Kultura

Rzeźby Czapskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 09:27
17 prac z kamienia, drewna i brązu Beaty Czapskiej od środy będzie można oglądać na terenie Ambasady Francji w Warszawie.

Beata Czapska to wybitna polska rzeźbiarka, dziś na stałe mieszka we Francji, choć regularnie wystawia w Polsce, której publiczność sobie wyjątkowo ceni.

Artystka początkowo zajmowała się architekturą, aby w latach 80. poświęcić ją całkowicie dla rzeźby. Jej debiut rzeźbiarski miał miejsce w pracowni Coutelle. Jej rzeźby przedstawiają głównie dzikie zwierzęta oraz roślinność. Z tych zwierząt jednak bije z nich drapieżność, emanują ciepłem i radością. Są to delikatne formy.


W budynku Ambasady i przylegających ogrodach (należących do prywatnego terenu ambasadora Francji) zaprezentowanych zostanie siedemnaście prac z kamienia, drewna i brązu. Prace artystki podziwiać będzie można przez około rok. Całość ekspozycji dopełni 13 fotografii Berangere Lomont, na których udokumentowane zostały etapy powstawania jednej z rzeźb - alabastrowego „Lotusa”. Prace fotograficzne francuskiej artystki Berangere wypełnią szklaną fasadę budynku Ambasady.

Ekspozycję będzie można oglądać do 30 października 2010 roku. Warszawska wystawa została zorganizowana we współpracy Pracowni Galerii, Jolanty Czajki i Ambasady Francji w Polsce.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Całkiem nowe malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 10:26
We Wrocławiu otwarto pokonkursową wystawę młodego polskiego malarstwa. A jest to wystawa szczególna, podsumowująca już 9. Konkurs Gepperta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekada wideo

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 11:31
W krakowskim Bunkrze Sztuki trwa bardzo ciekawa wystawa "Ukryta Dekada. Polska sztuka wideo 1985-1995".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dizajn w bieli

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 11:03
Bardzo krucho zrobiło się ostatnio we wnętrzach wrocławskiej Galerii BWA. A to za sprawą grupy czeskich artystów-projektantów. Od 18 grudnia prezentują oni swoje prace.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mordercy w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 09:05
"Zbrodnia i kara" to tytuł wystawy, jaką można od dzisiaj obejrzeć w paryskim Musée d'Orsay.
rozwiń zwiń