Nauka

Odnaleziony wrak to prawdopodobnie "Santa Maria" z wyprawy Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 11:23
Statek znaleziono na dnie morza u północnych wybrzeży Haiti.
Audio
  • Wrak statku to "okręt Kolumba". Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Santa Maria na obrazie Andriesa van Eertvelta (1628)
Santa Maria na obrazie Andriesa van Eertvelta (1628)Foto: Andries van Eertvelt/National Maritime Museum/Wikimedia Commons/CC

- Wszystkie dane geograficzne, podwodna topografia i informacje archeologiczne zdecydowanie wskazują, że w przypadku tego wraku chodzi o słynny statek flagowy uczestniczący w wyprawie Krzysztofa Kolumba, która zakończyła się odkryciem Ameryki - "Santa Marię" - poinformował badacz Barry Clifford. Wyraził przekonanie, że przeprowadzenie pełnych prac na wraku pozwoli uzyskać cenne informacje o odkryciu Ameryki przez podróżnika.
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl>>>
"Santa Maria" była jednym z trzech statków, obok "Ninii" i "Pinty", biorących udział w słynnej wyprawie, która w 1492 roku wyruszyła z Hiszpanii w poszukiwaniu krótszej drogi morskiej do Indii. Po przybyciu w pobliże Bahamów statek dryfował, został zepchnięty na rafę i załoga musiała go opuścić. Kolumb nakazał marynarzom wznieść fort w pobliżu tego miejsca na wyspie Haiti nim uszczuplona o jeden statek wyprawa wyruszyła w drogę powrotną.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Zespół badawczy Clifforda odkrył wrak już w 2003 roku, ale nie był w stanie ustalić, o jaki statek chodzi. Jednak odkrycie w późniejszym czasie ruin fortu i porównanie ich z zapiskami w dzienniku Kolumba pozwoliło wysunąć hipotezę o "Santa Marii".
x-news.pl, CNN
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

''

Czytaj także

Odkrywca Ameryki synem polskiego króla?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 19:30
Takiego zdania jest portugalski historyk, wykładający w USA Manuela Rosy. Po 20 latach badań opublikował książkę "Kolumb. Historia nieznana" w której stawia tezę, że odkrywca był synem Władysława Warneńczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co by było gdyby Krzysztof Kolumb nie dopłynął do Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 07:00
- Myślę, że Kolumb jest postacią na tyle interesującą i kontrowersyjną, że zawsze da się znaleźć na jego temat coś nowego - powiedział kpt. Krzysztof Baranowski, który postanowił podążyć śladem słynnego odkrywcy i odwiedzić miejsca, do których on dotarł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice kartografii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:33
W kolejnym spotkaniu "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" będziemy rozmawiać o mapach, ich historii i znaczeniu dla podróżników z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na starych mapach raj umieszczano zawsze na wschodzie"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 17:00
- Przez wiele wieków mapy spełniały w dużej mierze funkcję zdobniczą. Miały przypominać władcy o jego potędze - mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prof. Jan Andrzej Wendt, autor książki "Skarby kartografii".
rozwiń zwiń