Kultura

Łacina się przydaje

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 08:30
Studiując filologię klasyczną, rozwijając znajomość łaciny i greki zwiększamy nasze szanse na pracę w banku.
Audio

W pewne rejony literatury, w pewne sfery języka, bez znajomości filologii klasycznej człowiek nigdy nie wejdzie, bo nie będzie miał narzędzia.

- Łacina to jest język, w którym tworzono podwaliny myśli i sztuki. To jest taki protoplasta każdego języka, który stara się najpiękniej opisać wartości – mówi Filip, uczeń z I LO w Olsztynie. Jego kolega Paweł dodaje, że łacina uczy człowieka ogromnej cierpliwości, zwłaszcza, że gdy tłumaczy się dowolny tekst z tego języka, jedno zdanie może mieć nawet osiem znaczeń.

Trudno nazwać się prawdziwym humanistą bez znajomości języków antycznych. W Polsce nie są one jednak obecne w programie nauczanie na poziomie szkoły średniej.

Inaczej jest w Europie Zachodniej, gdzie - między innymi w Niemczech - powstają nawet zespoły muzyczne śpiewające w językach klasycznych. Tam łacina i greka są znacznie bardziej poważane i popularne niż w Polsce. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii filologów klasycznych chętnie zatrudnia się w bankach, ze względu na ich wyjątkową skrupulatność.

- Dzisiaj jest trochę lepiej, ale do 1989 roku próbowano tę łacinę na siłę usunąć ze względu na to, że to język Kościoła. Po ’89 nie widziano sensu, żeby ją wprowadzać, bo właściwie w jaki sposób może się ona obywatelowi wspólnoty europejskiej przydać – tłumaczy dr Tomasz Drajkopel, filolog klasyczny.

Ekspert podkreśla, że w Europie nikt nie podważa zasadności nauczania łaciny. Nie można mówić o tradycji i kulturze europejskiej, jeśli nie odwołamy się do jej językowych korzeni.

- Pięknie byłoby znać łacinę, żeby mieć świadomość, że to słownictwo, którym posługujemy się na co dzień, w dużej mierze się z niej wywodzi. Na 20 tys. najczęściej używanych słów w języku angielskim połowa jest pochodzenia łacińskiego, ponad 5 tys. pochodzenia greckiego. W języku polskim te proporcje są nieco inne, natomiast do 1795 roku łacina była u nas językiem urzędowym – mówi Joanna Skrzynecka, nauczycielka z Olsztyna.
 

Aby wysłuchać całego reportażu, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Reportaż "Przerobić Tacyta" przygotowała Alicji Kulik.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(dmc)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nagroda za rzetelność i dociekliwość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 16:02
Polska Agencja Prasowa ustanowiła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego dla najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda dla reportażystów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 12:00
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymało kolejną nagrodę za swój dorobek w dziedzinie reportażu. Tym razem jest to Nagroda Honorowa za 2009 r., przyznana przez Stowarzyszenie Krajowy Klub Reportażu – organizację polskich reportażystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jestem niechlujnym czechofilem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 21:54
W swojej najnowszej książce Mariusz Szczygieł rozbiera na części pierwsze współczesnych Czechów.
rozwiń zwiń