Kultura

Żona astronoma

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 08:10
Pani Heweliuszowa po śmierci męża kontynuowała pracę słynnego astronoma. Posłuchaj powieści "Żona astronoma" na antenie Jedynki.
Audio

Kornelia Stepan napisała romans historyczny o żonie słynnego astronoma Jana Heweliusza. Elżbieta Katarzyna Heweliusz sama została uczoną białogłową, astronomem, a król Jan III Sobieski przydzielił jej fundusze na kontynuowanie badań przerwanych przez śmierć męża. A wszystko to dzieje się w XVII-wiecznym Gdańsku.

- Interesują mnie kobiety, które mają jakiś cel w życiu i dążą do jego osiągnięcia. Elżbieta Katarzyna miała szesnaście lat, gdy wyszła za Jana Heweliusza, który miał wtedy 52 lata, było to małżeństwo wymuszone, kontraktowe. Nie wiemy czy związek ten był udany, czy też nie, ponieważ nie zachowały się na ten temat żadne źródła. Na cele opowieści założyłam, że był on udany – zauważyła Kornelia Stepan.

W rozmowie z Anną Stempniak powiedziała, że do napisania książki zainspirowała ją rycina, którą stworzył Jan Heweliusz i którą umieścił w jednym ze swoich dzieł. Prezentuje ona małżeństwo Heweliuszów.

- Początki pracy nad książką były bardzo trudne, ale przyniosły mi wiele satysfakcji. Na nowo odkryłam swoje zainteresowanie historią i Gdańskiem, który był wtedy niesamowitym, wielokulturowym miastem – dodała w audycji "Moje książki".

"Żona astronoma. Historia Elżbiety Katarzyny Heweliusz" jest czytana w Jedynce w "Lekturach przez północą" o godz. 23:50. Czyta Anna Nehrebecka.

W drugiej części programu rozmawiamy z Tomaszem Stężałą. Zajął się on najnowszymi dziejami Elbląga, przyćmiewanego sławą przez leżący niedaleko Gdańsk. Jego powieść "Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia"  to historia miasta i ludzi, których czeka zagłada. Oczami bohaterów tej książki poznajemy kulisy morderczych walk o twierdzę Elbing.

Obie książki zostały wydane pod patronatem Jedynki.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Żona astronoma" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Przepisywali polskie książki przez trzy lata

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 17:46
W Szwecji powstała płyta zawierająca kanon literatury polskiej. Trafi do polonijnej młodzieży m.in. w krajach b. Związku Radzieckiego,
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy dzień Festiwalu im. Conrada

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 08:29
Na festiwalu literatury w Krakowie literatura łączy się z muzyką, a znany pisarz prawie śpiewał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jestem niechlujnym czechofilem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 21:54
W swojej najnowszej książce Mariusz Szczygieł rozbiera na części pierwsze współczesnych Czechów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cały świat czyta Olgę Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 11:21
Rewelacyjne recenzje i tłumy na spotkaniach z zagranicznymi czytelnikami, czy polską pisarkę czeka międzynarodowa kariera?
rozwiń zwiń