Nauka

Jak sport, to tylko z przyjaciółmi

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 10:00
Naukowcy odkryli, że uprawianie sportu wspólnie z dobrym kolegą lub koleżanką mobilizuje dzieci do większej aktywności fizyczne. Wychodzi to pociechom na zdrowie.

- Ze względu na to, że wiele dzieci w Wielkiej Brytanii nie wypełnia zaleceń dotyczących aktywności ruchowej, istnieje potrzeba zidentyfikowania nowych sposobów na zmotywowanie dzieci do ćwiczeń - mówi dr Russ Jago z Uniwersytetu Bristolu. Instytut ten prowadził badania na zlecenie Brytyjskiej Fundacji Serca (British Heart Foundation - BHF). - Zachęcanie dzieci do ćwiczenia razem z przyjaciółmi, zwłaszcza poza szkołą, może przynieść znaczące zmiany - dodaje naukowiec.

Badania prowadzono wśród 472 dzieci w wieku 10-11 lat, które dostarczyły kompletne dane na temat aktywności fizycznej i czasu spędzanego z najbliższym kolegą lub koleżanką. Zauważono, że dzieci, które aktywnie spędzały czas w towarzystwie przyjaciół wykazywały wyższy ogólny poziom aktywności fizycznej w porównaniu z dziećmi, które nie miały tego rodzaju mobilizacji.

- Wnioski te dowodzą, że ćwiczenie wspólnie z przyjacielem lub posiadanie kolegi, który jest dobrym wzorem pod względem aktywności fizycznej zwiększa szanse, że dziecko będzie w dobrej formie. Wiemy, że osoby, które ćwiczą w dzieciństwie, częściej przenoszą ten zwyczaj w dorosłe życie, co obniża ryzyko chorób układu krążenia - mówi Natasha Stewart z BHF.

Zdaniem naukowca motywowanie dzieci do tego, żeby pobiegać z kolegą lub koleżanką prawdopodobnie ma znaczący wpływ na zdrowie pociech.

(ki)

Czytaj także

Sport najmłodszych. Kiedy zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 18:07
Trzeba zaczynać jak najwcześniej, ale z umiarem. Należy zachęcać dzieci do uprawiania sportu, ale nie powodować, żeby to był ich obowiązek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z podwórka na stadion

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2010 09:00
Pele to był prawdziwy mistrz, ale i my chcemy być mistrzami świata - mówią zawodnicy Ligii Małych Mistrzów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci na motorach

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 10:59
Na torach żużlowych ścigają się już ośmioletnie dzieci. Chcą zostać mistrzami, a ich rodziców nie przerażają kontuzje i niebezpieczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć dzieci? Lepiej poza Polską

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 06:13
Aż jedna trzecia z pytanych przez Ministerstwo Pracy osób w ogóle nie zamierza mieć dzieci
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa plus wiele równa się szczęście

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 11:49
Znoszą uszczypliwe komentarze, większe niż przeciętnie troski materialne i biurokratyczne trudności. Codziennie muszą udowadniać, że posiadanie wielu dzieci to wybór, nie patologia.
rozwiń zwiń