Nauka

Im więcej jedzenia, tym mniej zalotów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 14:00
Ludzie budują karmniki, aby pomóc ptakom przetrwać zimę. Jednak wiosenne dokarmianie nie służy sikorom.

Niewiele wiadomo, jak dokarmianie wpływa na zachowanie ptaków. Aby to sprawdzić, Valentin Amrhein z uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) ustawił karmniki w lasach w pobliżu Oslo (Norwegia), gdzie żyją sikory bogatki (Parus major). Samce tych ptaków przejawiają zachowania terytorialne.

Dwa tygodnie później badacz nagrywał poranny śpiew tych samców, na których terytoriach pojawiły się karmniki. Ich trele porównał z nagraniami samców, na których terytorium karmników nie było.

Poranny śpiew ma wielkie znaczenie dla przywabienia samicy, a później - dla jej obrony. Obserwacje pokazały, że dobrze odżywione samce opóźniały moment rozpoczęcia porannych treli średnio o 20 minut (przeważnie czekając, aż na niebie pokaże się słońce). Taką opieszałość przejawiały jeszcze w dwa tygodnie od dnia, w którym karmniki zlikwidowano - relacjonuje badacz.

Amrhein podejrzewa, że być może badane ptaki, zamiast śpiewać już od brzasku, tracą czas na przeganianie innych samców od cennej spiżarni. Podobnego zdania jest Stuart Bearhop z brytyjskiego University of Exeter, który zastrzega jednak, że na razie to tylko teoria.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna zmiany zachowania sikor, Amrhein radzi, aby na wiosnę nie dokarmiać ptaków. Wszelka zmiana ich nawyków związanych ze śpiewem może być bowiem dla lokalnej populacji dość kosztowna. Przecież samice słuchają pieśni samców, aby ocenić ich możliwości i wybrać ojca swoich przyszłych dzieci - tłumaczą badacze.

(ki)

 

Czytaj także

Birdwatching - nowy rodzaj pasji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2010 06:22
Jedni zbierają znaczki, a inni kolekcjonują zdjęcia zaobserwowanych ptaków. "Birdwatching" to coraz prężniej rozwijający się sposób spędzania wolnego czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tropikalny las w centrum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 09:52
Na nadwiślańskich brzegach, w samym centrum Warszawy, rośnie las, w którym spotkać można ponad 100 gatunków ptaków, ale także bobry, sarny i dziki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej ptaków chce zimować

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 11:55
W tym roku na Podkarpaciu zimuje mniej niż w latach ubiegłych ptaków z północnej Europy i Azji - poinformował ornitolog Marian Stój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedne odlatują, inne przylatują

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 07:00
Chodząc zimą po lesie możemy sądzić, że wszystkie ptaki poleciały do ciepłych krajów, wystarczy w nim jednak poprzebywać trochę dłużej, by zauważyć, że on ciągle żyje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizyka zalotów

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 17:00
Czego się nie robi w świecie zwierząt, aby zwrócić na siebie uwagę samiczki? Samiec ptaka rajskiego wykorzystuje w tym celu pewne zjawisko fizyczne.
rozwiń zwiń