Kultura

Teatralna barka z Gdańska do Tczewa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 11:25
Spektakl teatralny na barce połączy Gdańsk i Tczew, dwa nadwiślańskie miasta, w których odbywa się już XII Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia im. Józefa Szajny.

Widowisko na nabrzeżu Motławy oraz dwa spektakle w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku zainaugurują w piątek 2 września tegoroczny XII Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia im. Józefa Szajny Gdańsk - Tczew 2011.

- Gdańsk i Tczew to dwa miasta, w których w tym roku odbywać się będą Zdarzenia, jeden z ważniejszych międzynarodowych festiwali na Pomorzu. Początek, 2 września, to wydarzenia artystyczne i w Gdańsku, i w Tczewie, w teatrze i na Motławie - poinformowała Marzena Kuraś, rzecznik festiwalu.

- Teatr na barce - to będzie wielkie novum naszego festiwalu i, mam nadzieję, wielka jego atrakcja - powiedziała Halina Kasjaniuk, pomysłodawczyni Zdarzeń i wieloletnia dyrektor artystyczna festiwalu. - Mamy projekt tzw. metropolitalny, który łączy dwa miasta Gdańsk i Tczew, a że miasta te łączy Wisła, stąd więc barka. Inaugurujemy Zdarzenia spektaklem na barce "Conrad", przycumowanej na Motławie w Gdańsku, skąd przepłynie ona do Tczewa. Tam w finale festiwalu happening na barce odbędzie się po raz drugi - wyjaśniła.

Spektakl na barce "Miasto możliwe" został przygotowany - jak informuje Martyna Groth, pomysłodawczyni tego niecodziennego projektu i obecna dyrektor artystyczna festiwalu - w ramach międzynarodowych, interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych performance. Ten happening to nawiązanie do Polskiego Teatru Akademickiego, stworzonego przez studentów uczelni artystycznych i Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jako "Teatr na Wiśle" działał, pod patronatem MKiS w 1947 roku.

Teatr Wybrzeże pokaże dyplomowe przedstawienie absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Raua oraz projekt dyplomowy młodych artystów z uznanej szwajcarskiej Scuola Teatro Dimitri. Do konkursu zakwalifikowanych zostało czternaście spektakli. Poza polskimi grupami z Białegostoku, Bytomia, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, swe artystyczne debiuty pokażą także młodzi artyści z Czech, Finlandii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii. Najlepszy z nich wybierze jury w składzie przewodniczący Nikolai Georgiew - reżyser, pedagog, twórca wielu sofijskich teatrów, asystent Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym, Teresa Nawrot - dyrektorka Szkoły Teatralno-Filmowej Reduta w Berlinie oraz Fabio Omodei - dyrektor Roma Teatro Festiwal.

Zdarzeniom towarzyszą warsztaty teatralne ANIMA ART, które w tym roku poświęcone będą terapeutycznej i społecznej roli teatru.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teatr w plenerze

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2009 15:44
W Gdańsku rozpoczyna się XIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych FETA. Tym razem teatry gościć będą w nieodkrytej dotąd części miasta - na Dolnym Mieście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

w mbk 30 listopada 2008

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2008 14:00
- Weekend ( koniec tygodnia, jeśli ktoś woli ) - trudnych decyzji: Gdańsk - Supraśl - Kraków... Podążyliśmy za "głosem serca". - pani ANIA DYMNA - ma premierę!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hamlet na 20 sposobów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 23:30
XIV Festiwal Szekspirowski w Trójmieście, czyli 20 spektakli z 9 krajów świata w 10 dni. Niepowtarzalna okazja poznania japońskiego Hamleta i rosyjskiego Romeo.
rozwiń zwiń