Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Trebunie-Tutki: kolędowanie na nowo się odradza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 12:00
- Kolędowanie i śpiewanie pastorałek jakby na nowo odżyło. Jeszcze w latach 60. i 70. było dużo rzadsze, a dziś popularne jest nawet wśród młodych - mówili w "Poranku Dwójki" Anna Trebunia-Wyrostek i Krzysztof Trebunia-Tutka.
Audio
  • Krzysztof Trebunia-Tutka i Anna Trebunia-Wyrostek zapraszają na koncert kolęd w PR (Poranek Dwójki)
Koncert zespołu Trebunie-Tutki
Koncert zespołu Trebunie-TutkiFoto: J.Z.Kosiuczenkoi

- Jedną z form tradycji, która najlepiej się przyjmuje, jest podłaźnictwo. Obyczaj ten wiąże się z dawną tradycją góralską, ale i możliwością zalecania się młodych chłopaków do dziewcząt. Młodzi bardzo chętnie z tego korzystają - opowiadała w Dwójce Anna Trebunia-Wyrostek.

- Nasz tata, Władysław Trebunia-Tutka, uczył nas starych obrzedów góralskich, szopki, kolędowania. Myślę, że święta to bardzo dobry czas dla takich tradycji: wszyscy w Polsce próbują szukać zwyczajów zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich, a my jako Górale mamy rzeczywiście wiele do pokazania - tłumaczył Krzysztof Trebunia-Tutka.

- Cieszymy się, że kolędowanie wraca do łask. To piękny zwyczaj winszownia i składania życzeń, nie powinien zaginąć - dodała Anna Trebunia-Wyrostek.

***

Trebunie-Tutki to grupa będąca ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Chinach, USA, Indiach i w Armenii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa.

Która kolęda jest symbolem Podhala? Gdzie według wierzeń Górali przyszło na świat Dzieciątko Jezus? Skąd rodzina Trebuniów-Tutków czerpie inspiracje? Między innymi o tym opowiadali w audycji Piotra Kędziorka jego goście.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Krzysztof Trebunia-Tutka i Anna Trebunia-Wyrostek

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 9.20

at

Czytaj także

Zmarł malarz i muzyk Władysław Trebunia-Tutka

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 12:52
Władysław Trebunia-Tutka zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł w Zakopanem, miał 70 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Trebunia-Tutka i muzykanci najlepsi

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 17:09
- To wielkie wydarzenie nie tylko dla nas, ale również dla całego Podhala - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka. Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych od tego roku nosi imię jego ojca Władysława.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Trebunia-Tutka: najtrudniejsze są... nuty najprostsze

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 12:00
Z liderem zespołu Trebunie-Tutki, a także z Dorotą Majerczyk i Katarzyną Majerczyk Anna Szewczuk rozmawiała o rodzinnych tradycjach oraz edukacji muzycznej na Podhalu.
rozwiń zwiń