Kultura

Księgarze docenili Dehnela

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2008 10:15
W warszawskim Klubie Księgarza Jacek Dehnel odebrał Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za publikację "Balzakiana".

 

Dehnel został uhonorowany nagrodą za najlepszą książkę grudnia 2008 roku. Jak powiedział Adam Lam, przewodniczący jury nagrody, Jacek Dehnel został doceniony za świeżość języka w publikacji „Balzakiana”, wzorowaną w pewnym sensie na stylu Honoriusza Balzaca.

„Balzakiana” to zbiór czterech mini-powieści inspirowanych pisarstwem Balzaka. Ich główny temat to ludzie z ich pragnieniami, tęsknotami.  Tym co łączy te cztery nowele jest przede wszystkim język, styl i dowcip Dehnela, ale także ludzie z ich słabościami, osadzeni w Polsce ostatnich dekad. W „Balzakianach” czytelnik odnajdzie liczne cytaty i aluzje do dzieł Balzaka, których wyszukanie niewątpliwie dostarczy dodatkowej przyjemności.

Autor podczas uroczystości wręczenia nagrody mówił o analogiach pomiędzy rzeczywistością porewolucyjnej Francji opisywanej przez Balzaka, a czasami dzisiejszymi w Polsce. Podczas wręczenia wyróżnienia Jacek Dehnel powiedział, że jest szczęśliwy z powodu otrzymania nagrody. Zdradził też, że pracuje nad nową powieścią. Będzie to biografia matki Makryny Mieczysławskiej -  XIX wiecznej działaczki emigracyjnej, znajomej Adama Mickiewicza i innych polskich romantyków.

Jacek Dehnel jest autorem kilku tomów poetyckich, zbiorów opowiadań m.in. "Rynek w Smyrnie", a także powieści "Lala". W 2005 roku został laureatem Nagrody im. Kościelskich za zbiór wierszy "Żywoty równoległe" i Paszportu "Polityki" w 2006 roku za "Lalę".

Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej przyznawana jest od 1985 roku. Co miesiąc jury wybiera najlepsze powieści, następnie spośród dwunastu zwycięzców wybierana jest książka roku.

"Bazakiana" Jacka Dehnela ukazały się nakładem wydawnictwa WAB.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Nike rozdane

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2009 08:49
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki został uhonorowany Literacką Nagrodą NIKE za tom poezji "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach". Książka Tkaczyszyna-Dyckiego to jedyny tomik poezji wśród książek nominowanych do tegorocznej nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze książki Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 09:12
We Wrocławiu poznamy dzisiaj 7 autorów, którzy zakwalifikują się do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goncourt dla Marie Ndiaye

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 09:17
Marie Ndiaye została tegoroczną laureatką nagrody Goncourtów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 09:01
Warszawa ustanowiła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, która będzie przyznawana co roku, autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszego laureata poznamy już w maju 2010 roku.
rozwiń zwiń