Kultura

Mur berliński z króliczej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2009 09:00

„Królik po berlińsku” opowiada o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru berlińskiego. Pas ziemi między dwoma murami był jakby “stworzony" dla tych zwierząt - pełno nietkniętej trawy, drapieżniki zostały za murem, strażnicy pilnowali, żeby żaden człowiek nie “zakłócał" spokoju królików. Przez 28 lat żyły tam zamknięte, ale bezpieczne. Niestety pewnego dnia Mur runął, a króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca. Film jest alegorią przybliżającą dzieje Europy Wschodniej z “króliczej" perspektywy.


 

Film pokazywany był na tegorocznym 6. Festiwalu Filmowym PLANETE DOC REVIEW. Po projekcji odbył się  panel dykusyjny poświęcony produkcji. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo.

 

 

Oryginalną muzykę do filmu skomponował Maciej Cieślak, lider legendarnego zespołu Ścianka. Muzyk tak oto opisuje swoją filmową przygodę:  "Pomysł na film tak mi się spodobał, że od razu wiedziałem, że chcę wziąć w tym udział. Chciałem stworzyć coś pomiędzy muzyką do bajek rysunkowych z lat 60-tych, które powstawały w obozie socjalistycznym a muzyką podkładaną pod filmy przyrodnicze. Kiedy okazało się, że tematyka filmu nie ogranicza się do królików a ludzie stanowią w nim więcej niż dekorację i mają swoje przygody, doszedłem do wnisoku, że muzyka też musi być bardziej zróżnicowana. A więc niepokój, kwaśnawa słodycz sztucznego dobrobytu, ludzko - królicze szczęście, groza, stagnacja, alienacja, nadzieja, wreszcie upragniona wolność, która stawia nowe pytania i otwiera nowe problemy, z którą nie zawsze wiadomo co zrobić, która nie zawsze uszczęśliwia. Wszystkie te płaszczyzny musiały znaleźć swoje muzyczne odpowiedniki. Ustaliliśmy fragmenty filmu wymagające dźwiękowego komentarza z uwzględnieniem istotnych punktów narracji i rozpoczęła się moja muzyczna przygoda z berlińskimi królikami".

Nominacje do Oscara poznamy 2 lutego 2010 roku, 7 marca odbędzie się wręczenie nagród. W kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny zgłoszono w tym roku 37 tytułów, 8 znalazło się  na liście skróconej, ale nominacje otrzyma od trzech do pięciu tytułów. Znalezienie się  na liście 8 dokumentów krótkometrażowych z szansami na Oscara to nie jedyny sukces filmu „Królik po berlińsku”.  Film do tej pory otrzymał kilka nagród (m.in. nagroda za najlepszy film średniometrażowy – Hot Docs Toronto, Nagroda Magicznej Godziny –Planete Doc Review Warszawa, Grand Prix Złoty Lajkonik i Nagroda dla Najlepszego Producenta – 49.Krakowski Festiwal Filmowy, Best Film of Conflict and Resolution – Hamptons IFF). Do końca roku film zostanie zaprezentowany na ponad 20 festiwalach i pokazach na całym świecie.
Dodatkowo film został  wytypowany przez telewizję ARTE jako kandydat do nagrody Prix Europa – konkurs dla najlepszych produkcji telewizyjnych.  Również publiczność telewizyjna na całym świecie będzie miała szansę obejrzeć nasze króliki. Film zostanie pokazany w Niemczech, Finlandii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Japonii, Węgrzech, Czechach no i oczywiście w Polsce (TVP1). Trwają negocjacje z kolejnymi stacjami. 


 4 grudnia odbędzie się  ogólnopolska premiera kinowa „Królika po berlińsku". Film będzie dystrybuowany razem z animacją Izabeli Plucińskiej „Esterhazy”.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Króliki na pasie ziemi niczyjej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 08:59
Film dokumentalny „Królik po berlińsku" w reż. Bartka Konopki, kandyduje do nagrody Oscara 2010 w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny. 4 grudnia film będzie miał swoją polską premierę kinową. Krótkometrażowa produkcja będzie wyświetlana razem z „Esterhazym” Izabeli Plucińskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Królik po berlińsku" powalczy o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 14:49
"Królik po berlińsku" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego został nominowany w kategorii krótkometrażowego dokumentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izraelczycy w walce o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 09:55
Izraelczycy mają szansę na otrzymanie pierwszego w historii Oscara. Film "Ajami" został nominowany w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rewers" nie będzie walczył o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 09:16
„Rewers” Borysa Lankosza nie znalazł się na skróconej liście kandydatów do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy królik zdobędzie Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 11:57
"Królik po berlińsku" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego został nominowany w kategorii krótkometrażowego dokumentu. Czy mamy szansę na statuetkę?
rozwiń zwiń