Kultura

Pisarz noblista w obronie wolności słowa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 11:00
Mario Vargas Llosa nawoływał w Sztokholmie do solidarności z nieobecnym laureatem pokojowego Nobla - chińskim opozycjonistą Liu Xiaobo.
Audio

Mario Vargas Llosa potępił wszelkie formy dyktatury i terroryzmu na świecie. Opowiedział się za demokracją i wolnością i wszystkimi walczącymi o te wartości w zniewolonych krajach. Laureat Literackiej Nagrody Nobla 2010 wygłosił wykład w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Autor wielu dzieł opisujących mechanizmy totalitaryzmu nawoływał, by przeciwstawić się nowym formom barbarzyństwa podsycanym przez fanatyzm. Przestrzegał, że wraz z rozprzestrzenianiem się broni masowego rażenia, nie można wykluczyć, że pewnego dnia jakaś grupa „odkupicieli” sprowokuje kataklizm nuklearny.

- Brońmy demokracji liberalnej, która mimo wszystkich niedoskonałości, oznacza pluralizm polityczny, współwładzę, tolerancję, prawa człowieka, szacunek dla krytyki, legalność, wolne wybory - apelował laureat nagrody Nobla.

Llosa podkreślił, że zawsze był przeciwko wszelkim dyktaturom czy to Pinocheta, Fidela Castro, Talibów w Afganistanie, imamów w Iranie czy apartheidu w RPA. Tłumaczył, że trzeba je zwalczać wszelkimi możliwymi sposobami, w tym sankcjami gospodarczymi i dyplomatycznymi.

Noblista stanął także w obronie tegorocznego laureata pokojowej nagrody Nobla. Liu Xiaobo nie odbierze wielkiego wyróżnienia, bo nie pozwoliły mu na to chińskie władze. Szwecka Akademia zapowiedziała, że na dysydenta czekało będzie puste krzesło.

-To godne pożałowania, że demokratyczne rządy, zamiast dawać przykład solidaryzując się z opozycjonistami w Wenezueli, birmańską noblistką Aung San Suu Kyi i chińskim dysydentem Liu Xiaobo, okazują się często życzliwe, nie wobec bojowników, ale ich oprawców. Te odważne osoby, walcząc o swoją wolność, walczą także o naszą - powiedział Mario Vargas Llosa.

Pisarz znany jest ze swojego zaangażowania w politykę i sprawy społeczne, Llosa kandydował na stanowisko prezydenta rodzimego Peru. Szwecka Akademia uzasadniła noblowski werdykt mówiąc o Llosie, że stworzył "kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki".

Mario Vargas Llosa odbierze Literacką Nagrodę Nobla w piątek (10 grudnia) w Sztokholmie.

Aby wysłuchać relacji Polskiego Radia ze Sztokholmu kliknij dźwięk "Mario Vargas Llosa w obronie wolności" po prawej stronie artykułu.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Mario Vargas Llosa otrzymał Nobla!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 09:34
Specjalnego zaskoczenia nie było. Literacką Nagrodę Nobla dostał wielki peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mario Vargas Llosa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 13:00
Przed otrzymaniem Nagrody Nobla Llosa potwierdził swoje wizyty w Krakowie i w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symboliczna obecność Liu Xiaobo w Oslo

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2010 14:43
Podczas tegorocznej ceremonii wręczenia pokojowej nagrody Nobla w Oslo, laureata Liu Xiaobo zastąpią: jego portret i puste krzesło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesna cywilizacja ogłupia ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 21:11
Laureat tegorocznego literackiego Nobla Mario Vargas Llosa oświadczył, że pęd, w jakim żyje współczesne społeczeństwo informacyjne, spłyca myślenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Peszek wciela się w Noblistę w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 09:00
Jan Peszek czyta na antenie Trójki autobiograficzną książkę Mario Vargas Llosy "Jak ryba w wodzie. Wspomnienia”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpowiedź z Oslo na chińskie zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 16:39
Komitet Noblowski oświadczył, że decyzję o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla podejmuje niezależnie od interesów poszczególnych krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystości w Oslo. Xiaobo w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 12:00
Puste krzesło będzie czekać na tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla podczas uroczystości w Oslo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Peszek wcieli się w Noblistę w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 08:00
Jan Peszek będzie czytał na antenie Trójki autobiograficzną książkę Mario Vargas Llosy „Jak ryba w wodzie. Wspomnienia”.
rozwiń zwiń