Kultura

Teka dla muzeum

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2009 10:48
Muzeum Narodowe we Wrocławiu powiększyło swoją kolekcję. Wczoraj (drugiego lutego) nastąpiło uroczyste przekazanie teki rysunków Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza do zbiorów Muzeum.

Teka składa się z 20 plansz rysunkowych. Jest to pierwsze wspólne dzieło artystów, jakie trafiło do wrocławskiego muzeum. Teka została przygotowana bardzo pieczołowicie, prace nad jej skompletowaniem, pod czujnym okiem Eugeniusza Geta Stankiewicza, trwały dwa lata. Na 20 planszach zobaczymy grafiki Geta Stankiewicza połączone z wierszami Różewicza i rysunkami obu twórców. Na każdej z plansz znajduje się budowla, która na kolejnych rysunkach obraca się wokół własnej osi. Jak tłumaczy Jacek Łukasiewicz „Ta budowla jest porządkiem, tajemnicą - nie wiadomo, co to. Może to przedszkole, a może więzienie. Kolejny ważny element to czarna plama, która wędruje po planszach, próbuje się dostać do budowli, ale pozostaje niezależna. I do tego wszystkiego dochodzą wiersze - tekst poprawiany wielokrotnie różnymi kolorami: czerwonym, zielonym”.

Współpraca obu artystów trwa od połowy lat 90-tych. W 2003 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbyła się ich wspólna wystawa „Zabawy przyjemne i pożyteczne”.

Możliwe, że prace obu artystów zobaczymy jeszcze w tym roku na jednaj z wrocławskich wystaw. Nie jest to jednak nic pewnego, gdyż, jak zdradził dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Mariusz Hermandorfer, harmonogram ekspozycji na ten rok jest już zaplanowany. Prace Geta Stankiewicza i Różewicza zobaczymy tylko wtedy, gdy któraś z wystaw wypadnie z planów Muzeum. 

W zbiorach Muzeum we Wrocławiu znajduje się ponad 80 prac  Eugeniusza Geta Stankiewicza (grafiki, obrazy i jedna rzeźba).

Eugeniusz Get Stankiewicz – urodził się w 1942 roku w Oszmianie koło Wilna, studiował architekturę i grafikę. Jest wykładowcą technik graficznych na wrocławskiej ASP. Projektuje plakaty, zajmuje się grafiką warsztatową. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Tadeusz Różewicz – urodził się w 1921 roku w Radomsku. Był żołnierzem AK. Studiował w Krakowie. Mieszka we Wrocławiu. Ma tytuły doktora honoris causa uniwersytetów: wrocławskiego, śląskiego, opolskiego, jagiellońskiego, warszawskiego i gdańskiego.

Zamieszczone zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Fot. A. Podstawka.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Od realizmu do abstrakcji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2009 12:23
Po raz pierwszy w przestrzeniach Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można zobaczyć prace jednego z najbardziej twórczych i płodnych artystów powojennej Polski Jerzego Tchórzewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obserwator rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:15
Sam Malczewski nie lubił jubileuszy. Dziwić więc może okazja z jakiej Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło zorganizować wystawę jego prac. Komisarz wystawy Elżbieta Charazińska postanowiła jednak wykorzystać 80. rocznicę śmierci artysty do prezentacji kolekcji dzieł malarza znajdujących się w zbiorach warszawskiego muzeum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń