X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

15 minut, które wydłuży Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 11:50
Osoby, które codziennie ćwiczą przez zaledwie kwadrans, mogą żyć dłużej o trzy lata od osób zupełnie nieaktywnych. Z kolei sześć godzin przed telewizorem to o niemal pięć lat życia mniej!
Audio

Tak wynika z prac naukowców z Tajwanu i Australii publikowanych przez tygodnik "Lancet" i "British Journal of Sports Medicine".

Kwadrans, który dużo zmienia

Naukowcy z Narodowych Instytutów Badań nad Zdrowiem w Tajwanie wraz z kolegami z Narodowego Uniwersytetu Sportowego Tajwanu oceniali korzyści płynące z krótszej, ale regularnej aktywności fizycznej wśród ponad 400 tys. Tajwańczyków, których stan zdrowia śledzono średnio przez osiem lat. Informacji na temat ćwiczeń wykonywanych w ciągu tygodnia dostarczali sami badani. Na tej podstawie podzielono ich na pięć grup: nieaktywni, mało lub średnio aktywni, o dużej lub bardzo dużej aktywności.

Jak wyliczyli autorzy pracy, nawet mało aktywne osoby, tj. ćwiczące średnio 15 minut dziennie przez większość dni w tygodniu, miały o 14 proc. niższe ryzyko zgonu z różnych przyczyn, o 10 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu nowotworów oraz szansę na życie dłuższe o ok. 3 lata, w porównaniu z osobami zupełnie nieaktywnymi. Te korzyści dotyczyły wszystkich grup wiekowych, kobiet i mężczyzn, a także osób narażonych na choroby układu sercowo-naczyniowego. - Minimalna aktywność fizyczna może odegrać zasadniczą rolę w globalnej walce z chorobami niezakaźnymi, obniżając koszty medyczne i redukując nierówności w stanie zdrowia społeczeństw - podsumowują autorzy pracy na łamach "Lancet".

Telewizor jak palenie

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Queensland w Brisbane w Australii ostrzegają, że codzienne spędzanie wielu godzin na oglądaniu TV może być równie szkodliwe dla zdrowia, jak palenie papierosów, otyłość lub brak aktywności fizycznej. Do takich wniosków doszli, analizując dane z długoterminowego studium AusDiab na temat cukrzycy, otyłości, chorób serca i nerek, które objęło ponad 11 tys. osób w wieku 25 lat i więcej.

Wykorzystano też informacje dotyczące ogólnej populacji australijskiej z 2008 roku. Badacze wyliczyli, że każda godzina spędzona na oglądaniu TV przez osobę, która ukończyła 25 lat, skracała jej życie o blisko 22 minuty. Na tej podstawie doszli do wniosku, że człowiek, który spędza średnio 6 godzin dziennie przed szklanym ekranem, będzie żył około 5 lat krócej niż osoba wcale nieoglądająca telewizji.

Jak tłumaczą badacze, wielogodzinne oglądanie TV jest związane z siedzącym trybem życia, który powiązano w dotychczasowych badaniach z wyższym ryzykiem zgonu, zwłaszcza z powodu zawału serca lub udaru mózgu. Dla porównania, wcześniejsze prace wykazały, że wieloletnie palenie skraca o ponad 4 lata oczekiwaną długość życia u osób po 50. Wypalenie jednego papierosa zabiera 11 minut życia, czyli tyle samo, ile tracimy oglądając TV przez pół godziny.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystarczy pięć minut, by poczuć się lepiej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2010 08:28
Ile czasu należy przebywać wśród zieleni, by jak najwięcej skorzystało na tym nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być fit

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2008 10:45
Być fit
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Polska pręży muskuły

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2009 21:00
Cała Polska pręży muskuły! Czyżby? A właściwie po co? Chyba i dlatego, że trudno o zdrowy duch w słabym ciele...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lunch w towarzystwie komputera

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 12:45
Jesz przed komputerem? Uważaj, jak skończysz prawdopodobnie będziesz nadal głodny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sport, to tylko z przyjaciółmi

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 10:00
Naukowcy odkryli, że uprawianie sportu wspólnie z dobrym kolegą lub koleżanką mobilizuje dzieci do większej aktywności fizyczne. Wychodzi to pociechom na zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer rozrusza twój mózg

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 11:00
Czterdziestominutowy spacer kilka razy w tygodniu pomaga w walce z otępieniem mózgu. Tę dawną hipotezę potwierdzają szczegółowe badania przeprowadzone w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na bakier ze zdrowym trybem życia

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 08:55
Według badania OBOP mieszkańcy dużych polskich miast mają wiedzę o zasadach zdrowego stylu życia ale nie radzą sobie z ich przestrzeganiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brzuch emocjonalnym ośrodkiem ciała

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 12:19
- Jedzenie może być dla ciała lekarstwem albo trucizną. Należy więc mądrze je wybierać – radzi Gillian McKeith, dietetyk klinicysta.
rozwiń zwiń