Kultura

Cogito: Linia powrotu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2009 08:00
Książka Krzysztofa Czyżewskiego "Linia powrotu" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.

  

 

 

Dobra opowieść ma w sobie zawsze coś z rzeki. Żadnego efekciarstwa na początku, przeciwnie: skromne, czasem leniwie widoczne źródło, bijące gdzieś daleko od centrum. Dopiero z biegiem kilometrów i mijanych krain, co dla opowieści jest biegiem słów składających się w zdania, rzeka -  tak jak opowieść – staje się głębsza, wartka, czasem rozległa, czasem – jakby z rozmysłem – spowalniająca swój bieg... Trafiająca do rąk czytelnika powieść zawiera w sobie wszystkie ważne wątki twórczości Krzysztofa Czyżewskiego, zarówno w sensie literackim, jak właśnie działania, jego życiowej praktyki. Jest to zbiór bardzo bogaty i różnorodny tematycznie. Zapewne każdy znajdzie do niego własny klucz.

  

  

 

''Krzysztof Czyżewski

Krzysztof Czyżewski, ur. w 1958 r., animator kultury, poeta i eseista. Jest twórcą Fundacji „Pogranicze” i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, redaktorem naczelnym pisma „Krasnogruda” i „Almanachu Sejneńskiego”, a także szefem wydawnictwa Pogranicze, w którym redaguje m.in. serie „Meridian” oraz „Sąsiedzi”. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej i innych pograniczach świata. Prowadzi Międzynarodową Akademię „Nowa Agora”, programy „Szkoła pogranicza” i „Gra szklanych paciorków” – Laboratoria Praktyk Międzykulturowych. Przewodniczy Europejskiej Sieci Centrów Literatury „HALMA” z siedzibą w Berlinie. Obecnie tworzy Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, na granicy polsko-litewskiej. Jako eseista współpracował m.in. z paryską „Kulturą” do końca jej istnienia. W 2001 roku opublikował książkę „Ścieżka pogranicza”. Zajmuje się również działalnością dydaktyczną – wykładał m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wileńskim, w New School for Social Research (Nowy Jork). W 2008 roku został ambasadorem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

COGITO: Najlepsza siódemka

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2008 16:51
Książki Andrzeja Bieńkowskiego, Andrzeja Mandaliana, Piotra Matywieckiego, Franceski Michalskiej, Małgorzaty Szejnert, Olgi Tokarczuk oraz Adama Zagajewskiego zostały nominowane do Nagrody Mediów Publicznych Cogito w dziedzinie literatury pięknej. Laureat nagrody Cogito zostanie wybrany we wrześniu 2008 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Mediów Publicznych Cogito - wybrano 7 książek

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2008 10:40
Książki Andrzeja Bieńkowskiego, Andrzeja Mandaliana, Piotra Matywieckiego, Franceski Michalskiej, Małgorzaty Szejnert, Olgi Tokarczuk oraz Adama Zagajewskiego zostały nominowane do Nagrody Mediów Publicznych Cogito w dziedzinie literatury pięknej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literackie COGITO

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2009 12:53
Jury Nagrody Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej, w składzie: Julia Hartwig (przewodnicząca), Jerzy Jarzębski, Adam Pomorski, Iwona Smolka, Piotr Wojciechowski wyłoniło 25 książek nominowanych do Nagrody COGITO. Laureat zostanie ogłoszony 14 września 2009 r. podczas uroczystej gali transmitowanej w TVP1, TVP Kultura i Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cogito – Pan „od mądrości”

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2008 09:30
Ileż interpretacji – planet nad głową Pana Cogito! Niezmordowana jest oracja światów... rozważał jego głosem poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Nagroda Mediów Publicznych COGITO

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2008 15:41
22 września poznamy pierwszego laureata literackiej Nagrody Mediów Publicznych Cogito. Do tego czasu od poniedziałku do piątku, a więc przez dwa tygodnie o godzinie 15.45 będziemy gościć na antenie programu 2 jurorów i pisarzy nominowanych do tej nagrody.
rozwiń zwiń