Kultura

Hiszpańska pora

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 09:49
Już dziś w kilkunastu miastach w Polsce rozpoczyna się Festiwal 4 Pory Książki – Pora Prozy. Ta, trzecia w tym roku odsłona festiwalu, poświęcona będzie literaturze hiszpańskojęzycznej, stąd zaproszeni goście: Susana Fortes z Hiszpanii, Pablo De Santis z Argentyny i Leonardo Padura z Kuby.

Jak zwykle na festiwalu bogato będzie prezentowana również proza krajowa, tym razem przez m.in. Olgę Tokarczuk, Michała Witkowskiego, Andrzeja Głowackiego, Sylwię Chutnik czy Andrzeja Stasiuka. Nie zabraknie debat publicznych, wydarzeń takich jak słuchowiska na żywo (Gdańsk zaprasza na Słuchowisko na żywo wg Bohumila Hrabala "Pociągi pod specjalnym nadzorem"), warsztatów jak: "Zupa z Ezopa" – warsztaty pisania bajek w Białymstoku. Wernisaż wystawy rzeźby, malarstwa i rysunku Wojciecha Sęczawy zobaczyć będzie można w Elblągu. A spektakl, z cyklu Teatr przy stoliku: Lütz Hübner "Serce boksera" w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie będzie można zobaczyć w Pasłęku. Autorzy hiszpańscy spotkają się z czytelnikami wspólnie w Krakowie (10.10) i Warszawie (7.10), oraz indywidualnie: Leonardo Padura w Poznaniu (8.10) i Opolu (9.10), Pablo De Santis we Wrocławiu (8.10) i Bielsku-Białej (9.10), zaś Susana Fortes w Gdańsku (9.10). 

Susana Fortes znana jest w Polsce dzięki takim powieściom jak "Fatum Laury Ulloa" i "Albański kochanek”. Leonardo Padura w swych kryminalno -obyczajowych powieściach „Gorączka w Hawanie” i „Wichura w Hawanie” opowiada o Kubie lat dziewięćdziesiątych. W Polsce  Pablo De Santis wydał cztery powieści: "Przekład", "Teatr pamięci", "Kaligraf Woltera" i "Tajemnica Paryża".

Festiwal 4 Pory Książki – Pora Prozy oprócz prezentacji prozy bardzo różnych autorów stwarza okazję do dyskusji na temat kondycji współczesnej literatury. Wspólne spotkania autorów hiszpańskojęzycznych mają być pretekstem do rozmowy o kondycji współczesnej prozy języka hiszpańskiego w ogóle.

Organizatorzy już zapraszają na zaplanowaną na listopad Porę Reportażu. z czytelnikami spotykać się będą wybitni polscy twórcy gatunku – m.in. Wojciech Jagielski, Olga Stanisławska, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Eli Barbur, Wojciech Tochaman czy Paweł Smoleński. Będzie to ostatnia w tym roku, czwarta pora Festiwalu 4 Pory Książki.

Festiwal potrwa od 7 do 11 października, odbywać się będzie w 18 miastach.
Organizatorzy: Instytut Książki, Instytut Cervantesa, Muza S.A., SIW Znak.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

KLCW: 11. Targi Książki w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2007 16:05
Trwają 11. Targi Książki w Krakowie, którym, jak co roku, towarzyszy bogaty program imprez kulturalnych, spotkań z autorami, przedstawicielami świata kultury, nauki, sztuki, mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2008 20:30
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie Targi Książki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 09:22
Ponad 300 wydawców z Polski i zagranicy zaprezentuje swoją ofertę podczas premierowej edycji Warszawskich Targów Książki, które potrwają od 13-16 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

55. Międzynarodowe Targi Książki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 12:17
Około 500 wystawców zapowiedziało udział w 55. Międzynarodowych Targach Książki, które odbędą się w Warszawie od 20 do 23 maja, w tym oficyny z Egiptu i Pakistanu.
rozwiń zwiń