kwiatka do kwiatka, ciągle zmieniając lokalizację, a ponieważ latanie wymaga od nich bardzo dużo sił i energii, zawsze wybierają najkrótszą drogę – wyjaśnił dr Nigel Raine.

Zespół badaczy postanowił użyć komputera, który miał pod kontrolą sztuczne kwiaty, by sprawdzić czy pszczoły będą odwiedzać je zgodnie z kolejnością, w jakiej je odkrywają, czy wybiorą raczej najkrótszą trasę. Kiedy pszczoły zbadały gdzie znajdują się kolejne kwiatki, oszacowały odległości, po czym w każdym przypadku wybierały najkrótsze.

(ki)

Zobacz więcej na temat: komputery Queen
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzę stadne?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2009 12:06
Tylko mrówki i pszczoły to prawdziwi gracze drużynowi – twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły zaatakowały komendę policji i stację metra

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2010 13:51
Roje pszczół opanowały centrum Mediolanu, wywołując przerażenie przechodniów. Trzeci dzień z rzędu miasto boryka się z problemem tysięcy owadów, które zaatakowały już w rejonie stacji metra, a w środę zgromadziły się na dachu magistratu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż: "No to miodzio" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 18:15
Największym koneserem miodu w światowej literaturze był oczywiście Kubuś Puchatek. Aby powstał miód pszczelarz musi pracować cały rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demokracja według pszczół

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2010 12:00
Prosta robotnica południowoafrykańskiej pszczoły może być matką królowej - i w dodatku nie potrzebuje do tego samca - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osy i globalne ocieplenie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 16:30
Co z globalnym ociepleniem? Wydaje się, że wraz z okresem upałów dyskusja na ten temat zamarła.
rozwiń zwiń