Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Podsumowanie roku 2023: Michał Wieczorek

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 09:00
Koniec roku już za pasem, to najwyższa chwila na rozrachunek z tym, co nas w tym roku zachwyciło w muzyce świata.
Podsumowanie Roku 2023: Michał Wieczorek
Podsumowanie Roku 2023: Michał WieczorekFoto: mat. pras.

Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily - Love in Exile

 Trio Arooj Aftab, Vijaya Iyera i Shahzada Ismaily’ego to historia starsza niż “Vulture Prince”, który przyniósł Pakistance zasłużony rozgłos. “Love in Exile” wypełnione jest muzyką przypominającą dym - delikatną, niby monochromatyczną, ale tak naprawdę mieniącą się kolorami, meandrującą, zwiewną. To jednocześnie ćwiczenia ze słuchania i cierpliwości, improwizowane kompozycje rozwijają się powoli, niczym klasyczne ragi. A także spojrzenie na wspólną emigrancką historię, wykorzenionego dorastania, zagubienia między kulturami - jest tu i jazz, i północnoindyjska tradycja, ale i niedookreślenie.

 

EABS Meets Jaubi - In the Search of Better Tomorrow

 

Doskonałe połączenie natchnionego jazzu wrocławian z EABS i Pakistańczyków lubujących się w hip hopie z Jaubi. Szukając lepszego jutra artyści tworzą nową jakość, opartą na ragach, hiphopowym groove’ie, dzikich solówkach i wspólnych improwizacjach.

 

Raphael Roginski - Talàn

Raphael Rogński wybrał się na poszukiwanie korzeni Europy Wschodniej. Znalazł je na czarnomorskim stepie, tym morzu traw. Opowieść, która wyłania się z tych poszukiwań jest intymna, niezwykle osobista. Gitara Raphaela czasem po prostu szepcze dawno zapomniane historie. O utracie, tęsknocie, bólu, o radzeniu sobie z nimi, o pięknie i smutku.

***

Więcej recenzji i felietonów - w naszych działach Słuchamy i Piszemy.


Czytaj także

Muzyka Zakorzeniona w Radomskiem i Biskupiźnie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 06:00
Fundacja Muzyka Zakorzeniona w ubiegłym roku rozpoczęła działalność wydawniczą. Pod fundacyjnym szyldem ukazały się cztery płyty, a o dwóch ostatnich, “Biskupizna” oraz “Muzyka spod Radomia” w szczegółach opowiedział w audycji Piotr Baczewski. W rozmowie również o współczesnych możliwościach nagrywania muzyki wiejskiej na wsi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kkismettin" i odczarowanie Nikozji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 08:00
Antonis Antoniou jest niespokojnym duchem. Gra w dwóch odnoszących sukcesy zespołach – Monsieur Doumani i Trio Tekke, z którymi eksploruje różne aspekty greckiego folku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dżerpedżeż czyli echo

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 09:00
Polskie słowo oznaczające echo jest krótkie, sekundowe wręcz, efemeryczne, indywidualne, mało waży, z powietrzem się kojarzy i z nimfą. Czerkieskie (czy też adygejskie) dżerpedżeż jest dłuższym, bardziej złożonym słowem, twardszym, cięższym, konkretnym, mocnym, tworzy szerszą wspólnotę liter i kojarzy się bardziej z ziemią. Tak przynajmniej to wygląda, czy też brzmi, z polskiej perspektywy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znany nieznany. Afgański klasyk odkryty na nowo

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 10:00
Nashenas – nieznany w dari, jednym z urzędowych języków Afganistanu. Tak kazał się zapowiadać Mohammad Sadiq Fitrat, gdy wchodził na antenę kabulskiego radia. Bał się gniewu ojca i pozostał przy tym przydomku, nawet wtedy, gdy został jedną z gwiazd w swoim rodzinnym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistyka Baulów w kosmicznych obłokach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 21:00
Znów piszę o międzykulturowym spotkaniu, ale tym razem okoliczności były dużo dramatyczniejsze. “Matir Gaan” jest w zasadzie pokłosiem kryzysu uchodźczego z 2015 roku i albumem terapeutycznym.
rozwiń zwiń