Nauka

Holandia to mekka brytyjskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2011 23:00
Coraz więcej obcokrajowców studiuje na holenderskich uniwersytetach. W tym roku jest ich prawie o 40 procent więcej niż w poprzednim.
Holandia to mekka brytyjskich studentów
Foto: fot. SXC

To zasługa rządu w Hadze, który dopłaca do wszystkich studentów pochodzących z państw Unii Europejskiej. A to dwie trzecie wszystkich zagranicznych studentów w Holandii.

Studia w Holandii wybierają przede wszystkim studenci z Wielkiej Brytanii, bo tam czesne podrożało i wynosi ponad 10 tysięcy euro. Holandia jest dla nich o wiele tańszą alternatywą - bo tutaj studia kosztują ich jedną trzecią z tego co w kraju - i atrakcyjną - bo zajęcia prowadzone są po angielsku. Politycy jednak alarmują, bo rząd w Hadze traci z ich powodu setki milionów euro, dopłacając do każdego studenta pochodzącego z kraju Unii Europejskiej 6 tysięcy euro rocznie.

- Nie wiedziałam, że tyle dopłaca rząd Holandii do osób spoza Holandii, które tu studiują. To dla mnie nowość. Mogę tylko podziękować za to - mówi Tiffany. Angielka studiuje na uniwersytecie w Maastricht, gdzie w tym roku aż 43 procent studentów pochodzi z zagranicy. 

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europejska stolica bez uniwersytetu? Lizbońska uczelnia zbankrutuje?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 18:07
Uniwersytetowi Lizbońskiemu, jednej z największych uczelni wyższych w Portugalii, grozi zamknięcie. Jest zadłużony na 22 mln euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dziesiąty student Europy uczy się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 16:09
Raport o Stanie Edukacji "Społeczeństwo w drodze do wiedzy" obnaża wszelkie braki polskiej edukacji. Wskazuje też na sukcesy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brakuje studentów, a czesne rośnie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 06:14
Niż demograficzny nie wywołał znacznej obniżki czesnego - wynika z raportu "(Bez)płatne studia 2011". Porównuje on czesne z dwóch ostatnich lat na studiach płatnych w 131 uczelniach publicznych i 325 niepublicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatne szkolnictwo bardzo drogie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 10:35
Na rynku szkolnictwa prywatnego funkcjonuje kilka tysięcy placówek o różnym poziomie kształcenia, ale o wysokim czesnym.
rozwiń zwiń