Historia

Przystanek historia w akcji

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 07:00
"Teatr w PRL-u", "Muzyka w PRL-u" i "Spacerkiem po Warszawie" to propozycje jesiennych cykli organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

We wtorek, 11 października, Przystanek Historia inauguruje cykl "Teatr w PRL-u", który poprowadzi dr Joanna Krakowska z Zakładu Historii i Teorii Teatru Polskiej Akademii Nauk. "Na cały nadchodzący rok zaplanowała ona spotkania dotyczące historii teatru czasu PRL-u. Pierwsze spotkanie będzie takim swoistym wprowadzeniem do tematu, pokazaniem jakie są punkty widzenia, źródła i konteksty sytuacji teatru. Kolejne seminaria będą poświęcone m.in. teatrowi tzw. drugiego obiegu i teatrowi Erwina Axera, a także fenomenom teatru żydowskiego, teatru telewizji czy kobiet w teatrze" - powiedziała PAP Monika Koszyńska z Przystanku Historia.

"Spacerkiem po Warszawie" to jeden najstarszych cykli organizowanych przez warszawski oddział IPN. Prowadzi go znany varsavianista Jarosław Zieliński. "Seminaria cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród stołecznych przewodników. Najbliższe środowe spotkanie nosi tytuł +Od historyzmu do wczesnego modernizmu - piękno konstrukcji przeciw pięknemu ornamentowi: od połowy XIX w. do 1914 r.+; kolejne będą poświęcone m.in. echom polskiej tradycji w architekturze lat 20., szkole warszawskiej w okresie międzywojennym czy funkcjonalizmowi i konstruktywizmowi lat 1929-39. Opowieści Jarosława Zielińskiego są ilustrowane slajdami oraz fragmentami filmów" - relacjonowała Koszyńska.

"Muzyka w PRL-u" to autorskie seminarium dziennikarza i krytyka muzycznego Marka Wiernika, który co miesiąc zaprasza na spotkania gości i przybliża jakiś fragment historii muzyki popularnej w PRL-u. "Poprzednie seminarium było poświęcone muzycznej cenzurze, najbliższe które odbędzie się w nadchodzący czwartek będzie natomiast opowiadać o złotej erze big-bitu. Każde ze spotkań jest poświęcone innemu tematowi. Mają taką formułę otwartego radia - albo sam prowadzący opowiada o prezentowanych fragmentach filmów i muzyki z okresu PRL-u albo prowadzi rozmowę z zaproszonym gościem. Cieszą się dużym zainteresowaniem" - dodała pracownica Przystanku Historia.

Czytaj także

Chcemy chleba i wolności!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 14:45
Poznański czerwiec był pierwszym w dziejach PRL buntem robotniczym o znaczeniu ogólnopolskim. Według historyków było to ostatnie zbrojne powstanie i pierwszy strajk na taką skalę przeciwko komunistycznym władzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryptonim "Gracze"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 10:55
Powstanie 23 września 1976 Komitetu Obrony Robotników nie wywołało natychmiastowej reakcji komunistów. Co prawda w październiku, niektórzy członkowie KOR zostali pouczeni przez władzę, że ich działalność jest nielegalna, ale na razie na tym poprzestano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socrealizm w Warszawie i Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 15:00
MDM i KMA – to zespoły budowlane, które stały się sztandarowymi projektami odbudowy Warszawy i Berlina Wschodniego po II wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Kowalczykowie podkładają bombę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 07:00
8 września 1972 roku Sąd Wojewódzki w Opolu skazał Jerzego Kowalczyka na karę śmierci, a jego bratu Ryszardowi Kowalczykowi wymierzył karę 25 lat pozbawienia wolności.
rozwiń zwiń